رئیسی

رییسی: در این دولت میز مذاکره را هیچوقت ترک نکردیم

رییس‌جمهور گفت: «وعده صادق» جلوه روشنی از عقلانیت انقلاب و احساس غرور ملی بود که از نقاط عطف اجماع ساز و همه جریان‌ها و با هر سلیقه ای شد.

رییسی: در این دولت میز مذاکره را هیچوقت ترک نکردیم
| کد مطلب: ۵۱۵۳
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

رییس‌جمهور گفت: «وعده صادق» جلوه روشنی از عقلانیت انقلاب و احساس غرور ملی بود که از نقاط عطف اجماع ساز و همه جریان‌ها و با هر سلیقه ای شد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور امشب (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه) در دهمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم درباره آثار و تبعات عملیات وعده صادق، گفت: ابعاد عملیات وعده صادق باید در نشست‌های مختلف، رسانه ملی، محافل علمی و پژوهشی و محافل سیاسی و امنیتی پرداخته شود.

وی تاکید کرد: وعده صادق احساس غرور ملی بود و در کشور ما حقیقتاً از نقاط عطف اجماع‌ساز همه مردم عزیز ما و همه جریان‌ها و صاحبان اندیشه و تفکر با هر سلیقه بود. این کار را همه ستودند.

رئیس جمهور تصریح کرد: پیشینه این کار به جنایت‌ها و نسل کشی و کودک کشی و جنایت علیه بشریت رژیم صهیونیستی در غزه باز می‌گردد.

وی ادامه داد: غزه حقیقتاً تابلویی است که در آن هم جلوه نورانیت، مقاومت، ایستادگی، صبر و دلدادگی به خداوند را از مردم مقاوم، مقتدر و مظلوم غزه می‌توان مشاهده کرد و هم صفحه سیاه و ظلمانی است که اوج بی‌رحمی، جنایت، نسل کشی و کودک کشی را نشان می‌دهد.

امروز حق‌خواهی را در جای جای دنیا می‌بینیم

رئیسی تاکید کرد: به نظر ما و همه کارشناسان و صاحب نظران سیاسی علی رغم گذشت ۷ ماه، پیروز این میدان مردم مقاوم فلسطین و شکست خورده آن رژیم صهیونیستی و حامیان رژیم صهیونیستی هستند.

رئیسی بیان کرد: امروز هم شاهد هستیم که حماس با انعطاف آتش بس را می‌پذیرد، اما رژیم صهیونیستی همچنان به کودک کشی و نسل کشی ادامه می‌دهد که این شرمی برای حامیان رژیم صهیونیستی است که باید جلوی همه مردم دنیا سرافکنده باشند که امروز حق‌خواهی و عدالت خواهی و حمایت از فلسطین نه فقط در دانشگاه‌ها و در غرب عالم، بلکه در جای جای دنیا امروز فریاد حق طلبی و عدالت خواهی را می‌بینیم و شاهد استیصال رژیم صهیونیستی هستیم.

عملیات وعده صادق جلوه روشنی از عقلانیت انقلابی بود

وی با اشاره به استیصال رژیم صهیونیستی در مسئله غزه، اظهار کرد: این استیصال به معنای شکست است و یکی از جلوه‌های این استیصال زدن سفارت جمهوری اسلامی ایران برخلاف همه قوانین و مقررات در دمشق بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: پس از این موضوع رهبر معظم انقلاب اعلام کردند که رژیم صهیونیستی تنبیه خواهند شد و این وعده‌ای که دادند که رژیم صهیونیستی تنبیه شود، این وعده به دست رزمندگان ما تحقق پیدا کرد.

ایران قوی می‌تواند سایه جنگ را از سر کشور بردارد

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه عملیات وعده صادق جلوه روشنی از عقلانیت انقلابی بود، گفت: عملیات وعده صادق جلوه زیبایی بود از همکاری میدان، دیپلماسی و رسانه و همچنین همه؛ یعنی جلوه این عملیات، همکاری همه بخش‌ها را به نمایش گذاشت و ثابت کرد که ایران قوی می‌تواند سایه جنگ را از سر کشور بردارد.

وی تاکید کرد: به واقع این جلوه ایران قوی است که می‌تواند گزینه نظامی را از روی میز حذف کند. البته ما همواره اعلام کردیم که این عقلانیت می‌تواند در همه عرصه‌ها کار را پیش ببرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما یک گفتمان عقلانیت انقلابی داریم در مقابل دیپلماسی التماسی؛ این گفتمان، گفتمانی است که جواب می‌دهد و تاکنون معلوم شده این گفتمان می‌تواند گفتمانی برتر باشد.

رئیس قوه مجریه با اشاره به شروع به کار دولت و شکل‌گیری اپیدمی کرونا، اظهار کرد: ما در ابتدای کار دولت با بیماری کرونا مواجه بودیم که ۷۰۰ خانواده را داغدار کرد؛ باید در این شرایط چه می‌کردیم؟ آن زمان برخی تصور می‌کردند که با یک یا چند تماس تلفنی می‌شود مگر مشکل را حل کرد. در آن زمان به نظر ما رسید که یکی از جلوه‌های عقلانیت انقلابی همین رفع مشکل واکسن برای بیماران کرونا است.

وی متذکر شد: همچنین یکی از جلوه‌های آن عقلانیت، عضویت در بریکس و شانگهای بود و همین طور یکی از جلوه‌های این عقلانیت موضوع عملیات وعده صادق بود.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ان‌شاالله یکی دیگر از جلوه‌های این عقلانیت انقلابی رونق اقتصادی در کشور خواهد بود، گفت: ما معتقدیم این نگاه جواب می‌دهد؛ آنچه در دولت اتفاق افتاد یک تغییر و یک رویکرد دیگری بود که در مقابل آن نگاهی که نگاه دیپلماسی التماسی باشد، قرار گرفت. ما معتقدیم نگاه اینگونه همان گفتمانی است که امام، رهبری و مردم از ما انتظار دارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران کشور قدرتمندی است، اظهار کرد: این کشور داشته‌های زیادی دارد؛ امروز به حمدالله با جلوه‌ای که جمهوری اسلامی ایران با وعده صادق و این عملیات بزرگ انجام داد، فکر می‌کنیم هم سایه جنگ از کشور برداشته شده؛ خلاف اینکه برخی فکر می‌کردند می‌توان با موشک معامله کرد، لذا با همین قدرت سایه جنگ از کشور برداشته شد.

وی ادامه داد: همچنین سرریز و جلوه‌های همین مسئله را می‌توان در مسائل اقتصادی و کارهای دیگر هم دید. لذا با همین اقتدار و اتکا به داشته‌های کشور بسیاری از کارهای دیگر را می‌توان دنبال کرد لذا این خود یکی از جلوه‌های موفقی است که در کشور جواب داد و می‌تواند در کارهای دیگر مشکلات را حل کرد و کار را پیش برد.

رئیس جمهور با بیان اینکه عملیات وعده صادق یک نقطه اقتدار برای کشور رقم زد، ادامه داد: عملیات وعده صادق نشان داد که ایران اسلامی در موضع اقتدار قرار دارد و این اقتدار آثارش را در حوزه‌های دیگر نظیر اقتصادی و اجتماعی نیز نشان خواهد داد.

وی با بیان اینکه اگر ما در زمان مناسب تصمیم مناسبی را اتخاذ کردیم و درست عمل کردیم این حتماً نتایج خوبی در پی خواهد داشت، ادامه داد: این مسئله حتماً می‌تواند در حوزه‌های دیگر هم زمینه رفع مشکلات، اجماع سازی و غرور ملی را به دنبال داشته باشد.

شعاری که مردم ایران سر می‌دادند امروز شعار مردم خود امریکا شده است

رییسی در پاسخ به این سوال که راه حل مشکلات کشور موشک است یا مذاکره، افزود: بارها اعلام کردیم ایران برای کشورهایی که بخواهند با ما روابط خوبی داشته باشند آماده است و ما آمادگی داریم دست همه را به گرمی بفشاریم. البته دشمن همانند ۴۵ سال گذشته ایران هراسی می‌کند.

وی ادامه داد: همان شعاری که مردم ایران سر می‌دادند امروز شعار مردم خود امریکا شده است و این نشان داد موضع ایران در قبال غزه و فلسطین درست است.

رییس جمهور تصریح کرد: در دیدار با مسوولان اقلیم، آنها معتقد بودند کار شهید سلیمانی در مبارزه با داعش هیچگاه از خاطره مردم اقلیم نخواهد رفت.

رییسی گفت: پیام وعده صادق این است کسانی که در مقابل ایران بایستند ما هم ایستادگی خواهیم کرد. ما میز مذاکره را هیچگاه ترک نکرده‌ایم. امریکا عهدشکنی کرده است.

وی ادامه داد: موشک جواب موشک است.

شاهد ساخت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مسکن در کشور هستیم

رییس جمهور با اشاره به ساخت مسکن در دولت سیزدهم، بیان کرد: ۴ میلیون مسکن نیاز کشور و تاکید قانون است. وعده‌ای را که مردم دادیم را آغاز کردیم و امروز شاهد ساخت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار مسکن در کشور هستیم. مسکن روستایی در کشور فعال است. در حوزه مددجویان ۱۰۰ هزار مسکن تحویل آنها شده است. کارگاه‌های تولید مسکن در سراسر کشور فعال است.

وی عنوان کرد: از وعده‌های دولت که به دنبال تحقق آن هستیم، ساخت مسکن است. به خانواده‌ها و جوانان وعده می‌دهم که این کار انجام خواهد شد.

باید آن علت‌هایی که تورم ایجاد می‌کند را از بین برد

رییسی در پاسخ به این سوال که مسئولان از کاهش رشد نرخ تورم خبر می‌دهند اما چرا برای مردم محسوس نیست، گفت: باید آن علت‌هایی که تورم ایجاد می‌کند را از بین برد. از ابتدای دولت با تورم ۶۰ درصد وارد کار شدیم. اولین چیزی که تورم ایجاد می‌کند کسری بودجه است و دولت تلاش کرد کسری بودجه نداشته باشد لذا در شش ماه اول ۱۴۰۰ تلاش کردیم کسری بودجه نداشته باشیم و سعی کردیم ۴۸۰ هزار میلیارد را نه با استقراض و چاپ پول بلکه با ایجاد درآمد جبران کنیم.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز منابع و مصارف بودجه همخوانی داشت. از دوستان در مجلس خواهش کردیم هزینه‌ها افزایش پیدا نکند.

رشد نقدینگی ۲۲ درصد است

رییس جمهور گفت: دوم مساله مهمی که بر تورم اثر دارد رشد نقدینگی است. وقتی دولت را تحویل گرفتیم هدف‌گذاری کردیم که رشد نقدینگی را کنترل و مهار کنیم. طبق آخرین گزارشی که از بانک مرکزی گرفتم رشد نقدینگی ۲۲ درصد است. چون تا آخر سال گذشته ۲۵ درصد بود و الان به این مقدار رسیده است.

وی افزود: علت سوم نیز مساله ناترازی بانک‌ها یا اضافه برداشت‌ها از بانک مرکزی است. در این راستا آن موسساتی که انضباط مالی نداشتند را منحل کردیم. ما در دولت سعی کردیم مسائلی که منجر به تورم می‌شود را مهار کنیم اما زمان‌بر خواهد بود.

شاهد توانمندسازی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستیم

وی افزود: همچنین تلاش کردیم فشار بر روی اقشار کم درآمد و ضعیف وارد نشود. لذا درآمد مستمری بگیران و مددجویان را دو و سه برابر کردیم. کالا برگ نیز کمک جدی است که ۱۱ قلم کالا که مورد نیاز سفره مردم را تامین می‌کند. همچنین شاهد توانمندسازی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی هستیم.

رییسی گفت: زنجیره تامین تا تولید و مصرف باید مورد کنترل قرار گیرد. اتحادیه و اقشار می‌توانند یکی از همان نقش‌های مهم مردمی باشند که می‌توانند نظارت و کنترل کنند. بنای دولت این است ضمن ایجاد انضباط با سوداگری‌ها نیز برخورد کند.

وی افزود: عدالت امری است که شاید بعد از توحید هیچ موضوعی آنقدر مورد تاکید در فرهنگ دینی ما قرار نگرفته است و به نحوی است که در حکومت امیرالمومنین حضرت تاکید فرمودند محوریت و ماموریت من اجرای عدالت است. ما اولین بوجه‌ای که تقدیم مجلس کردیم بنا بود که بودجه را به نحوی توزیع کنیم بر اساس آمایش سرزمینی باشد. ظرفیت‌ها در کشور در اختیار بخش‌هایی که نیاز بیشتری دارند و کمتر مورد توجه قرار گرفته است، قرار گیرد.

ساختارهای فسادزا را اصلاح می‌کنیم

رئیس جمهور گفت: باید امکانات برای بخشی فراهم شود که تاکنون کمتر برخوردار بوده است. اگر بخواهیم عدالت را تعریف کنیم و کاری که عدالت را نقض می‌کند، فساد است. اگر عدالت از یک جایی رخت بربندد جای آن را فساد می‌گیرد. از همان اول اعلام کردیم که ساختارهای فسادزا را اصلاح می‌کنیم.

وی افزود: معتقدیم دولت ما باید دولت عمل و اجرا باشد. بیش از یک میلیون مجوز صادر شده است که در سامانه به ثبت رسیده است. همه باید بدانند ابر بدهکاران بانکی چه کسانی هستند. کارهایی که در این دولت انجام شده است و توانسته‌ایم در راستای شفاف سازی گام‌های خوبی را بردارد.

رییسی گفت: اولین بار است که بعد از ۴۵ سال در دولت اتفاق می‌افتد زیرا من به بازرسی ریاست جمهوری ماموریت دادم در راستای مبارزه با فساد بتواند اصل ۱۲۷ قانون اساسی را کاملاً اجرا کند.

وی افزود: مرکز ارتباطات مردمی که درست کردیم تا الان ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار ارتباط با آن بوده است. ما گفتیم که دولت دولت مردمی است و شکل مدیران از مردم هستند.

۱۰ مدیر برکنار شدند

رییس جمهور گفت: با کسی رودربایستی نداریم و در همه شوراهای اداری استان‌ها نیز اعلام کردم. بعضی از استان‌ها با حضور بنده ۲۰ مدیر تشویق شدند و ۱۰ مدیر نیز برکنار شدند.

 

منبع : اقتصادآنلاین |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین