سهمیه بنزین | قیمت بنزین

سهمیه بنزین این افراد قطع می شود | جزئیات نهایی از قطعی سهمیه بنزین اردیبهشت ماه

جزئیات جدید از واریز سهمیه بنزین اردیبهشت ماه اعلام شد.

سهمیه بنزین این افراد قطع می شود | جزئیات نهایی از قطعی سهمیه بنزین اردیبهشت ماه
| کد مطلب: ۴۹۴۱
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

حذف سهمیه بنزین رانندگان تاکسی های اینترنتی، آسیب جدی به این افراد وارد می کند.

با قطع شدن سهمیه سوخت رانندگان تاکسی های اینترنتی، می توان متوجه شد که آسیب بزرگی به معیشت این افراد وارد می شود.

بازنگری در سیاست حذف سهمیه بنزین این تاکسی ها یک ضرورت است. دولتمردان و مسئولان باید به‌جای حذف سهمیه بنزین رانندگان اینترنتی، سازوکار نظارتی خود را از طریق سامانه و مشاهدات میدانی تقویت کنند تا در صورت بروز برخی تخلفات با متخلف برخورد شود نه این که یک مجموعه بزرگ آسیب ببیند.

استقبال مردم از تاکسی‌های اینترنتی زمینه فعالیت گسترده تر و بیشتر این پدیده را در ایران و به ویژه کلان شهرها فراهم کرده است. امروزه علاوه بر حمل و نقل مسافر، برخی از امور دیگر مانند خریدها و انتقال بسته های مورد نیاز برخی از مردم نیز با این پدیده صورت می گیرد.

مهمترین ویژگی های پدیده تاکسی های اینترنتی در ایران را می توان سهولت دسترسی شبانه‌روزی، خدمت‌رسانی سریع، شفافیت در قیمت‌ها، امکان پرداخت آنلاین، اطلاع از مدت سفر و ردیابی مسیر حرکتی و... برشمرد.

از سوی دیگر بنابر ادعای مسئولان این تاکسی های اینترنتی با اجرای این طرح، اشتغال‌زایی قابل‌توجهی ایجاد شده و در مجموع حدود ۶ میلیون و ۸۰۰ راننده در این پروژه فعالیت می کنند. رانندگانی که از اقشار مختلف مردم را شامل می شود و بخش عمده‌ای از آنها را دانشجویان، سربازان، کارمندان، زنان سرپرست خانواده، مهاجران جویای کار در تهران و معلولان، تشکیل داده اند.

بنابراین به نظر می رسد این معادله به اصطلاح دوسر برد برای مسافران و رانندگان محسوب می‌شود؛ البته نمی توان از گلایه ها و انتقادات رانندگان شاغل در این تاکسی های اینترنتی به سادگی گذر کرد اما موضوع این مقال نیست.

بلکه در این مقال باید این نکته را یادآور شد که فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در کشور، بازوی تسهیل‌گر در حمل‌ونقل عمومی شهرها به‌ویژه در کلان‌شهر شلوغ تهران به‌شمار می‌روند. چه‌بسا این سیستم حمل‌ونقل خصوصی و هوشمند،‌ باگ‌ها و کمبودهای سازمان‌ حمل‌ونقل شهرداری‌ها در ارائه خدمات به‌ویژه از نوع هوشمند را پُر کرده است.

حال سئوال اساسی این است که نحوه مواجهه دولتمردان و مسئولان با این پدیده و پدیده هایی از این دست چگونه باید باشد؟

بااین‌حال، به‌جای حمایت از این کسب‌وکار و تسهیل امور برای رانندگان اینترنتی، سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی را نیز قطع کرده‌اند! البته این مسئله امسال به‌طور رسمی، عمومی شده است. مسئولان این تاکسی ها مدعی شده اند که در سال گذشته نیز سهمیه بنزین عملا واریز نشد. «حتی پیگیری‌های مشترک این دو شرکت تاکسی اینترنتی به وزارت نفت نیز بی‌نتیجه ماند. بنابراین تاکسی‌های اینترنتی از این پس تنها متکی به سهمیه سوخت شخصی خود خواهند بود؛ یعنی برای خودروهای بنزینی ماهانه ۶۰ لیتر و برای خودروهای دوگانه سوز نیز ۳۰ لیتر.»

به باور بسیاری از کارشناسان، بازنگری در سیاست حذف سهمیه بنزین این تاکسی ها یک ضرورت است. دولتمردان و مسئولان باید به‌جای حذف سهمیه بنزین رانندگان اینترنتی، سازوکار نظارتی خود را از طریق سامانه و مشاهدات میدانی تقویت کنند تا در صورت بروز برخی تخلفات با متخلف برخورد شود نه این که یک مجموعه بزرگ آسیب ببیند.

سهمیه بنزین

این کارشناسان به مسئولان توصیه کرده اند که سیاست «سنگ‌اندازی» را کنار بگذارند و «تسهیل‌گری» را در پیش بگیرند.

سهمیه‌ بنزین اردیبهشت‌ماه خودروهای شخصی و عمومی بدون هیچ‌گونه تغییری، ساعت صفر بامداد امروز (یکم اردیبهشت‌ماه) در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ شد.

سهمیه‌بندی بنزین بر اساس واریز ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی خودروهای بنزین‌سوز و ۲۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت موتورسیکلت‌ها که از ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.

سهمیه‌های بنزین برای خودروهای شخصی و عمومی، بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته، برای دومین ماه ۱۴۰۳ ساعت صفر بامداد امروز (یکم اردیبهشت‌ماه) در کارت‌های هوشمند سوخت شارژ شد.

درحال حاضر در هر کارت سوخت خودروهای شخصی ۶۰ لیتر بنزین با نرخ ۱۵۰۰ تومانی و ۱۰۰ لیتر بنزین با نرخ ۳۰۰۰ تومانی به‌صورت سهمیه در ابتدای هر ماه شارژ می‌شود و به‌گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ۹۳درصد از مردم کمتر از ۱۶۰ لیتر در ماه مصرف بنزین دارند و این میزان سهمیه، نیاز آنها را برای ترددهای ماهانه پاسخ می‌دهد.

جزئیات جدید از قطعی سهمیه بنزین 

در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی، امکان ذخیره‌سازی سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۱۵۰۰ تومانی تا ۶ ماه و حداکثر ۳۶۰ لیتر وجود دارد و اگر شخصی، سهمیه ماهانه خود را به‌طور کامل مصرف نکند، سهمیه باقی‌مانده به ماه بعد منتقل خواهد شد؛ اما سهمیه ۱۰۰ لیتری بنزین ۳۰۰۰ تومانی قابل ذخیره‌سازی نیست و مختص مصرف در همان ماه است.

برای افرادی که بیش از ۱۶۰ لیتر در ماه مصرف بنزین دارند و یا به هر دلیل کارت سوخت شخصی به همراه ندارند، باوجود تأکید بر لزوم سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی، کارت‌هایی در جایگاه‌های عرضه سوخت به عنوان کارت‌های اضطراری وجود دارد که نزد متصدیان جایگاه‌ها بوده و می‌توان از این کارت‌ها با نرخ ۳۰۰۰ تومانی در هر لیتر استفاده کرد.

یک کارشناس انرژی، توضیحاتی را درباره واریز سهمیه بنزین به کد ملی ارائه داد.

کارشناسان بسیاری اعلام کرده اند که این طرح می تواند از قاچاق سوخت و هدر رفت بنزین جلوگیری کند.

با اعطای یارانه بنزین به نفر نه تنها عدالت در توزیع ثروت و همچنین الگوی مبتنی بر افزایش جمعیت حکمفرما خواهد شد، بلکه الگوهای مصرف انرژی را در جامعه نیز بهینه می کند. با اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها، خانوارها تشویق می شوند تا الگوهای مصرف انرژی خود را بهینه کنند که منجر به راندمان بیشتر، کاهش هدررفت و مقابله با قاچاق خواهد شد.

اعطای یارانه‌های قابل توجه بنزین به مصرف کنندگان ذیل مدل سهمیه بندی مرتبط با خودرو، به ویژه آن‌هایی که دارای چندین خودرو هستند، مدت هاست که موضوعی بحث برانگیز بوده و نابرابری درآمدی را تشدید کرده و مالی دولت را تحت فشار قرار داده است. در همین رابطه پیرامون بازطراحی یارانه بنزین بر اساس مدل اعطای سهمیه به نفر به جای خودرو با سهیل محمودیان کارشناس انرژی به گفتگو پرداختیم که در ادامه نظرات ایشان را خواهیم خواند.

سهیل محمودیان کارشناس انرژی با اشاره به اعطای یارانه بنزین ۱۰۰ میلیون تومانی به هر خودرو اظهار کرد: رویه ریشه‌دار ارائه یارانه بنزین به خودرو منجر شده است که عمدتاً خانوار‌های ثروتمند با خودرو‌های متعدد بیشترین نفع را از یارانه بنزین ببرند که با احتساب واردات بنزین در سال جاری معادل ۵ میلیارد دلار، هر ساله بیش از ۱۰۰ میلیون تومان یارانه بنزین دولت به خانوار‌های دارای خودرو اعطا می‌کند و این موضوع نه تنها پویایی بازار را مخدوش می‌کند، بلکه نابرابری درآمد و تخصیص نادرست منابع و یارانه‌های پنهان انرژی را نیز تداوم می‌بخشد. ماهیت ضد بهینه‌سازی مصرف بنزین در این نوع از اعطای یارانه نه تنها رشد تصاعدی مصرف را به دنبال داشته است بلکه به موجب آن ثروتمندان به طور نامتناسبی به از یارانه بنزین بیشتری نسبت به افراد کم درآمد و بدون خودرو منتفع می‌شوند که همین بی عدالتی در تخصیص یارانه که برای کمک به دهک‌های پایین جامعه است؛ بر نیاز فوری به اصلاح و همسویی مجدد سیاست‌های یارانه انرژی به سمت چارچوبی عادلانه‌تر و کارآمدتر تاکید می‌کند که این رویکرد همان اعطای یارانه بنزین به نفر به جای خودرو است.

جزئیات جدید از واریز سهمیه بنزین

این کارشناس انرژی با اشاره به اصلاح یارانه‌های انرژی پنهان در بخش بنزینی با رویکردی عادلانه و هدفمند مبتنی بر اعطای یارانه بنزین به نفر به جای خودرو اظهار کرد: یک پیشنهاد مهم برای رفع کاستی‌های طرح‌های یارانه انرژی پنهان در بخش بنزین، معرفی یک سیستم سهمیه بندی بنزین بر اساس فرد به جای مالکیت خودرو است. با تغییر تمرکز از یارانه‌های خودرو محور به تخصیص شخص محور، هدف تضمین توزیع عادلانه یارانه‌های انرژی پنهان است و به همه افراد این امکان را می‌دهد تا بدون توجه به مالکیت خودرو از حمایت انرژی بهره‌مند شوند و همچنین خانواری که مصرف یا خودروی بیشتری دارند که منجر به مصرف بیشتر خواهد شد، باید هزینه واقعی پرمصرف بودن خود در زمینه استفاده از بنزین را بپردازند.

وی ادامه داد: با اعطای یارانه بنزین به نفر نه تنها عدالت در توزیع ثروت و همچنین الگوی مبتنی بر افزایش جمعیت حکمفرما خواهد شد، بلکه الگو‌های مصرف انرژی را در جامعه نیز بهینه می‌کند. این توزیع مجدد یارانه‌های انرژی بر اساس اعطای سهمیه بنزین به فرد با اصول برابری، کارایی و بهینه مصرف کردن همراستا خواهد بود و سیستم مصرف انرژی فراگیرتر و متعادل‌تر را تقویت می‌کند.

محمودیان با اشاره به مزایای کلیدی یارانه بنزین شخص محور در جمع‌بندی صحبت‌های خود گفت: گذار به سوی یارانه‌های بنزین با محوریت شخص، مجموعه‌ای از مزایای را به همراه دارد که فراتر از صرفه جویی اقتصادی صرف می‌شود و مزایای اجتماعی، زیست محیطی و توسعه‌ای گسترده تری را در بر می‌گیرد. با اعطای سهمیه بنزین به افراد به جای خودروها، خانوار‌ها تشویق می‌شوند تا الگو‌های مصرف انرژی خود را بهینه کنند که منجر به راندمان بیشتر، کاهش هدررفت و مقابله با قاچاق نیز خواهد شد.

منبع : گسترش نیوز |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین