حج عمره

حج عمره ۱۴۰۲ لغو شد | تکلیف پول ۴۰ هزار نفر چه شد؟

در ادامه جزئیات جدید از از لغو حج عمره را بخوانید.

حج عمره ۱۴۰۲ لغو شد | تکلیف پول ۴۰ هزار نفر چه شد؟
| کد مطلب: ۳۵۴۹
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

در حالی که بیش از ۴۰ هزار نفر هزینه عمره را پرداخت کرده بودند، اما باتوجه به اخبار رسیده ایرانیان امسال هم به عمره نمی‌روند.

سازمان حج باتوجه به طولانی شدن سفرعمره برای متقاضیان، ز انصراف سیستمی همه متقاضیانو وایز هزینه به حساب آن‌ها تا فردا شنبه ۲۸ بهمن خبر داد این مسئله در صورتی است که بیش از ۴۰ هزار نفر هزینه عمره را پرداخت کرده بودند.

«طلاهایم را فروختم و ۴۴ میلیون تومان دادم تا مکه بروم، اما بیش از یک ماه است خبری از اعزام عمره نیست.» این را متقاضی عمره زهرا مرادی می‌گوید.با توجه به طولانی شدن زمان برقراری عمره، هزینه این سفر معنوی به همه متقاضیان بازگردانده می‌شود. سازمان حج اعلام کرده که «مراحل واریز وجه متقاضیان تا پایان وقت اداری ۲۸ بهمن انجام خواهد شد.»

به این ترتیب امسال هم عمره برای ایرانیان برگزار نمی‌شود.بیش از ۴۰ هزار نفر هزینه نهایی عمره را واریز کرده بودند که پس از اعلام رییس سازمان حج سیدعباس حسینی برای امکان بازپس گرفتن هزینه بدون خلل در اولویت فیش متقاضیان، برخی از سفر انصراف دادند. با این وجود، همچنان ۱۵ هزار نفر انصراف ندادند که مقرر شده تا «به صورت سیستمی و یکجا نسبت به انصراف و واریز وجه آن‌ها اقدام شود.»گفته می‌شود که «هزینه واریزی زائران برای عمره عیناً پرداخت خواهد شد.» این در حالی است که سود سپرده در بانک‌ها سالانه حداقل ۲۰ درصد است. یکی از متقاضیان عمره می‌گوید که «سپرده ۴۰ میلیون تومانی برای ۲ ماه حداقل ۱۵۰ هزار تومان سود بانکی دارد که برای حتی ۱۵ هزار متقاضی این مبلغ میلیون‌ها تومان می‌شود، این را چه کسی می‌گیرد؟»

معاون سازمان حج غلامرضا رضایی می‌گوید که «این پول در بانک بوده و سازمان حج در این رابطه امکان پرداخت سود ندارد چرا که دسترسی به آن ندارد.از طرفی بازگشت مبالغ به حساب زائران مطالبه ما بوده تا زوار متضرر نشوند.» با این وجود، یکی از مدیران کاروان‌های حج که خواست نامش فاش نشود می‌گوید که «تسهیلاتی که بانک برای خرید خودروی جک خارج از نوبت سال گذشته به مدیران این سازمان داد، به چه دلیلی بود. چرا به مردم عادی از این وام‌ها نمی‌دهند؟»با توجه به اینکه بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان در بازه زمانی کوتاه توسط زائران عمره به حساب بانک‌های ملت و ملی واریز شده است و سودی هم به زائران تعلق نگرفته، کارشناسان حوزه زیارتی معتقدند که «باید در زمان برقراری عمره حداقل این بانک‌ها به زائران تسهیلات کم‌بهره بدهند.»

 

منبع : نبض بازار |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین