قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز | پیش بینی قیمت دلار

موج سواری قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار امروز 15 مهر 1402

قیمت ۴۹ هزار تومانی دلار به منطقه حفاظت شده‌ای برای این اسکناس تبدیل شده است. موج‌های افزایشی و کاهشی کم نوسان دلار، در حالی دو هفته ابتدایی مهر را بالا و پایین کرد که معامله‌گران می‌گویند افسار دلار همچنان در دست سیاست‌گذار است.

موج سواری قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار امروز 15 مهر 1402
| کد مطلب: ۱۶۴
لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار بر بازار های دیگر نیز تاثیر مستقیمی دارد. قیمت دلار بر بازار خودرو نیز تاثیرات زیادی داشته و باعث افزایش قیمت خودرو میشود.بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت دلار امروز به کانال ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.در ادامه با اخبار روز قیمت دلار همراه شوید.

قیمت ۴۹ هزار تومانی دلار به منطقه حفاظت شده‌ای برای این اسکناس تبدیل شده است. موج‌های افزایشی و کاهشی کم نوسان دلار، در حالی دو هفته ابتدایی مهر را بالا و پایین کرد که معامله‌گران می‌گویند افسار دلار همچنان در دست سیاست‌گذار است.

قیمت دلار در آخرین معامله هفته گذشته افزایش داشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان معامله شد.

هر چند که بازار ارز در هفته دوم مهر در تیررس سیگنال‌های سیاسی قوی قرار نگرفت اما افت شارپی قیمت طلای جهانی توانست بازارهای مالی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. رشد شاخص دلار آمریکا و بالا رفتن بازدهی اوراق قرضه این کشور عملا باعث خروج سرمایه از بازار طلای جهانی شد.

در دو روز گذشته و پس از بسته شدن بازارها اخباری مبنی بر تمدید تحریم‌های ایران، که در آستانه پایان برخی از بندهای آن قرار دارد، منتشر شد. معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به استفاده از اختیارات تحریمی خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد.

علاوه بر آن آمریکا مدعی شده که مهمات و سلاح‌های سبک توقیف شده‌ای را که منشاء ایرانی دارند، به اوکراین می‌فرستد. بر اساس این بیانیه فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) ادعا کرد که دولت آمریکا حدود ۱.۱ میلیون گلوله ۷.۶۲ میلی متری را روز دوشنبه به نیروهای مسلح اوکراین تحویل داده است.

سنتکام توضیح داد که این مهمات توسط نیروهای دریایی ایالات متحده در دسامبر ۲۰۲۲ در حین ترانزیت به مقصد یمن ضبط شد.

با توجه به اینکه سیگنال‌های سیاسی همواره مورد توجه معامله‌گران بازار ارز قرار دارد سیگنال‌های مذبور نیز می‌تواند روند تقاضا برای خرید دلار را تشدید کند.

به نظر می‌رسد در روزهای آتی سیگنال‌های سیاسی می‌تواند روند بازارهای مالی را تغییر دهد. به اعتقاد کارشناسان، اخبار منفی قیمت‌ها را صعودی و رویدادهای مثبت منجر به کاهش قیمت دلار می‌شوند.

برخی معامله‌گران نیز با تکیه بر اخبار می‌گویند تنش بین ایران و آمریکا زیاد شده و اگر تا هفته آینده خبری از مذاکرات به صورت موثق به بازار ورود نکند معامله‌گران دست به نقد برای خرید اقدام می‌کنند.

قیمت نرخ‌های مختلف

از بعد از ظهر یکشنبه  ۹ مهر در سایت بازار متشکل ارزی  قیمت انواع ارزها درج نمی‌شود. از همین رو تجارت‌نیوز آخرین قیمت‌های اعلامی ظهر یکشنبه (۹ مهر) را منتشر می‌کند. در آخرین قیمت‌گذاری اسکناس دلار از سوی سایت مذکور با قیمت ۴۱ هزار و ۱۹۶ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۴۵۱ تومان معامله شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

روز پنجشنبه اسکناس یورو با رقم ۵۲ هزار و ۲۸۶ تومان معامله شد. آخرین قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی رقم ۴۳ هزار و ۶۱۳  تومان و یوروی حواله نیز رقم ۳۹ هزار و ۶۴۸ تومان بود.

در آخرین معامله روز پنجشنبه درهم امارات با رقم ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و رشد ۵۰ تومانی داشت. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله و اسکناس درهم به ترتیب با رقم ۱۰ هزار و ۱۹۷ و ۱۱ هزار و ۲۱۸ تومان عرضه شدند.

قیمت دلار

قیمت دلار تهران هم اکنون

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم نیز ۱۱ هزار و ۲۴۰ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۱۸ تومان اعلام شده است.این چندمین بار ظرف چند ماه گذشته است که قیمت دلار خود را به کانال ۵۰ هزار تومان نزدیک کرده است و باید دید قیمت دلار بالای نرخ ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان تثبیت می‌شود و یا بازارساز مانند دو هفته قبل مانع می‌شود و دلار را دوباره نزولی می‌کند.

اگر چه دو هفته گذشته قیمت دلار به کانال ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده بود، اما حالا در چند روز گذشته قیمت دلار صعودی شده و اکنون دلار خود را برای ورود به کانال ۵۰ هزار تومان آماده می‌کند. اتفاقی که اگر رخ دهد عجیب است.

آخرین گزارش‌ها از بازار آزاد دلار نشان می‌دهد قیمت دلار روز پنج‌شنبه بین ۴۹ هزار و ۶۸۰ تا ۴۹ هزار و ۹۸۰ تومان متغیر بود. قیمت دلار فردایی هم در معاملات بازار فردا حدود ۴۹ هزار و ۹۸۰ تومان اعلام شده است.

قیمت دلار در بازار هرات هم روز گذشته رشد داشت و قیمت دلار در کف ۴۹ هزار و ۵۷۰ تومان و در سقف با قیمت ۴۹ هزار ۸۶۰ تومان مبادله شد. بازار روند صعودی دارد و باید دید واکنش بازارساز به این قیمت چیست.

البته امروز ۱۴ مهر ماه خبر دیگری رسید که می‌تواند بر رشد قیمت دلار اثر بگذارد. برداشت نقدی و معامله با دلار از ابتدای ۲۰۲۴ در عراق ممنوع است. این خبری است که یکی از مسئولان بانک مرکزی عراق اعلام کرده و گفته این کشور برداشت نقدی و معاملات با دلار را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ ممنوع کرده است. در توضیح این خبر آمده که این جدیدترین اقدام عراق برای سو استفاده از ذخایر کشور در جرایم مالی و فرار از تحریم‌های آمریکا بر ایران بود.

پیش بینی قیمت دلار در هفته جدید

این چندمین بار ظرف چند ماه گذشته است که قیمت دلار خود را به کانال ۵۰ هزار تومان نزدیک کرده است و باید دید قیمت دلار بالای نرخ ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان تثبیت می‌شود و یا بازارساز مانند دو هفته قبل مانع می‌شود و دلار را دوباره نزولی می‌کند.

قیمت دلار

چون حدود دو هفته قبل قیمت دلار روند صعودی داشت و دلار خود را به مرز ۵۰ هزار تومان نزدیک کرد، اما تنها دو روز در این محدوده ماند و روند نزولی آن یکباره آغاز شد و دلار تا ۴۹ هزار و ۱۶۰ تومان هم رسید. گزارش‌ها و بررسی عملکرد دلار در چهار ماه گذشته نشان می‌دهد که دلار در کانال ۴۹ هزار تومان جا خوش کرده و نه میل ورود به کانال ۴۸ هزار تومان را دارد و نه توان صعود به کانال ۵۰ هزار تومان را.

البته کارشناسان اقتصادی هم پیش از این پیش بینی کرده بودند که قیمت دلار احتمالا تا پایان مهر ماه در همین کانال می‌ماند، اما رفتار دلار پس از این تاریخ به واکنش و سیاست‌های بازارساز وابسته است.

قیمت دلار

حالا باید منتظر قدم بعدی بازارساز بود و دید آیا قیمت دلار این هفته می‌تواند خود را بالای کانال ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان نگه دارد یا نه. اگر دلار بالای این محدوده بماند احتمال رشد قیمت جدی می‌شود. اما اگر دلار به زیر این خط برسد، روند کاهشی آن ادامه‌دار می‌شود و سیگنال صعود در بازار خاموش می‌شود.کمتر از دو هفته دیگر به زمان اجرایی‌شدن بند غروب برجام-اصطلاحی که به قطعنامه ۲۲۳۱ معروف است- باقی‌مانده است و گمانه‌زنی‌ها درباره این موضوع در بین معامله‌گران بازار دلار داغ شده است. این بندها از همان ابتدا منتقدانی داشت و یکی از بهانه‌های خروج دولت آمریکا از برجام که ترامپ به آن استناد می‌کرد هم بوده است. 

 بر اساس این قطعنامه قرار است تعدادی از محدودیت‌های ایران از جمله تحریم‌های موشکی ایران در تاریخ ۲۶ مهرماه سال جاری طبق متن توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ منقضی شود.

 اما با وجود این بند؛ اخیراً جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته تحریم‌ها علیه برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی ایران را ادامه دهد.

این در حالی است که در چند وقت گذشته اخبار حاکی ازسرگیری مذاکرات پشت پرده بین ایران و غرب بوده است. در همین راستا هم اتفاقات مثبتی در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران و تبادل زندانیان دو تابعیتی انجام شده است.

در چنین شرایطی خبر ادامه تحریم‌ها از سوی آمریکا و اروپا شامه بازار دلار را تیز کرده است. به نظر می‌رسد بازار به دنبال این است که اروپا بالاخره چه تصمیمی می‌گیرد. البته ایران هم‌بارها به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرده محدودیت‌های اتحادیه اروپا ارزش قانونی ندارد.

بازیگران ارزی در حال حاضر دو پیش‌بینی دارند؛ عده‌ای می‌گویند که اگر تحریم‌ها برداشته نشود احتمالاً فنر قیمت دلار تا حدودی در می‌رود و خریداران وارد بازار می‌شوند؛ از سوی دیگر جناح کاهشی بازار با اشاره به درآمدهای نفتی ایران معتقدند که بازارساز اجاره نوسان معنادار را به دلار نمی‌دهد.

با تمام این شرایط، قیمت دلار تهران که چند روزی را در یک محدوده ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومانی استراحت کرده بود، امروز پنجشنبه ۱۳ مهرماه به سمت مرز ۵۰ هزار تومان حرکت کرد و تا پله هشتم و نهم کانال ۴۹ هزار تومان بالا رفت.

البته در معاملات پشت خطی پنجشنبه شب سطح تقاضا دوباره بالا رفت و اسکناس آمریکایی توانست مرز ۵۰ هزار تومان را لمس کند. معامله گران می گویند در صورتی که این مرز مهم حفظ شود مرز مقاومتی بعدی محدوده ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان خواهد بود، در غیر این صورت مهم ترین مرز حمایتی عدد ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان است.

قیمت دلار

از طرف دیگر دلار هرات و سلیمانیه به هم نزدیک شده و در حدود ۴۹ هزار و ۴۵۰ تومان معامله شد. نرخ حواله درهم نیز امروز اندکی رشد کرد و به ۱۳ هزار و ۶۶۰ تومان رسید.

در بازار طلا هم امروز قیمت اونس طلا تا ۱۸۳۰ دلار بالا رفت؛ اما دوباره کاهشی شد و تا سطح حمایتی ۱۸۱۸ دلار پایین آمد. در بازار داخلی ایران هم هر گرم طلا ۱۸عیار امروز تا سطح ۲ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان صعود کرد؛ اما در واپسین ساعات معاملات بر روی ۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت که نسبت به‌روز چهارشنبه رشد محدود کمتر از ۳ هزارتومانی را نشان می‌دهد.

بازار سکه هم امروز پنجشنبه ۱۳ مهرماه بر خلاف روزهای گذشته شاهد جهش قیمت سکه امامی بود. فلز گران‌بهای داخلی که چند روزی را در بر روی پله اول و دوم کانال ۲۷ میلیون تومان نشسته بود، امروز پیشروی کرد و در نیمه ظهر امروز تا ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالا رفت. این در حالی است که عصر دیروز هر قطعه سکه امامی در حدود ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بسته شده بود. البته در نیمه دوم معاملات نقدی امروز تا حدودی از سرعت افزایشی سکه بازان کاسته شد و فاصله قیمتی روز چهارشنبه و پنجشنبه به مثبت ۲۵۰ هزار تومان رسید.

ارسال دیدگاه