حقوق کارگران | افزایش حقوق کارگران

ترمیم حقوق کارگران در ایستگاه پایانی | رقم جدید حقوق کارگران از پایان آبان ماه

عضو شورای‌عالی کار با بیان اینکه با دستمزد مصوب شورای‌عالی کار تحصیل‌کرده‌ها رغبت به فعالیت در امور تولیدی ندارند، گفت: مزد منطقه‌ای زمانی باید تعیین شود که دولت یک مزد ملی منصفانه تعیین کرده باشد.

ترمیم حقوق کارگران در ایستگاه پایانی | رقم جدید حقوق کارگران از پایان آبان ماه
| کد مطلب: ۱۱۷۱
لینک کوتاه کپی شد

اینطور که وزیرکار اعلام کرده است قرار است در هفته ی پیش رو موضوع ترمیم حقوق کارگران اطلاع رسانی شود, حالا باید دید مطابق درخواست جامعه کارگری حقوق کارگران ترمیم می شود یا خیر؟علی رغم اینکه دولت می گوید مسیر کنترل تورم در کشور آغاز شده است اما نمایندگان حقوق کارگران معتقدند که چون افزایش قیمت ها در مواد خوراکی و سایر نیازهای جامعه کارگری بارز بوده است, افزایش حقوق کارگران ۱۴۰۲ بی اثر شده است و مشکلات متعددی در مسیر سبد معیشت برای کارگران ایجاد شده است.

با افزایش هزینه‌های سبد معیشت کارگران در امسال، یکی از دغدغه‌های جامعه کارگری بحث ترمیم مزدی است. کارگران بیان می‌کنند قبل از ورود به جلسات دستمزد ۱۴۰۳ دستمزد سال ۱۴۰۲ باید ترمیم شود و کارگران با عقب‌ماندگی مزدی برای مباحث مزد ۱۴۰۳ وارد نشوند.

۸ آبان ماه امسال جلسه شورای‌عالی کار تعیین شد و به‌خلاف انتظار کارگران موضوع افزایش حقوق کارگران در این جلسه پیگیری نشد.

آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران 1402

محسن باقری، عضو شورای‌عالی کار می‌گوید: ترمیم دستمزد کارگران در میانه‌ سال مبنای اقتصادی دارد و با توجه به افزایش نرخ سبد معیشت و ناتوانی در کاهش محسوس نرخ تورم باید این اتفاق بیفتد، ضمن اینکه دولت در نشست تعیین مزد ۱۴۰۲ به نمایندگان کارگری قول داده بود که در صورت ترمیم مزد کارمندان، مزد کارگران نیز ترمیم شود، در زمان حاضر مزد کارمندان در قالب مزایا و رفاهیات ترمیم شده است و ما انتظار داریم این اتفاق برای کارگران نیز رقم بخورد.

نماینده کارگری شورای‌عالی کار گفت: البته اینکه دولت و طرف کارفرمایی به ترمیم دستمزد امسال کارگران رضایت بدهند یا نه، بستگی به پایبندی دولت به عهد خود دارد.

نماینده کارگری در شورای‌عالی کار گفت: ترمیم دستمزد کارگران تا پایان آبان ماه در جلساتی با حضور نمایندگان طرفین به‌صورت کارشناسی بررسی خواهد شد.

اکنون نمایندگان کارگری انتظار دارند که در جلسه پایان آبان ماه بحث ترمیم مزد بررسی شود.

حقوق کارگران

آیت اسدی، عضو شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه دولت در تعیین مزد ۱۴۰۲ با پیش کشیدن بحث تورم سرکوب مزدی کرد، گفت: در جلسات شورای‌عالی کار نظرات خود را درباره دستمزد اعلام کردیم. چندین سال است که رهبر انقلاب سال را با عنوان بهره‌وری و تولید نام‌گذاری کرده است، دولت‌ها نیز موظف هستند در این راستا قوانین حمایتی داشته باشند، اما متأسفانه شاهد هستیم به‌جای اینکه قوانین حمایتی وضع شود، قوانین حمایتی را که از قبل هست، کمرنگ می‌کنند.

عضو شورای‌عالی کار با تأکید به اینکه بحث مزد برای نیروی کار بسیار مهم است افزود: وقتی مزد را که بسیار مهم است، کم‌اهمیت جلوه می‌دهند نباید انتظار داشته باشیم با این مزدی که شورای‌عالی کار تصویب کرده است، نیروی کار تحصیل‌کرده مشغول کار شود، بنابراین نمی‌توانیم به بهره‌وری برسیم.

وی گفت: دولت برای حداقل دستمزد کارگران در امسال تمام‌قد جلوی محاسبه سبد معیشت بر اساس تورم ایستاد و اجازه چانه‌زنی بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی را نداد و در عین حال وزیر کار در مصاحبه چند وقت پیش خود گفته بود که کارگران و کارفرمایان در مورد مزد کارگران با همدیگر گفت‌وگو کنند.

عضو شورای‌عالی کار ابراز کرد: با توجه به تورمی که روی داده و قدرت خرید کارگر کم شده است، مشکلات عدیده‌ای برای جامعه کارگران ایجاد شده است و درخواست ما هم این است باید جلساتی برگزار شود که مباحث مزدی بین کارگر و کارفرما مطرح شود و راه‌هایی برای جبران سفره ازدست‌رفته کارگری اندیشیده شود، در زمان حاضر هم امیدمان به برگزاری جلسه در آخر آبان ماه است.

اسدی گفت: مزد منطقه‌ای زمانی مطرح می‌شود که یک مزد ملی منصفانه و دقیق تعیین شده باشد و بگوییم کنار مزد ملی، مزد منطقه‌ای برای برخی مناطق تعیین شود، اما متأسفانه مسئولان برای مزد ملی هم همراهی نمی‌کنند.

عضو شورای‌عالی کار اظهارکرد: هیات وزیران و وزرای اقتصاد بارها گفته‌اند یکی از دلایلی که نمی‌خواهند حقوق کارگر مطابق تورم بالا رود، این است که به تورم دامن می‌زند درحالی که افزایش حقوق کارگر تورم‌زا نیست، از طرفی وزیر کار قول داده بود امسال تورم در حول‌وحوش ۲۰درصد باشد و بالاتر نرود، اما اکنون تورم در کالاهای اساسی مانند روغن، شکر، قند، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات و سایر کالاها افزایش یافته است، بنابراین باید دولت پاسخگو باشد و قدرت خرید کارگر باید ترمیم شود.

وی اضافه کرد: ما از نمایندگان مجلس توقع داریم از دولت بخواهند در مورد قدرت خرید جامعه به‌ویژه کارگران فکری بیندیشند، همان گونه که آقای رئیسی وعده کرده بود که مرغ ربطی به تحریم ندارد، اما در زمان حاضر قیمت بسیاری از اقلام افزایش یافته است.

منبع: فردای اقتصاد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین