هواشناسی | آلودگی هوا

هشدار جدی به تهرانی ها | باران و رگبار در راه پایتخت

آخرین اخبار هواشناسی را با ما بخوانید.

هشدار جدی به تهرانی ها | باران و رگبار در راه پایتخت
| کد مطلب: ۵۰۹۰
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

اداره کل هواشناسی استان تهران از وقوع رگبار و رعد و برق در استان از فردا (۱۷ اردیبهشت) خبر داد.

برپایه بررسی نقشه‌های پیش یابی و واکاوی الگوهای همدیدی آسمان استان تهران امروز (۱۶ اردیبهشت) صاف تا قسمتی ابری و در بعضی ساعات همراه با وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

با عبور موج دیگری از روز دوشنبه تا پنجشنبه (۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت) آسمانی نیمه ابری تا ابری، در بعضی ساعت‌ها بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و در نفاط مستعد تگرگ مورد انتظار است. ضمن اینکه طی این مدت در سطح استان وزش باد شدید در پاره‌ای نقاط خیزش موقت گرد و خاک و گاهی کاهش دید به‌ویژه در نیمه جنوبی پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، فرودگاه امام (ره) و ورامین با بیشینه دمای ۲۵ درجه سانتیگراد گرم‌ترین ایستگاه‌های استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۱۷ اردیبهشت‌ماه) قسمتی ابری تا ابری، بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق، وزش باد، در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتیگراد و طی ‌سه شنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) قسمتی ابری تا ابری، بارش پراکنده، گاهی رگبار و رعد و برق، در بعضی ساعت‌ها افزایش باد با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران، رگبار متوسط و گاهی شدید باران، رعد و برق منطقه برای دوشنبه و سه شنبه در همه مناطق استان تهران به‌ویژه نیمه شمالی، چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت) در نیمه شمالی استان تهران به‌ویژه ارتفاعات و پنج شنبه (۲۰ اردیبهشت) در مناطق شمالی استان تهران به‌ویژه ارتفاعات پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی لغزندگی معابر و جاده‌ها و آبگرفتگی بعضی معابر و اختلال در تردد به‌ویژه در نیمه شمالی استان، سیلابی شدن مسیل‌ها و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، گاهی مه و محدودیت دید در گردنه‌های کوهستانی، امکان لغزش سنگ از ارتفاعات و ریزش بهمن در ارتفاعات بالادست در نقاط مستعد بارش تگرگ و احتمال رخداد صاعقه، وزش باد شدید موقتی در قله‌ها، گاهی بارش برف و کولاک برف دور از انتظار نیست.

به توصیه اداره کل هواشناسی استان تهران احتیاط در تردد خودروها به‌ویژه در مسیرهای کوهستانی، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی به ویژه صعود به ارتفاعات بالادست، خودداری از توقف در بستر مسیل‌ها و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط کامل در فعالیت‌های عمرانی و عدم تردد از کنار سازه‌های نیمه کاره، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و سست مانند داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و نهرها، اعلام هشدار به بهره برداران و پیمانکاران عرصه منابع طبیعی و آبخیزداری، آماده‌سازی و راه‌اندازی سامانه‌های ضد تگرگ و سایر تجهیزات آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد شدید در بعضی ساعات، وزش باد خیلی شدید و در مناطق مستعد احتمال خیزش گردوخاک دوشنبه در نیمه جنوبی و غربی و ارتفاعات شرقی، سه شنبه در همه مناطق استان تهران به‌ویژه نیمه جنوبی و غربی و ارتفاعات، چهارشنبه در همه مناطق استان تهران به‌ویژه مناطق جنوبی و غربی و ارتفاعات و پنج شنبه در همه مناطق استان تهران به‌ویژه در نیمه جنوبی و غربی و ارتفاعات رخ خواهد داد.

از اثرات این مخاطره جوی می‌توان به امکان سقوط اجسام از ارتفاع و خسارت به سازه‌های موقت مانند داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، خطر شکستن درختان کهنسال و نهال‌ها در مناطق مستعد گاهی خیزش گرد و خاک و احتمال کاهش موقت کیفیت هوا و کاهش شعاع دید اشاره کرد.

اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به اطمینان از استحکام سازه‌های موقت و سست مانند داربست‌ها، عدم استقرار در مکان‌های مرتفع مانند دکل‌ها و داربست‌ها، اجتناب از پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک، عدم تردد و توقف کنار درختان و سازه‌های ناتمام، محافظت از پوشش گلخانه‌ها، نصب قیم برای نهال‌ها و احتیاط در انجام امور عمرانی توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع : اقتصادآنلاین |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین