رئیسی

رئیس جمهور: هرگز تحریم‌ها در ایران به نتیجه نخواهد رسید

رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) گفت: جمهوری اسلامی تحریم‌ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس جمهور: هرگز تحریم‌ها در ایران به نتیجه نخواهد رسید
| کد مطلب: ۴۸۸۲
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) گفت: جمهوری اسلامی تحریم‌ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

رویداد نمایشگاهی تهران، نماد همگرایی و مشارکت فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان است

* امیدوارم بازدید از این نمایشگاه که معرفی توانمندی های صادراتی ایران است و فضای رقابتی ایجاد می کند و یک کنش جمعی برای رفاه اجتماعی و جهانی از مسیر توسعه تجارت و صادرات و گسترش تعاملات اقتصادی است، موجب همگرایی، هماهنگی و مشارکت فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و بازرگانان و موجب رشد اقتصادی کشور و منطقه و جهان شود.

* این نمایشگاه نشان دهنده آن است که ایران تحریم ناپذیر است و هرگز تحریم ها در این کشور با اراده پولادین مردم این سامان به نتیجه نرسیده و پس از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

* طرح های شیطانی منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران به نتیجه نرسیده و بعد از این هم هرگز به نتیجه نخواهد رسید؛ نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران با ذخایر مادی و معنوی و نیروی انسانی کارآمد و با اراده و با ابتکارات و خلاقیت ها و با بهره مندی از فناوری های نوین می تواند در عرصه های مختلف برای دنیا نوآوری هایی را داشته باشد و به جهان عرضه کند.

جوانان جمهوری اسلامی ایران، تهدیدها و تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده اند

* این نمایشگاه نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی ایران با ذخایر مادی، معنوی و نیروی انسانی کارآمد با اراده می تواند در عرصه های مختلف برای دنیا نوآوری داشته باشد .

* این نمایشگاه نشان دهنده آن است که جوانان جمهوری اسلامی ایران، تهدیدها و تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده اند.

* این رویداد بزرگ اقتصادی نشان می دهد  که ما توانسته ایم و باز نیز می توانیم.

تحریم نوعی جنگ است

* اگر آحاد بشر به دلیل زیاده‌خواهی و سلطه‌طلبی اقداماتی در جهت محروم کردن کشورها از منابع، امکانات و ظرفیت‌ها نکند، به بشر، طبیعت وجهان ظلم نکنند، خداوند همه امکانات را به صورت عادلانه در اختیار نوع بشر قرار داده است.

* می‌توان با فکر و اندیشه، همکاری و همگرایی و هم‌اندیشی، نیاز بشر را رفع کرد و او را به نقطه کمال و رفاه رساند اما متاسفانه جریان تحریم‌ها نمادهای ظلم به دولت‌ها و ملت‌هاست، نه فقط ظلم به یک ملت بلکه ظلم به تمام ملت‌هاست.

* اگر با ایجاد تنگنا ملتی را از رسیدن به هدف و دستیابی به امکانات محروم کنند، این ظلم به یک اقلیم نیست بلکه به همه ملت‌ها و اقلیم‌هاست.

* تحریم نوعی جنگ است اما نه جنگ نظامی، جنگی که با این ابزار ملتی را از آنچه می‎تواند به آن دست یابد، محروم می‌کند.

* در جنگ اراده‌ها ملت ایران اراده کرد که با توکل بر خدا و با ابتنا به داشته‌ها و توانایی‌های ملی تحریم‌ها را پشت سر بگذارد به نحوی که نه ما بلکه سخنگوی کاخ سفید اعلام کند فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی مفتضحانه شکست خورده است.

ایران کشوری پیشرفته و فناور است

* چه کسی آنها را در این فشارها شکست داد؟ ملت ایران؛ جوانان برومند و انسان های با اراده ما در عرصه های تولید.

* اجازه بدهید از کارفرمایان، مهندسان، کارگران بسیار پرتلاش در عرصه تولید را افسران و سربازان این جبهه که در خط مقدم برای شکست آمریکا و دشمنان ایران عزیز و انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داند، بنامم.

* این افسران و سربازان خط مقدم جبهه مبازره با دشمن توانسته اند در عرصه اقتصادی، تولید و فناوری کشور را پیشرفت دهند.

* اجازه دهید از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور پیشرفته و فناور یاد کنم و بگویم ایران کشوری پیشرفته و فناور است.

* ما برای فعالیت اقتصادی و برای جلوگیری از خام فروشی و صادرات مواد اولیه نیازمند زنجیره کامل تولید هستیم.

* این زنجیره علاوه بر اشتغال، ایجاد ارزش افزوده داشته و می تواند در مراحل مختلف از پایین دستی تا بالادستی، تولید را کامل کند.

* این امکان کاملا در کشور هست؛ هم مواد اولیه آن هست و هم دانش و آن هست و نیروی کارآمدی که در این میدان بتواند با تولید و نوآوری نیازهایی که وجود دارد را به مردم کشور، منطقه و خریداران محصولات ما عرضه کند.

با ترور دانشمندان نمی‌تواند دانش بومی را از ما بگیرند

* غرب تلاش می‌کند که ما و منطقه به فناوری‌های نوین دست پیدا نکنیم و اگر به این فناوری دست یافتیم، نقطه اصلی در دست خودشان باشد که بتوانند به سلطه‌گری ادامه دهند اما به لطف خداوند متعال و به برکت نیروهای جوان و دانشمند ما بسیاری از دانش‌ها در کشور ما بومی شده است.

* امکان اینکه بتوانند دانش بومی را از کشور ما حتی با ترور دانشمندان، از کشور خارج کنند امکانپذیر نیست.

* تصور نکنند اگر چند دانشمند و متخصص را تحت فشار قرار دهند می‌توانند ما را از نوآوری و دستیابی به فناوری نوین بازدارند هرگز این طور نخواهد شد.

* آنجا که دشمن بیشترین فشار را برای عدم دستیابی ما به دانش اعمال می‌کند ما بیشترین موفقیت را کسب کرده‌ایم به عنوان مثال در صنایع هسته‌ای و نظامی فشار آوردند که ما به فناوری نوین دست پیدا نکنیم اما بیشترین موفقیت ما در صنایع نظامی و هسته‌ای اتفاق افتاده است.

قدرت تولید و صادرات کمتر از قدرت نظامی نیست

* قدرت نظامی بسیار مهم است و توانایی به همراه دارد اما قدرت تولید و صادرات کمتر از قدرت نظامی نیست.

* آنچه می‌تواند کشوری را در کنار تولید قدرت نظامی، قدرتمند کند قدرت تولید و اقتصاد و توانایی برای صادرات است.

* به تولیدکنندگان تاکید می‌کنم که امروز شما در جایگاه تولید قدرت قرار دارید و صادرکنندگان ما نیز با صادرات برتر خود برای کشور تولید قدرت می‌کنند.

مزیت ترانزیتی ایران می تواند مسیر بسیار به صرفه ای برای عبور کالا باشد

* رونمایی از توانمندی ها، ارتباط دولت ها و ملت ها و مردم با یکدیگر را رقم می زند.

* به نظر ما در این نمایشگاه، هر دو ارتباط می تواند به صورت کاملا برجسته ای صورت بگیرد که به توانایی های همه ما منتهی شود.

* این نمایشگاه موجب امیدآفرینی برای ملت ما و مردم منطقه خواهد بود؛ این امید ایجاد می شود که ما حتما توانایی انجام کارهای بزرگ را داریم.

* من در پایان به این نکته اشاره می کنم که ایران اسلامی با توجه به جایگاهی که در آن واقع شده، خط ترانزیتی است؛ ما دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان را در جنوب داریم و به اقیانوس هند متصلیم؛ خط ترانزیتی به صرفه، مطمئن و با زمان عبور بسیار محدود می تواند زمینه ای برای حمل و نقل و جابجایی کالا باشد.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:

سیدابراهیم رئیسی شنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران با بیان این‌که «این نمایشگاه فضای رقابتی و یک کنش جمعی ایجاد می‌کند تا برای رفاه اجتماعی از مسیر توسعه تجارت، صادرات و گسترش تعاملات اقتصادی عمل شود»، اظهار کرد: این نمایشگاه موجب ارتقای اقتصادی در کشور، منطقه و برای همه جهان است. این نمایشگاه نشان‌دهنده آن است که جمهوری اسلامی تحریم‌ناپذیر است و هرگز تحریم‌ها در این کشور به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

وی تاکید کرد: این نمایشگاه نشان‌دهنده این است طرح‌های شیطانی منزوی کردن ایران تاکنون به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نمی‌رسد.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «ایران در عرصه‌های مختلف می‌تواند برای جهان نوآوری داشته باشد»، تاکید کرد: این نمایشگاه دستاوردهای جوانان ما را نشان می‌دهد که تهدید و تحریم را به فرصت بدل کرده‌اند. ترجمان این نمایشگاه و رویداد بزرگ اقتصادی، تجاری و صادراتی آن است که ما توانسته‌ایم و بازهم می‌توانیم.

رئیسی یادآور شد: امکانات و ظرفیت‌های بسیاری در اقلیم‌های مختلف وجود دارد. خداوند این امکان را فراهم کرده و او عادل است. او به عدالت نیاز بشر را تامین کرده و در دسترس او قرار داده و اگر آحاد بشر به دلیل زیاده‌خواهی و سلطه‌طلبی اقداماتی برای محرومیت کشورها از منابع و ظرفیت‌ها انجام ندهند و به طبیعت، جهان و بشریت ظلم نکنند، امکانات در اختیار همه قرار دارد و می‌توان نیاز بشر را مرتفع کرد و او را به نقطه کمال و رفاه رساند.

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: جریان تحریم یکی از نمادهای ظلم نه تنها به دولت‌ها که به ملت‌هاست. اگر ملتی را با ایجاد تنگنا و تحریم از رسیدن به اهداف خود برای توسعه و پیشرفت بازداشت، این هم یک جنگ است اما نه جنگ نظامی بلکه جنگ اراده‌هاست و ملت ایران در این جنگ اراده کرده با اتکا بر توانمندی ملی تحریم‌ها را پشت سر بگذارد تا نه ما، بلکه سخنگوی کاخ سفید اعلام کند سیاست تحریم‌ها علیه ایران مفتضحانه شکست خورده است. این امر مدیون کار مهندسان، کارگران و تولیدکنندگان ماست که افسران و سربازان خط مقدم شکست دادن دشمنان ایران در زمینه اقتصاد، تولید و فناوری هستند.

ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی (ایران اکسپو ۲۰۲۴) در روزهای ۸ تا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه به‌طور ویژه بر ۶ حوزه شامل «صنایع غذایی، کشاورزی و شیلات»، «صنعت»، «فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری»، «دارو و تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی و محصولات شیمیایی»، «صنعت ساختمان و خدمات فنی - مهندسی» و «گروه پتروشیمی» متمرکز است.

منبع : ايسنا |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین