قیمت دلار | قیمت دلار امروز

قیمت دلار با خاک یکسان شد | قیمت دلار امروز چند میلیونی شد؟

قیمت دلار امروز با افت ارزش به کف کریدور ۵۰ هزار تومانی برگشت. کاهش پلکانی اسکناس دلار از صبح امروز آغاز شد و ظهر شتاب بیشتری گرفت. برخی معامله‌گران این روند را استراحت دلار در مسیر افزایشی می‌دانند.

قیمت دلار با خاک یکسان شد | قیمت دلار امروز چند میلیونی شد؟
| کد مطلب: ۵۱۵
لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار بر بازار های دیگر نیز تاثیر مستقیمی دارد. قیمت دلار بر بازار خودرو نیز تاثیرات زیادی داشته و باعث افزایش قیمت خودرو میشود.بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت دلار امروز به کانال ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.در ادامه با اخبار روز قیمت دلار همراه شوید.

قیمت دلار امروز با افت ارزش به کف کریدور ۵۰ هزار تومانی برگشت. کاهش پلکانی اسکناس دلار از صبح امروز آغاز شد و ظهر شتاب بیشتری گرفت. برخی معامله‌گران این روند را استراحت دلار در مسیر افزایشی می‌دانند.

از صبح امروز قیمت دلار با کاهش پلکانی همراه بود. این اسکناس ابتدا کانال ۵۱ هزار تومانی را از دست داد و سپس در کانال ۵۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و در نهایت با افت هزار تومانی قیمت با رقم ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان بسته شد.

در روز جاری روند معاملات در بازار ارز در تعادل قرار داشت. اما برگشت به کف کانال ۵۰ هزار تومانی به ترس از افت شدید قیمت دلار در میان معامله‌گران دامن زد و افراد بیشتری را فروشنده کرد.

گفتنی است برخی معامله‌گران در روز جاری با تاکید بر اینکه روند کاهشی قیمت دلار استراحت در مسیر صعودی است به موضوع بیانیه روز سه‌شنبه حفظ تحریم‌های پیشین سازمان ملل علیه ایران در زمینه تسلیحاتی و موشکی اشاره کردند. به اعتقاد برخی از فعالان بازار، ارزپاشی بازارساز قیمت دلار را پایین نگه داشته و بعید نیست با این سیاست قصد درآوردن دلار از دست مال‌داران را داشته باشند.

صعود دلار با رشد نقدینگی

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی با اشاره به تثبیت قیمت دلار در کف کانال ۵۰ هزار تومانی به تجارت‌نیوز گفت: «با توجه به اصلاح قیمت دلار در هفته گذشته، پیش‌بینی می‌شد که دلار به کف کریدور ۵۰ هزار تومانی برگردد.»

وی با تاکید بر اینکه مسائل کلان اقتصادی دلیلی برای افزایش قیمت دلار است، خاطرنشان کرد: «درست است که اجزاء آمار نقدینگی توسط بانک مرکزی به درستی منتشر نمی‌شود اما با محاسبات و اعدادی که اعلام شده، رشد نقدینگی از ابتدای سال ۱۲ درصد بوده، یعنی هفت هزار و صد میلیون میلیارد باید حجم نقدینگی‌ کشور باشد. بنابراین با نزدیک شدن به پایان سال این موضوع در قیمت دلار تاثیر خواهد گذاشت.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به جنگ منطقه و افزایش ریسک‌های سیستماتیک اظهار داشت: «با وجود اخبار نامساعد سیاسی که روانه بازار می‌شود اما هدف سیاست‌گذار کنترل قیمت دلار است. اگر سیاست‌گذار همچنان اصرار بر سرکوب این اسکناس داشته باشد متاسفانه در ماه‌های آینده سقف جدیدی برای دلار خواهیم داشت.»

حق‌شناس در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار در هفته جاری گفت: «به نظر می‌رسد در روزهای آتی قیمت این اسکناس در محدوده ۵۰ تا ۵۱ هزار تومانی نوسان داشته باشد و در این محدوده‌ها تثبیت شود. اما حرکت بعدی دلار در ماه‌های آینده به سمت سقف قبلی خواهد بود.»

بازارساز اثر اخبار را خنثی کرد!

روز پنجشنبه دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل با ارسال یادداشتی به کشورهای عضو سازمان ملل متحد، پایان رسمی مقررات بندهای ۳، ۴ و ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱، شامل آزمایش‌های موشکی، محدودیت صادرات و واردات اقلام موشکی به ایران و همچنین تحریم‌های مربوط به توقیف اموال و ارائه خدمات مالی به افراد و نهادهای ایرانی تحت تحریم شورای امنیت را به اطلاع کشورها رساند و از پایان تحریم‌های موشکی علیه ایران خبر داد. با این وجود شورای اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های پیشین سازمان ملل علیه ایران در زمینه تسلیحاتی و موشکی را همچنان حفظ می‌کنند.

به نظر می‌رسد موضوع لغو تحریم‌های ایران از سوی سازمان ملل و عدم پذیرش آن از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا با وجود تلاش سیاست‌گذار برای کنترل بازار ارز، اثر معکوس بر روند قیمت دلار گذاشته است. هر چند کارشناسان اقتصادی  اثر اخبار و رویدادهای سیاسی بر بازار ارز را کوتاه‌مدت می‌دانند اما معتقدند با پایان جنگ حماس و اسرائیل امکان برگشت قیمت دلار به کریدور ۴۰ هزار تومانی بالا می‌رود.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز کاهش داشت. دلار در بازار هرات که پس از یک هفته تعطیلی به جهت زلزله هرات بازگشایی شد،‌ با قیمت ۴۹ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه نیز با ۵۰ تومان کاهش با قیمت ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز کانال ۱۴ هزار تومانی را از دست داد و با رقم ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد.

قیمت دلارنوسان قیمت دلار در بازار 

در نخستین روز هفته قیمت دلار در بازارهای همسایه نیز افزایشی شد. دلار هرات و سلیمانیه دیروز به کریدور ۵۰هزار تومانی ورود کردند. دلار هرات در کف کانال جدید معامله شد. دلار سلیمانیه نیز با قیمت ۵۰ هزار و ۳۸۰تومان به فروش رسید.

روز گذشته ۱۵ مهر در سایت مرکز مبادله ایران اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۲۰۹ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۴۶۳ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

دیروز اسکناس یورو با رقم ۵۳ هزار و ۴۷۵ تومان معامله شد و رشد هزار و ۱۰۰ تومانی داشت. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با رقم ۴۳ هزار و ۶۶۲ تومان عرضه شد. یوروی حواله نیز با با رقم ۳۹ هزار و ۶۹۳ تومان عرضه شد.

دیروز درهم امارات افزایش ۱۸۰ تومانی داشت و با قیمت ۱۳ هزار و ۷۹۰ تومان معامله شد.

در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۰۱ تومان مبادله شد.  اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۲۱ تومان عرضه شد.

کارشناسان بازارهای مالی معتقدند بررسی حرکت قیمت دلار نشان می‌دهد که این اسکناس نسبت به ۶ ماه تا یک سال گذشته در روند صعودی قرار گرفته است. آنها موید این موضوع را نیز افزایش قیمت کالاهای اساسی، کالاهای مصرفی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیک و خودرو می‌دانند.دیروز کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بار دیگر به موضوع شکایت ایران از کره جنوبی اشاره کرد. وی اقدام حقوقی را گام تکمیلی برای وادار کردن طرف مقابل دانست و خاطرنشان کرد: «اقدام ایران یک پیام روشن به طرف کره ارسال کرد مبنی بر اینکه ایران در احقاق حقوق خود بسیار جدی است و اجازه تضییع حقوق ملت ایران را نخواهد داد.»

دیروز نهم مرداد، اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۰۴ تومان عرضه شد و ۱۵ تومان افزایش داشت. دلار حواله نیز با همین مقدار افزایش با رقم ۳۷ هزار و ۵۴۹ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

در آخرین معامله دیروز، یورو در بازار آزاد با افزایش نزدیک به ۶۰۰ تومانی  یک پله بالا رفت و با قیمت ۵۴ هزار و ۳۳۷ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با افزایش هفت تومانی به قیمت ۴۵ هزار و ۴۹۰ تومان رسید. یوروی حواله نیز همانند اسکناس یورو هفت تومان افزایش قیمت داشت و با رقم ۴۱ هزار و ۳۵۵ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله دیروز با رقم ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شد و رشد ۱۳۰ تومانی داشت. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۲۴ تومان مبادله شد و چهار تومان افزایش داشت. اسکناس درهم نیز با هفت تومان افزایش با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۷ تومان عرضه شد.

قیمت دلارکنترل قیمت دلار در بازار امروز

میثم رادپور کارشناس بازارهای مالی با تاکید براین‌که سیاست فعلی نهاد پولی کشور در بازار ارز مانند گذشته است و اشتباهات را چندباره تکرار می‌کنند به تجارت‌نیوز گفت: سیاست دستوری دولت برای کنترل بازار ارز تنها منبع خلق ارزش یعنی تولید را فلج کرده است.

او ادامه داد: کاهش ارزش دستمزدها نسبت به قیمت کالاها و خدمات و تنزل سطح رفاه اجتماعی صرفا ناشی از چاپ پول نیست. چاپ پول مقدمتا از بین برنده ارزش نیست. اگر می‌بینیم ارزشی از ما کم شده، مشخصا جایی ارزشی از بین رفته است. ما عرصه این کشور را برای صاحبان کسب‌‌‌‌‌وکار بی‌ثبات کرده‌‌‌‌‌ایم، آنها هم بساط خود رامنقبض کرده‌‌‌‌‌اند و کمتر تولید می‌کنند و کمتر ارزش می‌‌‌‌‌آفرینند.

رادپور درباره آینده بازار ارز ضمن واضح بودن شرایط مانند تجربه‌های گذشته گفت:این دوره هم مثل دوره‌‌‌‌‌های قبل است، با این تفاوت که  امروز مهم‌ترین محرک قیمت دلار در بی‌‌‌‌‌سابقه‌‌‌‌‌ترین وضعیت خود قرار دارد. تورم کشورمان چند سال ‌است که رکوردهایی نزدیک به ۵۰‌درصد را به‌ثبت می‌رساند. با این نرخ تورم، فشار‌‌‌‌‌ها برای افزایش قیمت ارز بیش از دوره‌‌‌‌‌های قبل خواهد بود.

این کارشناس بازارهای مالی تاکید کرد: در ۲ سال‌اخیر، قیمت ارز تقریبا از هر کالا و خدمتی، از هر دارایی‌‌‌‌‌ای کمتر افزایش یافته است و از این بابت باید گفت نه‌تنها فشار تورم جاری که بی‌‌‌‌‌سابقه است قیمت‌ها را به سمت بالا تحریک می‌کند، عمده تورم انباشته دو سال‌اخیر هم در قیمت دلار منعکس نشده‌است.

قیمت دلارقیمت دلار در ۴ روز گذشته در کانال ۳۵ هزار تومان در نوسان بود و این روند کاهشی قیمت دلار از نیمه هفته گذشته با تشویق و تهدید بازارساز بر نرخ این اسکناس آمریکایی شکل گرفت.آیا ۳۵ هزار تومان کانال جدید قیمت‌ است؟

قیمت دلار در نخستین روز هفته با آرامش آغاز به کار کرد. هفته گذشته نوسان افزایشی قیمت دلار این اسکناس آمریکایی را تا مرز ۳۷ هزار تومان برد و روند بازگشتی که از نیمه دوم هفته پیش آغاز شد همچنان پابرجاست.

تحلیلگران ثبات نسبی در بازار،اعتبار سیاست‌گذاران و افزایش اعتماد عمومی را از فاکتورهای موثر در ثبات بازارهای مالی در زمان افزایش قیمت‌ها می‌دانند در روزهای گذشته کدام یک از این عوامل بهبود یافته که قیمت دلار در مدار آرامش در حرکت است؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین