قیمت مرغ | قیمت مرغ در بازار امروز

شوک به بازار قیمت مرغ | قیمت مرغ نجومی می شود؟

آخرین اخبار بازار قیمت مرغ را با ما دنبال کنید.

شوک به بازار قیمت مرغ | قیمت مرغ نجومی می شود؟
| کد مطلب: ۵۲۵۷
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

بعد از گذشت ۴ ماه از زمانی که بازار مرغ به آرامش و استحکام رسیده بود، تصمیمات مدیران وزارت جهاد کشاورزی منجر به آغاز صادرات مرغ برای اولین بار شده است. این تصمیم به منظور حمایت از سرمایه‌گذاران در صنعت مرغ اتخاذ شده است، اما پیامدهای آن هنوز قابل پیش‌بینی نیستند.

چند سال است که کشور درگیر تحریم‌هاست و دولت‌ها با مشکل جدی تأمین ارز برای واردات نهاده‌های دامی روبه‌رو هستند. با این حال، آرامش و استحکام بازار قیمت مرغ به حدی مهم است که بعضی از رؤسای جمهور مستقیماً درگیر این مسئله می‌شوند و منابع ارز دولتی قابل توجهی را به منظور تأمین نهاده‌های دامی برای مرغداران اختصاص می‌دهند. البته، که کدام افراد این ارز را دریافت می‌کنند و نهاده‌ها چگونه در بازار توزیع می‌شوند، مشکلی پیچیده است که تأثیرات آن را در چند سال گذشته، به خصوص پس از نوسانات ارزی، به وضوح مشاهده کرده‌ایم. افزایش چشمگیر قیمت مرغ و ظهور صفوف طولانی جهت خرید آن در شهرهای بزرگ کشور، از پیامدهای این وضعیت است.

حالا به یمن تحولات بین المللی قیمت جهانی نهاده دامی کاهش پیدا کرد و شاهد ثبات در بازار مرغ هستیم که البته حجم بالای جوجه ریزی هم در ثبات قیمت بی تأثیر نبوده که میزان جوجه ریزی هم تابع تامین نهاده دامی است.

بعد از گذشت ۴ ماه وزارت جهاد کشاورزی مدعی شد با توجه به خودکفایی در تامین مرغ برای حمایت از سرمایه گذاران این صنعت، صادرات مرغ به کشورهای همسایه انجام می‌شود. اولاً چرا باید اجازه داده شود که کالای استراتژیکی که با ارز دولتی تامین نهاده می‌شود و به نوعی یارانه از بیت المال می‌گیرد، صادر شود؟

حافظه تاریخی و مستندات گواه آن است که مدیران دولتی به خصوص جهاد کشاورزی اطلاعات دقیقی از میزان موجودی بازار و نیاز آن ندارند، یعنی مدیریت عرضه و تقاضا در اکثر مواقع از دست این مدیران خارج می‌شود که شاهد کشتار بی رحمانه جوجه‌های یک روزه می‌شویم یا بازار تهی از مرغ می‌شود، لذا این که تصمیم گرفته می‌شود صادرات مرغ انجام شود، بدون شک باعث بر هم خوردن تعادل و ثبات در بازار این کالای اساسی و سفره مردم خواهد شد و شاید در ماه آینده شاهد جهش قیمت و صف طولانی مرغ در بازار مشهد باشیم، زیرا معمولاً باز کردن گیت صادرات یک محصول تا مسدود کردن آن به گونه‌ای است که خروجی آن نه به نفع تولیدکننده خواهد بود و نه به سود مردم، زیرا یا محصول آن قدر صادر می‌شود که شاهد کمبود آن خواهیم بود که شاهد هدررفت هزاران تن محصول تولیدی با یارانه بیت المال در کشور هستیم ونمونه برای مثال فراوان است، کافی است به بازار صیفی جات در چند ماه گذشته نگاهی داشته باشیم یا بازار تخم مرغ در گذشته و چندین مثال دیگر. امیدواریم این تصمیمات با هدف بر هم زدن آرامش بازار و ثبات قیمت‌ها اتخاذ نشده باشد.

منبع : گسترش نیوز |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین