حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان

مبلغ حقوق کارمندان 1403 اعلام شد | افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان تصویب شد

کیومرث سرمدی واله، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: متاسفانه در سال های گذشته تا به امروز شاهد افزایش بی حساب تورم بوده و هستیم و میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران پاسخگوی آنها نیست.

مبلغ حقوق کارمندان 1403 اعلام شد | افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان تصویب شد
| کد مطلب: ۱۶۸۳
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

در چند وقت اخیر اخباری مبنی بر افزایش حقوق کارمندان در نیمه دوم سال به گوش می رسید که هیچ کدوم از این وعده ها تا کنون عملی نشده است .بر همین اساس، با توجه به این‌که دولت سیزدهم در نیمه دوم سال گذشته اقدام به ترمیم حقوق کارمندان و بازنشستگان کرده بود، این احتمال می‌رفت که با توجه به تورم بالای ۴۰ درصدی، در نیمه دوم سال نیز اقدام به افزایش حقوق کارمندان کند. رییس سازمان برنامه و بودجه درباره ترمیم حقوق کارمندان در نیمه دوم سال توضیح دادرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: فعلا برنامه‌ای برای ترمیم حقوق کارمندان دولت در نیمه دوم سال جاری نداریم و حقوق کارمندان در ابتدای سال مشخص شده است.

محمدرضا تاجیک، نماینده کارگران درباره اینکه آیا جلسات کمیته مزد تشکیل می‌شود گفت: وزارت کار به اعضای شورای‌عالی کار نامه زدند, تا تشکل‌های کارگری اعضای خود را برای حضور در کمیته معرفی کنند، تمام تشکل‌ها هم نماینده خود را معرفی کردند.

تاجیک با ابراز اینکه "پیش‌بینی من این است که از اواخر آذر ماه جلسات کمیته مزد برای بررسی کارشناسی در تعیین مزد 1403 تشکیل خواهد شد" افزود: سال گذشته در جلسات شورای‌عالی کار مصوبه هزینه سبد معیشت را گرفتیم، اما این‌که دقیقاً‌ همان رقم ملاکی برای تعیین مزد باشد انجام نشد، چرا که چارچوب موردنظر دولتی‌ها در تعیین مزد با چیزی که ملاک ما بود تفاوت داشت.

وی با بیان اینکه قرار شده است تشکل‌های کارگری بررسی‌های خود را برای مزد 1403 آغاز کنند" اضافه کرد: دولتی‌ها اعتقاد دارند پاداشی که قرار است کارمندان دریافت کنند, افزایش مزد نیست. آنها  معتقدند برخی از کارگران هم پاداش در قالب‌های مختلف در برخی شرکت‌ها دریافت می‌کنند، عملاً بحث ترمیم مزد 1402 انجام نمی‌شود. با توجه به بحث تورم و ناتوانی کارگران در سبد معیشت, باید به‌دنبال راهکاری برای تقویت قدرت خرید کارگران در سال 1403 باشیم.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره راه‌اندازی قرارگاه مسکن کارگران در سطح ملی و استانی اظهار داشت: آیین‌نامه‌ای در نشست قبلی شورای‌عالی کار پیشنهاد و از اعضای شورا خواسته شد نظراتشان را دراین‌باره ارائه دهند. فعال شدن بخش تعاون به‌ویژه تعاونی‌های مسکن بخشی از پیشنهادات کارگران در زمینه حل معضلات مسکن کارگران است.

وی درباره اینکه بر اساس ضوابط مالی بخشنامه بودجه 1403 کل کشور، حقوق کارمندان دولت به‌صورت علی‌الحساب 18 درصد افزایش یابد در این میان، جامعه کارگری نگران است که این موضوع حقوق سال آینده کارگران را هم تحت تأثیر قرار دهد خاطرنشان کرد: شایعات مربوط به میزان افزایش دستمزد سال آینده همیشه وجود دارد اما تا امروز ما هنوز سند رسمی دراین‌باره نداریم که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم اما تأکید می‌کنیم که هیچ نسبتی بین افزایش حقوق کارمندان و کارگران نیست. دستمزد کارگران مطابق نرخ تورم و سبد معیشت (ماده 41 قانون کار) افزایش می‌یابد. دولت اعتقاد به کنترل نرخ تورم دارد,‌ اما این موضوع در جامعه احساس نمی‌شود.

منبع:اقتصاد آنلاین

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین