هواشناسی | آلودگی هوا

هشدار قرمز هواشناسی به این استان ها | طوفان و کولاک بی سابقه در راه پایتخت

آخرین اخبار هواشناسی را اینجا بخوانید.

هشدار قرمز هواشناسی به این استان ها | طوفان و کولاک بی سابقه در راه پایتخت
| کد مطلب: ۳۲۲۰
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی کولاک برف و کاهش دما در ۱۹ استان از بارش قابل ملاحظه برف و باران در مناطقی از ۲۸ استان کشور خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در مناطقی از سواحل دریای خزر،‌ ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی، شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر،‌بارش پراکنده برف و باران روی می‌دهد.

پنجشنبه در نوار غربی کشور و از بعدازظهر در مناطقی از قزوین، البرز، تهران، اصفهان، فارس، بوشهر، جنوب کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و  بلوچستان بارندگی و وزش باد پیش‌بینی شده است.

بارش‌ها در نیمه شمالی کشور به‌صورت برف و باران و در جنوب و جنوب شرق به شکل باران همراه با رعدوبرق و وزش باد است. گستره بارش‌ها روز جمعه بیشتر مناطق کشور را در برمی‌گیرد. در این روز بارش‌ها در نیمه شرقی اصفهان، یزد و نیمه شمالی کرمان به‌شکل پراکنده و خفیف و در سایر مناطق کشور قابل ملاحظه است.

شنبه هفته آینده بارش‌ها در شرق،‌ جنوب شرق و سواحل دریای خزر ادامه دارد و در ارتفاعات زاگرس مرکزی بارش پراکنده برف روی می‌دهد. یکشنبه آینده در مناطقی از شمال غرب و غرب کشور بارش برف و باران روی می‌دهد.

دما هوا روزهای پنجشنبه و جمعه در نیمه غربی و نوار شمالی و روزهای شنبه و یکشنبه آینده در شرق و جنوب شرق کشور به‌طور محسوسی کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

نوع مخاطره: بارش برف و باران، کاهش دما

منطقه اثر:

پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲: کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، همدان، غرب مرکزی، لرستان، شمال ایلام، ارتفاعات شمال خوزستان، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات البرز.

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، شمال شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، غرب اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی.

اثر مخاطره: لغزندگی و آب‌گرفتگی معابر عمومی، کاهش دید ناشی از کولاک برف و مه‌آلودگی، کاهش دما و یخ‌زدگی سطح جاده‌ها، انسداد مسیرها به ویژه راه‌های روستایی و کوهستانی، احتمال قطع برق روستایی.

توصیه: امتناع از تردد و مسافرت‌های غیرضروری درون‌شهری و بین‌شهری، تجهیز خودروها به وسایل ایمنی و تجهیزات گرمایشی، آمادگی سازمان‌ها و نهادهای کمک رسان، آمادگی راهداری و شهرداری‌ها به منظور برف‌روبی، مدیریت ترافیک شهری و بین شهری.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

نوع مخاطره: بارش باران و برف و وزش باد و کاهش دما

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۱: جنوب آذربایجان غربی، شمال کردستان، گیلان، مازندران.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، البرز، غرب تهران، مرکزی، غرب اصفهان، شمال و شرق خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس.

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، گلستان، مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر عمومی، مه آلودگی وزش باد و کولاک برف، کاهش دما و احتمال یخ زنی سطح جاده ها ، لغزندگی و کاهش دید در جاده های کوهستانی و گردنه ها،

توصیه: احتیاط و امتناع از هرگونه رفت‌وآمد در سطح شهرها و روستاها، احتیاط و اجتناب از سفرهای بین شهری و تنظیم و تعمیر وسایل گرمایشی و ایمنی خودروها، خودداری از  فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی سازمان‌های امدادی و کمک رسان از جمله راهداری‌ها و شهرداری‌ها.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳

نوع مخاطره: رگبارورعدوبرق و وزش باد شدید

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲: جنوب شرق فارس، جنوب سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳: جنوب شرق فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال شکل گیری روان آب و آب‌گرفتگی معبر عمومی، احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، احتمال سیلاب، صاعقه ، وزش باد شدید.

توصیه: احتیاط و امتناع از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب و احتیاط از ترددهای غیر ضروری در سطح شهرها و روستاها، احتیاط و به همراه داشتن وسایل ایمنی در خودروها برای سفرهای بین شهری.

توصیف سامانه: افزایش شیب فشاری

زمان شروع: پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲: شمال فارس، غرب کرمان.

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۱۳: فارس، کرمان، یزد، شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۴: شرق هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و احتمال سقوط اجسام، احتمال سقوط و تخریب سازه‌های موقتی، احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط و امتناع از توقف و تردد در مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره، درختان فرسوده و سازه‌های موقتی، مستحکم‌سازی گلخانه ها و تابلوها.

منبع : اقتصاد آنلاین |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین