دمپختک | طرز تهیه دمپختک | مواد لازم دمپختک

امروز ناهار چی بپزم؟ | طرز تهیه دمپختک اصیل شیرازی فقط تو 1 ساعت

دمپختک شیرازی یکی از انواع غذاهای محلی استان فارس است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه دمپختک شیرازی در ادامه با سایت قاب امروز همراه باشید.

امروز ناهار چی بپزم؟ | طرز تهیه دمپختک اصیل شیرازی فقط تو 1 ساعت
| کد مطلب: ۱۰۳۵
لینک کوتاه کپی شد

دمپختک شیرازی یکی از انواع غذاهای محلی استان فارس است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه دمپختک شیرازی در ادامه با سایت قاب امروز  همراه باشید.

دمپختک

مواد لازم برای ۲ نفر

برنج ۲ پیمانه

عدس ½ پیمانه

هویج ۲ عدد

کلم برگ ½ کلم برگ کوچک

سبزی معطر تازه ۱ پیمانه

زعفران دم کرده ۳ قاشق غذاخوری

گرد غوره ۱ قاشق چایخوری

فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری

نمک و زردچوبه از هر کدام ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه دمپختک شیرازی

مرحله اول

برای تهیه دمپختک شیرازی خوشمزه در ابتدای کار عدس را شسته، سپس درون یک قابلمه حاوی آب می ریزیم. در ادامه قابلمه را روی حرارت متوسط قرار داده و اجازه می دهیم عدس درون آب جوش بماند تا کاملا پخته شود.

مرحله دوم

زمانی که عدس کاملا پخته و نرم شد، قابلمه را از روی حرارت کنار گذاشته و عدس را آبکشی می کنیم. در ادامه سبزیجات معطر تازه (ترخون، ریحان و شوید) را شسته، سپس به صورت ریز خرد می کنیم.

مرحله سوم

حالا کلم برگ را به صورت ریز خرد می کنیم، سپس می شوییم و درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود. در ادامه هویج را شسته و پس از شستشو پوست آنرا کاملا جدا کرده و به صورت نگینی خرد می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار داده، سپس مقداری روغن مایع به آن می افزاییم. حالا کلم برگ را به همراه هویج به تابه اضافه کرده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا کاملا سرخ و سبک شوند.

مرحله پنجم

در ادامه گرد غوره را به همراه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به تابه اضافه کرده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا بوی خامی ادویه ها از بین برود. حالا عدس پخته شده را به همراه سبزیجات خرد شده به تابه می افزاییم.

مرحله ششم

حالا مواد را مخلوط کرده تا کاملا ترکیب و سرخ شوند، سپس تابه را از روی حرارت بر می داریم. در ادامه یک قابلمه حاوی آب را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به نقطه جوش برسد، سپس ۱ قاشق چایخوری نمک به آن می افزاییم.

دمپختک

مرحله هفتم

پس از اینکه آب جوش آمد برنج را شسته و به قابلمه اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. پس از گذشت این مدت یک دانه برنج را بین دو انگشت له می کنیم.

مرحله هشتم

زمانی که اطراف دانه های برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت برنج را درون آبکش ریخته و آبکشی می کنیم. در ادامه مقداری روغن مایع درون یک قابلمه مناسب ریخته، سپس ته دیگ دلخواهمان را درون آن فیکس می کنیم.

مرحله نهم

حالا یک لایه برنج درون قابلمه ریخته و مقداری از مواد میانی به صورت یکنواخت روی برنج می ریزیم. در ادامه به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد تمام شوند، سپس زعفران دم کرده را به صورت پخش روی برنج می ریزیم.

مرحله دهم

در این مرحله درب قابلمه را با دم کنی پوشانده و روی قابلمه قرار می دهیم، سپس روی حرارت ملایم شعله پخش کن می گذاریم و قابلمه را روی آن قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم دمپختک به مدت ۱ ساعت دم بکشد.

مرحله یازدهم

پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و دمپختک را مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند، سپس دمپختک را درون ظرف مورد نظرمان ریخته و به همراه سالاد شیرازی سرو می کنیم. نوش جان.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین