قیمت دلار | قیمت دلار امروز

سرنوشت قیمت دلار چه می شود؟ | قیمت دلار در بازار امروز 5 اردیبهشت 1403

قیمت دلار در بازار امروز 5 اردیبهشت 1403 اعلام شد.

سرنوشت قیمت دلار چه می شود؟ | قیمت دلار در بازار امروز 5 اردیبهشت 1403
| کد مطلب: ۴۸۱۴
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

قیمت دلار، فراز و فرودهای متعددی را از ابتدای سال تجربه کرده است. روندی که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، دست‌پخت سیاست‌های اقتصادی دولت است. فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی معتقد است: «کم‌ارزش‌ترین و کم‌اثرترین کار دولت برای مهار قیمت دلار گفتاردرمانی، انکار وقایع و ایجاد جو کاذب در بازار ارز است که رئیس کل بانک مرکزی انجام می‌دهد.»

قیمت دلار تحت تاثیر سیاست‌های اقتصادی دولت، روند افزایشی چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کرد. این اسکناس با رشد تورم، رشد حجم نقدینگی و رشد تولید ناخالص داخلی پیوسته افزایشی است.

در همین راستا فردین آقابزرگی، کارشناس اقتصادی، در خصوص روند قیمت ‌دلار در سال ۱۴۰۳ به تجارت‌نیوز گفت: «برخی از مسئولان در عین اینکه نسبت به کارشناسان، به اصول و قواعد آکادمیک اقتصادی واقف‌تر هستند، منکر شرایط فعلی اقتصادی می‌شوند.»

او با اشاره به اینکه معیارهای تعیین‌کننده قدرت پول ملی عواملی مثل تورم، نرخ رشد حجم نقدینگی، حجم نقدینگی و رشد تولید ناخالص ملی در برابر ارزهای خارجی است اظهار کرد: «بحث سیاه‌نمایی نیست اما در حال حاضر ما در نقطه مناسبی از نظر درآمد و منابع و مصارف ارزی نیستیم. به‌رغم آمارهایی که ارائه می‌شود از لحاظ رشد اقتصادی نیز شرایط مساعدی نداریم و رشد حجم نقدنیگی ما نیز به‌مراتب بیشتر است.»

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: «بنابراین چشم‌انداز پیش روی ما جدا از هیجانات ناشی از اخبار نامساعد سیاسی، مخاصمات و مسائل روانی، همواره رو به صعود و همسو با نرخ تورم است؛ یعنی اگر ۴۰ درصد تورم برای سال ۱۴۰۳ پیش‌بینی کنید، حتماً ۴۰ درصد قدرت پول ملی ما در برابر ارزهای خارجی کاهش پیدا کرده است و با فرض ثابت بودن شرایط حال حاضر، ۴۰ درصد نرخ رشد ارز را پیش رو خواهیم داشت.»

او با بیان اینکه تا وقتی نتوانیم متغیرهای اصلی و حجم نقدینگی را مهار کنیم، کماکان روند بازار ارز صعودی است گفت: «می‌توان به‌جرات گفت این روند صعودی، پرشتاب خواهد بود. سرعت رشد حجم نقدینگی بیشتر از تولید است و عدم تناسب رشد اقتصادی منجر به افزایش انباشت حجم نقدینگی و کاهش ارزش پول می‌شود و در نهایت افزایش قیمت ارز را به همراه خواهد داشت.»

با این وصف، آیا راهکاری برای مهار قیمت دلار وجود دارد؟ آقابزرگی در پاسخ به این پرسش تجارت‌نیوز گفت: «کم‌ارزش‌ترین و کم‌اثرترین کار، همین اقداماتی است که رئیس کل بانک مرکزی انجام می‌دهد. یعنی گفتاردرمانی، انکار وقایع یا زمینه‌هایی مبنی بر ایجاد جو کاذب در بازار ارز مانند گشایش اعتباری هفت میلیارد دلار، اقداماتی است که در بازار ارز انجام می‌شود.»

او اضافه کرد: «زمانی می‌توانیم به صورت متداول و اثربخش در جهت کاهش قیمت دلار گام برداریم که بر انضباط مالی دولت و کاهش سطح هزینه‌های بودجه عمومی دولت در دوره میان‌مدت تمرکز داشته باشیم. این اقدامات در برنامه‌های ششم و پنجم توسعه گنجانده نشده و الان نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که در دوره ۶ماهه شق‌القمر کنیم.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه نیاز به برنامه زمان‌بندی‌شده داریم اظهار کرد: «این زمان‌بندی مشروط به این است که دولت به کوچک‌تر شدن خود، کاهش تصدی‌گری و سطح عمومی هزینه‌ها اقدام کند. بنابراین به‌جرات و با قاطعیت می‌گویم که این افزایش نقدینگی و رشد قیمت دلار دست‌پرورده سیاست‌های اقتصادی دولت است.»

پیش‌بینی قیمت دلار

آقابزرگی درباره چشم‌انداز بازار ارز گفت: «به یاد داریم که در دوره‌های گذشته دلار از هزار و ۴۰۰ تومان به هزار و ۷۰۰ تومان خیز برداشت و طی یک سال در محدوده ۲۴۰۰ تومان ثابت بود و یکباره رشد را شروع کرد. بنابراین به صورت تکنیکالی بعد از افزایش‌های پیاپی و قابل توجه، با فرض ثابت بودن شرایط حال حاضر، یک دوره ایستایی کوتاه‌مدت و ثبات نرخ ارز محتمل‌ترین حالت ممکن است. اما بر اساس معیارهای گفته‌شده پیش‌بینی روند افزایشی و متاسفانه به میزان قابل توجه وجود دارد.»

 

منبع : تجارت نیوز |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین