وام مسکن | شرایط دریافت مسکن

عیدی شعبانیه دولت به مستاجران | مبلغ وام مسکن 800 میلیون شد + لینک ثبت نام

در ادامه جزئیات جدید از دریافت وام مسکن را بخوانید.

عیدی شعبانیه دولت به مستاجران | مبلغ وام مسکن 800 میلیون شد + لینک ثبت نام
| کد مطلب: ۳۵۷۳
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

خانواده‌های دارای یک فرزند زیر ۲۰ سال می‌توانند ۸۰۰ میلیون تومان وام مسکن زوجین، ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله و ۲۴۰ میلیون تومان نیز بابت وامی که به فرزند تعلق می‌گیرد، دریافت کنند.

تمامی مستاجران با داشتن مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران ۱۴۰۲ می توانند با ثبت نام در سایت tem.mrud.ir و همچنین ارائه اطلاعات مورد نیاز هنگام ثبت نام در این سایت به راحتی برای وام مستاجران 1402 درخواست دهند.

همچنین متقاضیان پس از ثبت نام و تایید درخواست باید، مدارکی را جهت اخذ وام به شعبه بانک تحویل دهند. این قسط را پرداخت کنند. تهرانی ها می توانند وام ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند. در مراکز استان ها، این مبلغ به ۱۵۰ میلیون و در دیگر شهرها به ۱۰۰ میلیون تومان می رسد.

همچنین قرار است که روستاییان نیز از وام ودیعه ۴۰ میلیون تومانی بهره مند شوند. همچنین تمام خانواده‌هایی که دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال هستند و پدر و فرزندان، متولد تهران باشند، می توانند مشمول قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت قرار بگیرند.

در صورتی که خانواده دارای یک فرزند زیر ۲۰ سال باشند، می توانند ۸۰۰ میلیون تومان وام مسکن زوجین را دریافت کرده و ۱۶۰ میلیون تومان هم بابت وام جعاله دریافت کنند. مبلغ کلی وامی که به فرزندان تعلق می گیرد نیز ۲۴۰ میلیون تومان است که در نهایت مبلغ این وام برای چنین خانواده هایی، ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می شود.

بانک مرکزی بخشنامه مربوط به مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف وام کمک ودیعه مسکن را که در تهران ۲۰۰ میلیون تومان ، مراکز استانها ۱۵۰ میلیون تومان ،سایر شهرستانها ۱۰۰ میلیون تومان و برای مناطق روستایی ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است به ۲۰ بانک عامل ابلاغ کرد. متقاضیان مشمول این دستورالعمل پس از مراجعه و ثبت نام در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی به آدرس https://saman.mrud.ir بر اساس ضوابط موضوعه و در چارچوب سهمیه‌های تعیین شده از طریق این سامانه به بانک‎ های عامل معرفی می شوند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دستورالعمل اجرایی تسهیلات کمک ودیعه مسکن پس از افزایش سقف تسهیلات اعطایی طی نامه شماره   ۲۶۶۷۰۳/ ۰۲ در تاریخ ۱ بهمن ۱۴۰۲ به بانک های ملت، ملی، مسکن، صادرات، بانک رفاه کارگران، سپه، تجارت، شهر، سامان، پاسارگاد، خاورمیانه، پارسیان، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، اقتصاد نوین، ایران زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل به عنوان بانک های عامل پرداخت تسهیلات ابلاغ شده است. 

براساس این بخشنامه  بانک مرکزی ، متقاضیان این تسهیلات می‌بایست دارای اجاره­نامه رسمی یا اجاره­نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، حداکثر ۶ ماه قبل از ثبت درخواست متقاضی در سامانه باشند. متقاضی موظف است اطلاعات سکونت و مالکیت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نماید.

همچنین کلیه متقاضیان و همسر ایشان متعهد هستند که در زمان ثبت­ نام، فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند. چنانچه در هر زمان سابقه مالکیت ایشان محرز شود، از فرآیند پرداخت تسهیلات حذف شده و در صورت اخذ آن تسهیلات، متعهد به استرداد کلیه تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و جرایم مربوطه خواهند بود.

خرید خانه برای بسیاری از افراد به ویژه جوانان کار دشواری استاز این رو دریافت وام مسکن مختلف برای این منظور می‌تواند راه گشای خوبی باشد. وام مسکن از جمله تسهیلاتی است که دریافت آن نیاز به حصول چند شرط الزامی دارد.

سپس در نوبت انتظار دریافت وام قرار گرفته و در نهایت مبلغ مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.  در ادامه شرایط دریافت وام مسکن آورده شده است.

روش ثبت‌ نام وام مسکن

دو شیوه برای ثبت‌ نام وام مسکن وجود دارد که یکی از آنها ثبت‌ نام حضوری و دیگری آنلاین است. در شیوه‌ حضوری باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به شعب بانک مورد نظر مراجعه کنید. سپس توسط کارمند بانک پرونده وام شما تشکیل شده و در نوبت قرار می‌گیرد. اما در روش دوم که ثبت‌نام آنلاین است دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارید. بعد از وارد شدن با سامانه بانک موردنظر بر روی گزینه درخواست تسهیلات کلیک کنید. سپس مراحل خواسته شده را به دقت تکمیل کرده و در انتها کد احراز هویت را ثبت کنید. این کد به شماره موبایل شما از طرف بانک پیامک می‌شود. در نهایت نوع و محل دریافت تسهیلات مسکن را تعیین کرده و آن را ثبت کنید.

شرایط دریافت وام مسکن

برای دریافت وام مسکن اولین نیاز افتتاح حساب بانکی است. در واقع فردی که شرایط و امکان بازگشایی حساب بانکی را نداشته باشد قادر به اقدام برای وام مسکن نیست. علاوه بر این مورد هر بانک و موسسه ارائه دهنده وام مسکن شرایط مخصوص به خود را دارد. اما در حالت کلی داشتن یک سری از شروط در همه بانک‌ها برای دریافت وام مسکن الزامی می‌باشد. این شرایط عبارتند از:

داشتن حداقل ۱۸ سال سن برای کسانی که درخواست وام خرد مسکن دارند.

شخص وام گیرنده نباید چک و سفته برگشتی در هیچ بانک و موسسه مالی داشته باشد.

داشتن معوقات بانکی مانع از دریافت این وام در بیشتر بانک‌ها و موسسات مالی می‌شود.

برای دریافت وام خرید مسکن در سال ۱۴۰۲ باید حساب پس‌انداز در بانک مورد نظر داشته باشید. البته امکان خرید اوراق ممتاز وام خرید مسکن در بانک‌ها نیز وجود دارد.

درآمد شخص متقاضی وام خرید مسکن با مبلغ اقساط تناسب کافی را داشته باشد. در حقیقت بانک‌ها و موسسات مالی به میزان درآمد افراد در تعیین سقف وام اعطایی نگاه می‌کنند.

برای اطلاع دقیق‌تر از شرایط مورد نیاز به سایت بانک مورد نظر خود برای دریافت وام مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن

ارائه اصل شناسنامه و فتوکپی از همه صفحات آن

ارائه اصل کارت ملی هوشمند و فتوکپی آن

ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند ضامن فرد متقاضی

ارائه نمودن گواهی اشتغال به کار و فیش حقوق فرد متقاضی

ارائه نمودن اصل و کپی از سند ملک ( ضوابط بانک مورد نظر در این زمینه باید رعایت گردد.)

ارائه نمودن اصل و فتوکپی از پروانه ساختمان ( قدمت و سال ساخت بنا باید مشخص باشد.)

ارائه دادن کارت پایان خدمت برای متقاضیان مرد

منبع : تجارت نیوز |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین