سهام عدالت | سود سهام عدالت | سهام عدالت جاماندگان

سورپرایز رئیسی برای وراث سهام عدالت | واریز سود سهام عدالت + مبلغ تشویقی از این تاریخ

برای دریافت سود سهام متوفیان یکی از وراث باید کد سجام داشته باشد و وارد سامانه ذینفعان به آدرس ddn.csdiran.ir شود. کد ملی و رمزتون را وارد کنید و پس از ورود گزینه امور سهام عدالت متوفی را بزنید.

سورپرایز رئیسی برای وراث سهام عدالت | واریز سود سهام عدالت + مبلغ تشویقی از این تاریخ
| کد مطلب: ۲۳۷۲
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان یکی از وراث باید کد سجام داشته باشد و وارد سامانه ذینفعان به آدرس ddn.csdiran.ir شود. کد ملی و رمزتون را وارد کنید و پس از ورود گزینه امور سهام عدالت متوفی را بزنید.

برای دریافت سود سهام متوفیان یکی از وراث باید کد سجام داشته باشد و وارد سامانه ذینفعان به آدرس ddn.csdiran.ir شود. کد ملی و رمزتون را وارد کنید و پس از ورود گزینه امور سهام عدالت متوفی را بزنید. اطلاعات را وارد کنید و گزینه استعلام را بزنید. در زمان مشخص شده با در دست داشتن مدارک به یکی از دفاتر کارگزاریها یا بانکهای ملی ملت پارسیان و تجارت مراجعه کنید و مراحل تکمیل پرونده را انجام دهید. تا اواسط اسفند اگر پرونده سهام عدالت تکمیل شود سود امسال و سالهای گذشته را تا آخر اسفند میتوانید دریافت کنید فعلا وراث متوفیان سالهای ۸۴ تا ۹۹ میتوانند به سامانه مراجعه کنند. تمامی این مراحل هیچ هزینه ای نداره مراقب کلاهبرداری ها باشید.

پیشنهاد ارائه اصل سهام عدالت به جاماندگان یا مشمولان جدید به هیئت دولت داده شده و مادامی که در دولت تایید نشود و اختصاص سهم اتفاق نیافتد، خبری از اختصاص سهام جدید عدالت به این افراد نیست.

آخرین وضعیت متقاضیان جدید، جاماندگان و ورثه متوفیان سهام عدالت و دلایل عدم واریز سود مشمولان

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه توانا، میز اقتصاد شبکه خبر چندی قبل با حضور مهدی حاجی وند مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت و محمود حسنلو معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار برگزار شد.

مهدی حاجی وند در این گفتگوی خبری درباره زمان بازگشایی نماد شرکتهای سهام عدالت در بورس گفت :تا پایان شهریورماه ۱۴۰۳ مجامع شرکتهای سهام عدالت برگزار می شوند و هیئت مدیره جدید آنها مشخص می شود. در صورتی که شرایط بازار سرمایه خوب باشد، نمادهایشان باز می شود. در این شرایط، دارندگان سهام شرکتهای سرمایه گذاری استانی می توانند، صد در صد سهام خود را بفروشند و کسانی که سهام خود را با روش مستقیم را انتخاب کردند، بستگی به شرایط بازار دارد.

مهدی حاجی وند در بیان روند کار سهام عدالت از گذشته تا کنون اظهار داشت : سهام عدالت در سال ۱۳۸۴ در قالب ۶ دهک و ۱۸ گروه توزیع شد که حدود ۵۰ میلیون نفر را شامل می شد. قرار شد تسویه اقساط در طی ۱۰ سال از محل سود سهام عدالت انجام شود که به جای سود اقساط، قسط های سهام عدالت پرداخت می شد و در نهایت در سال ۱۳۹۵ همه افراد در سامانه ای که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده بود، شماره شبای خود را وارد کردند و از آن سال تا  الآن توزیع سهام عدالت داریم.

وی افزود: امسال در مرحله نخست، توزیع سود سهام عدالت در روز ۲۳ آذر انجام شد و تا پایان سال مرحله دوم آن پرداخت خواهد شد که مقدار آن تقریبا برابر با همین میزان واریز شده در مرحله نخست خواهد بود.

محمود حسنلو معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در مورد اشخاصی که در این مرحله سود نگرفته اند، بیان داشت: بعضی از آنها کارت سهام عدالت دارند اما در سال 1399 که سهام عدالت به سازمان بورس واگذار شد به آنها سهام تخصیص داده نشده که از نظر ما دارنده سهام عدالت نیستند.

وی یادآور شد: افرادی که در این مرحله سود سهام نگرفته و سهام عدالت هم دارند، اما شماره شبای معتبر ندارند، باید شماره شبای خود را در سامانه سجام ویرایش کنند که پس از ویرایش در نوبت بعدی سود هر دو مرحله یکجا برای آنها واریز می شوند.

وی در ادامه گفت: اینها کسانی هستند که یا اصلا به ما شماره شبا نداده اند و یا قبلا معتبر بوده، اما بعدا حساب خود را بسته اند و دیگر شماره شبایشان معتبر نیست.

مهدی حاجی وند مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در ادامه این گفتگو اظهار داشت: سود سهام عدالت بر خلاف یارانه که به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود، به حساب افراد واریز می شود.

وی ادامه داد: کسی که تا پارسال سود، می گرفت، ولی الآن نمی گیرد، ممکن است چک برگشتی داشته باشد یا حسابش مسدود شده باشد و یا حسابش دارای دو مشتری شده باشد و یا اینکه راکد باشد، باید حتما هم به سایت https://sahamedalat.ir و هم به سامانه سجام مراجعه کند و در آنجا شماره شبایی که وارد می کند یک مدت طول خواهد کشید  تا سود پس از راستی آزمایی به حسابش واریز شود.

وی در ادامه گفت:دلیل تفاوت سودها این است که در سال ۱۳۸۴ وقتی به ۶ دهک و ۱۸ گروه سهام عدالت می دادند به هر نفر یک میلیون تومان و به هر خانواده تا سقف ۵ میلیون تومان سهام عدالت دادند ، یعنی اگر یک خانواده ده نفر بود به هر نفر ۵۰۰ هزار تومان سهام تعلق گرفت که به کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخفیف داده شد و اینها سهامشان یک میلیون شد.

وی در ادامه بیان علت تفاوت سودها گفت: در مرحله ای که آزادسازی سهام عدالت شد، عده ای سهامشان را فروختند و عده ای ناقص فروختند و عده ای نفروختند و اگر می بینیم در یک خانواده چند نفر عدد متفاوتی سود گرفته باشند، دلیلش همین موضوع است.

به گفته محمود حسنلو معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در این مرحله 12 هزار متوفی تعیین تکلیف شده اند که معادل 50 هزار ورثه می شود

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود:  ۱۲ هزار پرونده از پرونده متوفیان در مرحله اول پرداخت سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۲ تعیین تکلیف نهایی شدند. یعنی ورثه آنها به شعب کارگزاری های بورس و  یا شعب بانکهای ملی، ملت، پارسیان و تجارت مراجعه کردند و دارایی متوفی بر اساس گواهی حصر وراثت بین وراث تقسیم شده است، بنابراین سود سهام عدالت برای اینها هم واریز شده است و بر اساس تعدادسهمی که به آنها رسیده به ازای هر سهم سود خود را دریافت کردند.

به گفته باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مشمولین فوت شده سهام عدالت از سال ۱۳۸۵ تا کنون هستند.

محمود حسنلو در ادامه اظهارات خود بیان داشت: برخی از هم وطنان از وجود دارایی سهام عدالت متوفی خود اطلاعی ندارند، اشخاص سجامی می توانند بعد از ورود به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه از طریق گزینه امور سهام عدالت متوفی و با ورود کد ملی و تاریخ تولد عزیز از دست رفته خود اقدام به استعلام وضعیت سهام عدالت متوفی کنند.پس از مراجعه طبق جدول زمان بندی، درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه و تایید پرونده ، سهام متوفی بعد از دو روز کاری، میان ورثه تقسیم خواهد شد. هیچ کدام از این فرایندها نیازی به پرداخت وجه ندارد و کاملا رایگان است. 

 مهدی حاجی وند مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت گفت: این تعداد متوفی با احتساب خانواده شان حدود ۱۸ الی ۱۹ میلیون نفر می شوند که در این مرحله از پرداخت سود تعیین تکلیف شده اند.

محمود حسنلو درباره ریز مراحل تعیین تکلیف ورارث متوفیان اظهارداشت: یکی از ورثه این مراحل را انجام بدهد، کافی است ، ابتدا  باید به درگاه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنند و نوبت تشکیل پرونده را استعلام بگیرند . در حال حاضر سامانه برای متوفیان ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ و قبل از آن باز است. دلیل آن هم این است که از آن به بعد باید مالیات پرداخت شود و فعلا بسته است. ۱۲ هزار متوفی در این مرحله تعیین تکلیف شده اند که ۵۰ هزار نفر ورثه را شامل می شود.

حاجی وند در پایان در خصوص جاماندگان سهام عدالت گفت: پیشنهاد ارائه اصل سهام عدالت به جاماندگان یا مشمولین جدید به هیئت دولت داده شده و مادامی که تایید نشود و اختصاص سهم اتفاق نیافتد، خبری از اختصاص سهام جدید عدالت نیست. در تخصیص سهم جدید به مددجویان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و ایثارگران نیز قرار نیست اقدامی انجام شود.

 

منبع : اقتصاد 100 |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین