مستمری مددجویان | واریز مستمری مددجویان

انتظار مددجویان بی نتیجه ماند | دلیل قطع مستمری مددجویان چیست ؟

جزئیات افزایش مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد اعلام شد .

انتظار مددجویان بی نتیجه ماند | دلیل قطع مستمری مددجویان چیست ؟
| کد مطلب: ۵۴۲۸
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

مستمری ۲۰ درصدی از مددجویان بهزیستی توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها قطع شده است.

طبق گزارش‌هایی که کانال‌ها و کمپین‌های مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد اعلام کرده اند مستمری ۲۰ درصد این قشر قطع گردیده است.

حمایت از معلولان، که یکی از گروه‌های کم توان در جامعه هستند، وظیفه‌ی دولتهاست. به همین دلیل در کشور‌های مختلف دولت‌ها قوانین حمایتی برای این افراد در نظر گرفته‌اند. در ایران نیز قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اواخر سال ۹۶ به تصویب رسید. این قانون اصلاحیه‌ای بر قانون مصوبِ سال ۸۳ بود و قرار بود با اصلاحش، به قانونِ حمایت از معلولان، جنبه‌ی عملی‌تر ببخشد، اما این اتفاق نیفتاد.  

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ ردیف اعتباری جداگانه برای قانون حمایت از حقوق معلولان در نظر نگرفت و اعتباراتِ مربوط به این قانون را در اعتبارات کل سازمان بهزیستی دید، که این اقدام مشکلِ کمبودِ بودجه‌ی اجرای قانون را بیش از پیش افزایش داد. در طول این سالها، افراد دارای معلولیت به‌عدم اجرایِ موادِ قانون حمایت از معلولان معترض بوده‌اند. آن‌ها بار‌ها بابتِ‌عدم اجرای ماده ۲۷، ناچیز بودنِ مستمری‌ها، مبلغِ بسیار کم حق پرستاری، بی‌توجهی به مواد مربوط به اشتغال معلولان و ... اعتراض کرده‌اند.  

در تازه‌ترین مورد بهروز مروتی (فعال حقوق معلولان و مدیر کمپین معلولان) از حذف مستمریِ بسیاری از معلولان خبر داده است. مروتی به «ایلنا» گفت: براساس گزارشات رسیده به کمپین معلولان و نظرسنجی کانال اخبار مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، مستمری حدود ۲۰درصد از مددجویان سازمان بهزیستی، از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها قطع شده است.  

وی گفت: تا سال گذشته واریز مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، مستقیما توسط این دو نهاد انجام می‌شد، اما براساس بند ۲ تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۳، واریز مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی از امسال به عهده سازمان هدفمندی‌سازی یارانه‌هاست. به این صورت که کمیته امداد و بهزیستی فهرست مددجویان مشمول مستمری را به سازمان هدفمندی ارائه و سپس این سازمان اقدام به انتقال وجه به حساب مددجویان می‌کند.  

به گفته‌ی این فعال حقوق معلولان، ماه گذشته مستمری چند ده هزار مددجوی سازمان بهزیستی - که تا اسفند سال گذشته مستمری دریافت می‌کردند - بدون هیچ دلیلی قطع شد.  

مروتی ادامه داد: پیگیری کمپین حکایت از این داشت که سازمان هدفمندی به دلیل ابهام برخی حساب‌ها اقدام به قطع مستمری آن‌ها نموده است. به طور مثال، مددجویانی که به دلیل سن خیلی پایین، مستمری‌شان به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شد، از جمله مشمولان این قطعی مستمری بودند.  

مدیر کمیپین معلولان گفت: بهزیستی پیگیر شد و با ورود دیوان محاسبات به موضوع، به نظر می‌رسید که مشکل حل شده و قول پرداخت مستمری فروردین ماه به آن دسته از مددجویانی که مستمریشان در ماه گذشته قطع شده بود، داده شد.  

وی افزود: در حالی که تصور می‌شد مشکل حل شده، مستمری اردیبهشت مددجویان بهزیستی با یک هفته تاخیر نسبت به تاریخ اعلامی خود سازمان هدفمندی و مددجویان کمیته امداد، واریز شد و پس از آن بود که سیل عظیم گزارشات حکایت از قطع فله‌ای مستمری مددجویان بهزیستی دارد.  

مروتی بیان کرد: سازمان هدفمندسازی می‌بایست فهرست مددجویان را از بهزیستی بگیرد و به بانک بدهد، همین. اما با تکرار قطع مستمری در دو ماه متوالی، گویا اتفاقات جدیدی در شرف وقوع است!  

این فعال حقوق معلولان افزود: اگرچه برای اکثر مددجویانی که در فروردین مستمری نگرفته بودند، واریزی انجام شد، اماعدم واریز مستمری فروردین‌ماه برای برخی و همچنین قطع مستمری اردیبهشت گروه دیگری از مددجویان بهزیستی، شائبه قطع هدفمند مستمری مددجویان بهزیستی توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را قوت می‌بخشد، که امیدواریم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نسبت به مشکلات پیش آمده پاسخگویی و شفاف‌سازی نماید.  

مروتی در پایان گفت: قطع مستمری معلولان و سایر مددجویان بهزیستی نه تنها همین معیشت بخور و نمیر این اقشار را به خطر انداخته، بلکه باعث به وجود آمدن اضطراب و نگرانی از بابت قطع مستمری در بین همه مددجویان و خانواده‌هایشان شده است.

مستمری مددجویانمعاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد که از این پس مستمری مددجویان بهزیستی توسط سازمان به صورت هدفمند واریز خواهد شد. علیرضا انجلاسی افزود: امسال مستمری مددجویان سازمان بهزیستی نسبت به سال گذشته با افزایش ۳۰ درصدی افزایش یافته است.

وی ضمن تشریح سرانه‌های پرداختی مستمری، گفت: براین اساس خانوار‌های یک نفره ماهیانه یک میلیون تومان، ۲ نفره یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ۳ نفره ۲ میلیون تومان، چهار نفره ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بالاتر سه میلیون و ۱۵۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد.  

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور درخصوص زمان واریز مستمری‌ها نیز توضیح داد: براساس جز ۲ بند الف تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور مبنی بر پرداخت مستقیم به ذی نفع نهایی مقرر شده از فروردین‌ماه مستمری مددجویان تحت پوشش از طریق سازمان هدفمندی یارانه‌ها به صورت مستقیم به حساب مددجویان واریز شود این درحالیست که پیش از این و طی سنوات گذشته این اقدام توسط سازمان بهزیستی صورت می‌گرفت.

رییس اداره کمیته امداد پارسیان از مشارکت مردمی و کمک‌های خیران به میزان ۳۱ میلیارد و ۶۸۱ میلیون تومان برای حل مشکلات نیازمندان پارسیان خبر داد.

محمود مصلح گفت: مردم و خیرین همیشه با حمایت‌های مادی و معنوی یار و همراه کمیته امداد در راستای کمک به خانواده‌های ایتام نیازمند و اقشار آسیب پذیر هستند و همواره نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در مرتفع نمودن دغدغه‌ها، نیاز‌های ضروری و مشکلات اساسی این مددجویان داشته‌اند.

وی افزود: طی سال گذشته بالغ بر ۳۱ میلیارد و ۶۸۱ میلیون تومان کمک‌های خیران و نیکوکاران در زمینه‌های مختلف و متنوع، در حوزه مشارکت‌های مردمی این نهاد جمع آوری شده است که این میزان مشارکت مردم، نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد ۱۰۱ درصدی داشته است. 

جزئیات جدید از افزایش مستمری مددجویان

وی ادامه داد: کاری که مجلس انجام داد این است که در لایحه بودجه ۱۴۰۳، ۱۰ درصد به مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی اضافه کرد. این رقم در لایحه ۲۰ درصد بود که اکنون با مصوبه مجلس به ۳۰ درصد رسیده است.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جدول ۴۲ همت برای کمیته امداد، ۳ همت برای بهزیستی و ۱۴۳ همت یارانه نان و ۷۴ همت برای یارانه دارو و شیرخشک در نظر گرفته شده است.

زارع اضافه کرد: در این جدول برخی موارد هزینه سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت و پخش و پالایش و گاز مصوب شد و مبالغی که دولت برای واردات بنزین نیاز داشت هم درکمیسیون تلفیق و صحن علنی تصویب شد.

عبدالعلی رحیمی مظفری در مخالفت با این بخش از لایحه بودجه بیان داشت: با این رقم‌هایی که در این جدول دیده شده گازرسانی تعطیل خواهد شد وقتی نتوانیم در زیر ساخت‌های نفت سرمایه گذاری کنیم تولیدی نداریم.

وی افزود: دلیل مخالفت من با این جدول این است که توسعه نفت تعطیل می‌شود.

حمیدرضا حاجی بابایی رییس کمیسیون تلفیق بودجه در مورد جدول ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۳ گفت: به دلیل اینکه توازن به هم نخورد تغییراتی در این جدول ایجاد نکردیم با همین کیفیت کار را به دولت سپردیم که دولت خود بتواند هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند.

داوود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد این جدول گفت: در این موضوع سعی کردیم با توجه به مقدوراتی که در وصول منابع داریم به گونه‌ای تنظیم شود که همه اهداف هدفمندی محقق شود.

وی با بیان اینکه این جدول نیاز به اصلاح و بازنگری دارد، گفت: ما پیش بینی کردیم که اعتبارات مربوط به کالا برگ که از محل سایر درآمدهای داخلی وزارت نفت تامین شود و عمدتا محصولات جانبی است، این عنوان در کمیسیون به "صرفه جویی انرژی" تغییر کرده است چراکه صرفه جویی انرژی تبدیل به درآمد نمی‌شود و قابل انداره گیری نیست که ما بتوانیم منابع را ماهیانه وصول کنیم و این عنوان قابل اجرا نیست از این رو پیشنهاد می‌شود عنوان دولت لحاظ شود.

وی افزود: برای کالابرگ ردیف جداگانه پیشنهاد کردیم و برای این موضوع دو ردیف آورده شده که باید پرداخت نقدی معیشتی و کالا برگ را از هم تفکیک کنیم و با این ملاحظه با این جدول موافق هستیم.

منبع : نبض بازار |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  دیدگاه‌ها ۳

  • اسدالله‌قمپا ارسالی در

   سلام،از‌عزیزان‌خدوم‌،که‌حرکت‌در‌جهت‌ کمک‌به‌جامعه‌معلولین‌را‌،هدف‌قرار‌دادند،جای‌تقدیر‌دارد،یکی‌از‌کمبود‌های‌،معلولین‌‌که‌در‌راستای‌یاری‌رساندن‌به‌این‌جامعه‌را‌‌کاملا‌‌،قابل‌احساس‌است،نداشتن‌کارت‌شناسایی‌از‌طرف‌‌بهزیستی‌است،همراه‌داشتن‌کارت‌شناسایی‌،برای‌جامعه‌معلولین،بسیار‌به‌همیاری‌‌سایر‌‌سازمانها‌و‌نهاد‌های‌دولتی،هنگام‌مراجعه‌،لازم‌است‌و‌موجب‌‌همدلی‌های‌بسیاری‌در‌سطح‌جامعه‌،برای‌عزیزان‌معلول‌میگردد،هر‌چنددریافتی‌چشم‌گیری‌‌ندارند،داشتن‌کارت‌شناسایی‌‌در‌بسیاری‌از‌ابعاد‌،باعث‌اعتبار‌و‌پشت‌گرمی‌،و‌گاها‌‌در‌تسریح‌امور‌‌معلولین،اثر‌بخش‌خواهد‌بود،ومن‌الله‌توفیق

  • عباسعلی سلمانی ارسالی در

   سلام مددجو کمیته امداد امام هستم که اشتغال قالی بافی ثبت‌نام کردم ولی خبری از اشتغال نیست و از چرخه حمایت مستمری خارج کردند الان 6ماه قطع مستمری هستم و در دهک یک قرار دارم و هیچ درآمدی هم ندارم بیماری تنگی نفس دارم خواهش میکنم پیگیری کنید متولد 1358اینجوری از اقشار کم درآمد جامعه کمک میکنند فقط دنیای پارتی شده آدمهای هستند وضع مالی خوبی دارند به آنها واریز میشه مثل من هستند که کارافتادگی دارند مشکلات مالی دارند ولی هیچ واریزی نمیشه چرا.......... پارتی بازی ........ دنیای دروغگویی شده ......

  • عباسعلی سلمانی ارسالی در

   سلام مددجو کمیته امداد امام هستم که قطع مستمری کردند بیماری تنگی نفس دارم و هیچ درآمدی هم ندارم حالا سوال اینجاست چرا کمیته امداد مستمری برای بعضی ها را قطع کرده دهک یک قرار دارم و متولد 1358هستم چون فقط دنیای ما شده پارتی و دروغگویی خواهش میکنم پیگیری کنید ممنون میشم ازتون

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین