قیمت دلار | قیمت دلار امروز

قیمت دلار منفجر شد | قیمت دلار در بازار امروز 26 بهمن چند؟

قیمت دلار در بازار امروز 26 بهمن اعلام شد.

قیمت دلار منفجر شد | قیمت دلار در بازار امروز 26 بهمن چند؟
| کد مطلب: ۳۲۷۲
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی::

قیمت دلار روز سه‌شنبه با نوسان محدود ۲۰۰ تومانی روند افزایشی داشت. این اسکناس از ابتدای هفته در روند کاهشی قرار دارد و سیاست‌گذار در صدد است با ارزپاشی، مانع صعود قیمت آن شود. فعالان بازار ارز، کانال پنجم کریدور ۵۰ هزار تومانی را کف جدید قیمت این اسکناس می‌دانند.

قیمت دلار امروز با افزایش محدود ۲۰۰ تومانی در نیمه کریدور ۵۰ هزار تومانی نوسان داشت. برخی فعالان بازار ارز خواست سیاست‌گذار را حفظ قیمت در محدوده‌های فعلی می‌دانند. بازیگران بازار ارز می‌گویند فعلا ریسک جدیدی در بازار وجود ندارد و دلار در حرکت رنج خود، نهایتا بتواند نوسانات روزانه ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی را ببیند.

تحلیلگران اقتصادی با اشاره به سیاست‌های کلان دولت مبنی بر مهار تورم، معتقدند سیاست‌گذار توانسته با تزریق منابع به بازار ارز، قیمت اسکناس دلار را در محدوده معاملاتی فعلی تثبیت کند. از دیدگاه معامله‌گران نیز محدوده قیمتی فعلی کف مطمئنی برای تصمیم‌گیری و ورود به بازار ارز به حساب می‌آید. .

پیش بینی قیمت دلار در بازار امروز 

با توجه به اینکه در روزهای اخیر، ریتم حرکت قیمت دلار پیوسته در روند کاهشی قرار داشت به نظر می‌رسد بانک مرکزی با کمک اخبار و ارزپاشی توانسته بازار را تحت تاثیر قرار دهد و عملا عرضه و تقاضا در توازن با یکدیگر قرار گرفته‌اند.

کارشناسان اقتصادی با توجه به قرار گرفتن در روزهای پایانی سال، معتقدند بانک مرکزی تلاش زیادی کرده است که دلار را به نیمه پایین کریدور ۵۰ هزار تومانی برگرداند. آنها به ارزپاشی و جریان‌سازی خبری و تزریق اخبار اشاره می‌کنند، اما می‌گویند بازار، قیمت‌های کف کریدور را دیگر قبول ندارد و با افزایش تقاضا قیمت به سمت بالاتر کریدور برگشته است.

با توجه به ارزش ذاتی ۶۲ هزار تومانی دلار، به نظر می‌رسد گپ منفی قیمت و ارزش ذاتی این اسکناس به ۲۰ درصد رسیده است. برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند بازار آماده حرکت جدید و خیز برای شکست سقف قیمتی قبلی است.

روند قیمت در بازارهای مالی روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن در بیشتر ارزها افزایشی بود. درهم در کانال ۱۵ هزار پیشروی کرد و با قیمت ۱۵ هزار و ۱۱۰ تومان معامله شد.  قیمت تتر افزایشی شد و روی رقم ۵۵ هزار و ۱۵۰ تومانی قرار گرفت.علاوه بر آن پوند انگلیس نیز که نسبت به روز گذشته افزایش ۸۰۰ تومانی داشت، با رقم ۶۹ هزار و ۹۲۰ تومان معامله شد. قیمت یورو در چهارمین روز هفته افزایش ۵۰۰ تومانی داشت و به ۵۹ هزار و ۸۲۰ تومان رسید.

قیمت دلار در شروع دومین روز هفته با روند کاهشی بازگشایی شد و تا پایان معاملات بازار ارز این روند نزولی به صورت پلکانی ادامه داشت. معامله‌گران روند تقاضا را پایین‌تر از عرضه می‌دانند و می‌گویند،‌ افت و خیرهای دلار در هفته‌های اخیر بسیاری از فعالان بازار را در لاک احتیاطی فرو برده است.

قیمت دلار روز یکشنبه ۱۵ بهمن کاهش قیمت بیش از هزار و ۵۰۰ تومانی داشت و یک کانال دیگر به عقب برگشت.

سیاست‌گذار، افزایش ریسک‌های سیاسی را دلیل شکل‌گیری روند افزایشی قیمت دلار عنوان می‌کند. در همین راستا رئیس کل بانک مرکزی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران تاکید کرد که در چند هفته گذشته به دلیل تلاطمات سیاسی، نرخ ارز رشد کرده است. فرزین عنوان کرد: «گفته بودیم که با پایان این تلاطم، رشد ارز تمام می‌شود که شد و روند کاهشی هم شروع شده است.»

این در حالی است که بسیاری از معامله‌گران، تلاطمات سیاسی روزهای اخیر را بهانه خوبی برای سیاست‌‌گذار، جهت ایجاد روند صعودی انواع ارز و نوسانگیری عنوان می‌کنند. آنها رفتار بازار ارز را در هفته‌های اخیر، مشابه الگوی جهش قیمت دلار در سال‌های گذشته می‌دانند و معتقدند بخشی از کسری بودجه و تسویه حساب‌ها با این شیوه جبران خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی به موضوع پیش‌فروش ارز هم اشاره کرد و گفت: «به زودی ارز را پیش‌فروش خواهیم کرد تا اطمینان خاطر را در مورد نرخ ارز به وجود بیاوریم.» وی همچنین به سیاست اصلاح نظام بانکی اشاره کرد و افزود: «امسال دو موسسه را منحل کردیم و یک موسسه دیگر هم منحل خواهد شد. هشت بانک را در جهت اصلاح قرار دادیم و اگر اصلاح نشوند مورد برخورد قرار خواهند گرفت.»

تحلیلگران بازارهای مالی می‌گویند بازارساز بعد از نوسان‌گیری با خبردرمانی و تزریق اخبار مثبت در حوزه سیاست و اقتصاد سعی در کنترل قیمت دلار می‌کند. به اعتقاد آنها سیاست‌گذار قصد دارد با تکیه بر اخبار، مانع رشد قیمت در بازارهای مالی شود؛ اما تورم و رشد نقدینگی در نهایت، سال آینده بر بازار ارز اثر خود را خواهد گذاشت.

کارشناسان اقتصادی همواره به مسائل سیاسی به عنوان یکی از محرک‌های موثر بر قیمت دلار اشاره می‌کنند؛ اما با وجود ریسک‌های سیاسی که همواره اقتصاد ایران را تهدید می‌کند، چالش اصلی که بازارهای مالی همواره با آن مواجه هستند را در سیاست‌های غلط پولی، رشد بی‌رویه نقدینگی و تصمیمات نادرست که سیاست‌گذار در حوزه بانک‌ها و ناترازی که در بانک‌ها شکل گرفته و کسری بودجه وحشتناکی که به وجود آمده، می‌دانند.

گفتنی است قیمت درهم امارات با کاهش ۵۰۰ تومانی در کف کانال ۱۵ هزار تومانی قرار گرفت و با قیمت ۱۵ هزار و ۸۰ تومان معامله شد.

قیمت دلار امروز در کریدور ۵۰ هزار تومانی دو پله به عقب برگشت و کاهش قابل توجهی داشت. برخی معامله‌گران بازار ارز معتقدند بازارساز طی دو هفته گذشته با افزایش قابل توجه قیمت دلار نوسان‌گیری‌ کرده و اکنون با چپ پر در حال نقره‌ داغ کردن خریداران عجول روزهای گذشته است. فعالان بازار ارز می‌گویند بازارساز از ضربان‌های قیمتی سه هفته اخیر کسب سود کرده است. با این حال، این دیدگاه در حد گمانه‌زنی‌ست و مراجع رسمی پولی و بانکی آن را تایید نکرده‌اند.

قیمت دلار در هفته آینده

گفتنی است سیاست‌گذار علاوه بر خبردرمانی با ارزپاشی، دلار را از نزدیک شدن به سقف مقاومت ۶۰ هزار تومانی عقب‌ کشید. این در حالی بود که برخی معامله‌گران با تکیه بر سیگنال‌های نامساعد سیاسی مبنی بر حمله موشکی شب گذشته نیروهای آمریکایی به پایگاه‌های فاطمیون و زینبیون در شرق سوریه، باور داشتند که دلار نخستین روز هفته را با افزایش قیمت آغاز می‌کند. اما روند نزولی قیمت دلار معامله‌گران عجول هفته گذشته را نقره داغ کرد.

روز شنبه نیز شایعه‌ای مبنی بر عرضه دلار سهمیه‌ای تا سقف پنج هزار دلار در صرافی‌ها بدون ثبت‌نام و تنها با کارت ملی در بازار دست‌به‌دست می‌شد. این در حالی است که طبق مصوبه بانک مرکزی سهمیه هر فرد دو هزار دلار سالیانه است. فعالان بازار ارز این شایعه را ترفند بانک مرکزی برای نگه داشتن دلار در کف قیمت‌ می‌دانند. آنها می‌گویند اصل این خبر برای سال گذشته است و امروز برای جلوگیری از جهش قیمت‌ها این خبر دوباره کار شده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند خبردرمانی و ارزپاشی ما را از فرض اصلی که نقدینگی و رشد اقتصادی است دور می‌کند. آنها می‌گویند مهم نیست اخبار چه باری دارند، در اقتصاد، اول و آخر، رشد قیمت‌ها به خاطر تورم است و تورم هم از تفاضل رشد اقتصادی با رشد نقدینگی نشات می‌گیرد و بقیه همه بازی است.

روند قیمت در بازارهای مالی روز شنبه ۱۴ بهمن در بیشتر ارزها نزولی بود. درهم کانال ۱۶ هزار تومانی را از دست داد و به کانال ۱۵ هزار تومانی برگشت. اسکناس درهم روز شنبه ۴۰۰ تومان ارزان شد و با قیمت ۱۵ هزار و ۵۹۰ تومان معامله شد. علاوه بر آن قیمت تتر کاهشی شد و روی رقم ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت. پوند انگلیس نیز که در روزهای پایانی هفته گذشته به کانال ۷۴ هزار تومانی نزدیک شده بود در نخستین روز هفته افت قابل داشت و با رقم ۷۱ هزار و ۹۴۰ تومان معامله شد. قیمت یورو نیز به ۶۱ هزار و ۵۴۰ تومان رسید.

قیمت دلار در هفته دوم بهمن، هر دو روند صعودی و نزولی را داشت؛ اما در نهایت با افزایش قیمت و رشد بازدهی ۵.۴۲ درصدی بعد از طلا قرار گرفت. سیاست‌گذار ادعا دارد که بازار ارز تحت کنترل است و روند رشد قیمت‌ها مقطعی است؛ اما معامله‌گران باور دارند که بازار تحت تاثیر سیگنال‌های مثبت نیست و در حال کانال‌سازی است.

قیمت دلار در بیشتر روزهای هفته اخیر روند افزایش داشت و در نهایت با رشد بازدهی به کار خود پایان داد. معامله‌گران به رشد قیمت درهم استدلال می‌کنند و معتقدند دلار در حال کانال‌سازی است.

بسیاری از فعالان بازار معتقدند که بازار ارز فعلا تحت تاثیر هیچ خبری نیست و روال معمول خود را طی می‌کند. هر چند حرفه‌ای‌های بازار انتظار ندارند که روند رشد قیمت دلار دائمی باشد و اسکناس آمریکایی در هفته سوم بهمن رکورد قیمتی جدیدی را ثبت کند. از نظر آنها این افت و خیز و نوسانات قیمت در بازار ارز با مفروضات فعلی اقتصادی کشور، روند طبیعی دلار است.

کارشناسان اقتصادی تاکید می‌کنند که تا پیش از شکل‌گیری روند صعودی دلار نرخ ارز با ارزش واقعی پول کشور تطابق نداشت. آنها با تکیه به رشد نرخ تورم از ابتدای سال می‌گویند، چطور نرخ ارز از اول سال فقط دو درصد رشد داشته است، بنابراین افزایش خریدار برای خرید ارز در روزهای اخیر طبیعی است.

تحلیلگران بازارهای مالی در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار می‌گویند دولت تنها بازیگر بازار ارز در کشور است و آینده این بازار قابل پیش‌بینی نیست؛ اما با خبردرمانی بازار ارز کنترل نمی‌شود. با وجود اینکه روند قیمت دلار به سقف قیمتی سال گذشته نزدیک شده است؛ اما فعالان بازار ارز همچنان معتقدند با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور، قیمت دلار هنوز به ارزش ذاتی و واقعی خود نرسیده است.

در آخرین معامله هفته دوم بهمن، قیمت درهم که در کانال ۱۶ هزار تومانی قرار داشت، به کانال ۱۵ هزار تومانی برگشت. اسکناس درهم امروز با قیمت ۱۵ هزار و ۹۴۰ تومان معامله شد. علاوه بر آن قیمت تتر کاهشی است و روی رقم ۵۷ هزار و ۶۰۰ تومانی قرار گرفته است.

منبع : تجارت نیوز |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین