وام فوری | وام فوری بدون ضامن

سورپرایز دولت برای پدر و مادرها | شرایط جدید وام فوری فرزندآوری اعلام شد

در ادامه جزئیات جدید از دریافت وام فوری فرزندآوری را بخوانید.

سورپرایز دولت برای پدر و مادرها | شرایط جدید وام فوری فرزندآوری اعلام شد
| کد مطلب: ۴۵۳۰
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

 مبلغ وام فوری فرزندآوری ۱۴۰۳ باوجود رشد ۲۵ تا ۳۳ درصدی نسبت به دوره گذشته، متناسب با نرخ تورم بالا نرفته و از طرف دیگر طبق اعلام بانک مرکزی حدود ۳۵ درصد متقاضیان در ۱۰ ماه ابتدایی امسال هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشدند. وام فرزندآوری باوجود همه موانعی که در مسیر پرداخت آن قرار دارد، ذاتا یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است

 به جز کارمزد چهاردرصدی، سودی از متقاضی دریافت نمی‌شود و متقاضی شش ماه بعد از دریافت وام می‌تواند سراغ بازپرداخت اقساط برود. تسهیل شرایط دریافت وام نسبت به دوره‌های قبلی، اتفاق مهم بعدی است و برخلاف سال‌های گذشته متقاضی برای ثبت‌نام و گرفتن تسهیلات احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت ندارد.

 مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ براساس جزییات لایحه بودجه که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعیین شده، نسبت به امسال ۲۵ تا ۳۳ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ به‌ازای فرزند اول ۴۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۸۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۱۲۰ میلیون تومان، فرزند چهارم ۱۵۰ میلیون تومان و برای فرزند پنجم به بعد ۲۰۰ میلیون درنظر گرفته شده است.

وام فرزندآوری به‌این ترتیب به‌ازای فرزند اول، دوم، سوم و پنجم ۳۳ درصد و در ازای فرزند چهارم ۲۵ درصد نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده که البته این ارقام نسبت به نرخ فعلی تورم عمومی تا حدودی فاصله دارد. فراموش نکنیم که از هشت ماه قبل با تورم تقریبا ۴۰ درصدی سروکار داریم و حالا قرار است مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ نسبت به دوره قبلی بین ۲۵ تا ۳۳ درصد ارتقا پیدا کند.

وام فوری فرزندآوری و تسهیل شرایط دریافت‌

شرایط دریافت وام فرزندآوری تا امسال به‌شکلی بود که متقاضیان این تسهیلات باید موقع ثبت‌نام کارت پایان خدمت ارائه می‌کردند. از ابتدای سال بحث حذف شرط ارائه کارت پایان خدمت به‌عنوان یکی از موارد تسهیل‌کننده در راستای پرداخت وام اجرا شد. با این حال وام فرزندآوری یکجور تسهیلات قرض‌الحسنه است و بادرنظرگرفتن شرط‌وشروطی پرداخت می‌شود.

شرایط وام فرزندآوری ۱۴۰۳ مثل ادوار قبلی به‌شکلی است که به هر فرزند متولد شده فقط یکبار تسهیلات تعلق می‌گیرد. البته اگر در حین بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری، متقاضی صاحب فرزند دیگری شود، می‌تواند بازهم برای دریافت تسیهلات آن‌هم با مبلغ بیشتر اقدام کند و به‌ازای تولد فرزندان دو قلو و بیشتر هم، به‌ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد.

وام فرزندآوری ۱۴۰۳ البته شامل متقاضیانی می‌شود که تاریخ تولد فرزندشان به بعد از ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ مربوط باشد. از همه مهم‌تر اینکه وام فرزندآوری اساسا برای جمعیت هدفی طراحی شده که نرخ باروری استان محل سکونت متقاضی بالاتر از ۲.۵ نباشد. بااینکه آمار جدید و دقیقی از نرخ باروری استان‌های مختلف وجود ندارد، اما می‌دانیم در سال ۹۹ نرخ باروری در یکسری از استان‌ها مثل سیستان‌وبلوچستان بالاتر از ۲.۵ بوده و ممکن است وام فرزندآوری ۱۴۰۳ به این متقاضیان تعلق نگیرد. فراموش نکنیم که این نرخ براساس آخرین آمار‌های غیررسمی در کل کشور کمتر از ۱.۷ به‌ثبت رسیده و عمده متقاضیان می‌توانند به تسهیلات دسترسی داشته باشند.

وام فرزندآوری همانطور که گفتیم، جزو تسهیلات قرض‌الحسنه شبکه بانکی کشور دسته‌بندی می‌شود. یعنی سودی ندارد و بازپرداخت اقساط فقط شامل کارمزد چهار درصدی می‌شود که در ادامه گزارش آن را مفصل بررسی می‌کنیم.

وام فرزندآوری ۱۴۰۳؛ صفر تا ۱۰۰ شرایط دریافت و بازپرداخت اقساطوام فرزندآوری ۱۴۰۳ که بین ۴۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است، شامل متقاضیانی می‌شود که تاریخ تولد فرزندشان بعد از ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ باشد

وام فرزندآوری در ۱۰ ماه ابتدایی امسال به ۶۲۱ هزار و ۱۲۴ نفر تعلق گرفته است. با این حال داده‌های خود بانک مرکزی نشان می‌دهد در این مدت دقیقا ۹۶۹ هزار و ۷۱ نفر از طریق بانک‌های مختلف کشور برای دریافت تسهیلات اقدام کردند.

وام فرزندآوری به‌این ترتیب هنوز شامل ۳۴۷ هزار و ۹۴۷ نفر نشده و اصطلاحا ۳۵ درصد متقاضیان وام فرزندآوری در صف دریافت حضور دارند./ فرارو

وام فرزندآوری به‌عنوان مثال در بانکی مثل بانک ملت به ۱۲۱ هزار و ۹۶۴ نفر پرداخت شده، اما هنوز ۵۷ هزار و ۶۹۹ نفر یعنی ۳۰ درصد از کل متقاضیان چشم‌انتظار خبر بانک هستند.

وام فرزندآوری در سال جاری از محل اعتبارات ۲۷ بانک و موسسه اعتباری مختلف پرداخت شده که تقریبا همین وضعیت در بقیه بانک‌ها وجود دارد. از طرف دیگر سهم وام فرزندآوری نسبت کل تسهیلاتی که بانک‌ها به متقاضیان پرداخت کردند، حدود هفت‌دهم درصد را شامل می‌شود که این عدد تقریبا معادل یک‌چهارم حجم وام‌های پرداختی تحت‌عنوان وام ازدواج است.

بازپرداخت اقساط وام فوری فرزندآوری به شکلی است؟

بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ۱۴۰۳ احتمالا طبق روند سال‌های گذشته خواهد بود و متناسب با حجم مبلغ دریافتی محاسبه می‌شود.

وام فرزندآوری به‌عنوان مثال برای متقاضی که تسهیلات را برای فرزند اول دریافت می‌کند، ۴۰ میلیون تومان است و مدت بازپرداخت اقساط ۳۶ ماه تعیین شده است. با این اوصاف متقاضی که از تسهیلات ۴۰ میلیونی فرزند اول استفاده می‌کند باید ماهی یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان به‌عنوان اقساط به بانک برگرداند.

بازپرداخت اقساط وام فوری فرزندآوری به شکلی است؟

وام فرزندآوری برای متقاضی که از تسهیلات ۸۰ میلیونی و مهلت بازپرداخت ۴۸ ماهه (چهارساله) استفاده می‌کند، به ماهی یک میلیون و ۸۱۸ هزار تومان تبدیل می‌شود.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات ۱۲۰ میلیونی و مهلت بازپرداخت ۶۰ ماهه (پنج‌ساله)، ماهی دو میلیون و ۱۸۱ هزار تومان است.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات ۱۵۰ میلیونی (فرزند چهارم)، ۱۵۰ میلیون تومان و مهلت بازپرداخت آن ۷۲ ماه است. با این اوصاف اقساط این تسهیلات شامل ماهی دو میلیون و ۲۷۲ هزار تومان می‌شود.

وام فرزندآوری فرزند پنجم به بعد هم ۲۰۰ میلیون است و مهلت بازپرداخت اقساط ۸۴ ماه (هفت سال) خواهد بود. یعنی رقم اقساط ماهانه در این حالت دو میلیون و ۵۹۷ هزار تومان محاسبه می‌شود. فراموش نکنید در حدفصل بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ماه‌های ابتدایی هر سال، ماه‌های استثنایی محسوب می‌شوند و رقم بازدپرداخت اقساط نسبت به ماه‌های عادی بیشتر است.

وام فوری

طبق اعلام بانک مرکزی، مشمولان وام فرزندآوری، والدین فرزندان متولدین یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد هستند و شروع اقساط آن با شش ماه دوره تنفس آغاز می‌شود. همچنین کارمزد این وام چهار درصد به صورت سالانه است.

وام فوری فرزندآوری در سال ۱۴۰۳ در مقایسه با سال گذشته، تغییراتی مانند افزایش مبلغ و حذف کارت پایان خدمت به عنوان یکی از شروط دریافت وام را دارد. 

ایسنا نوشت: طبق اعلام بانک مرکزی، مشمولان وام فرزندآوری، والدین فرزندان متولدین یکم فروردین ۱۴۰۰ به بعد هستند و شروع اقساط آن با شش ماه دوره تنفس آغاز می‌شود. همچنین کارمزد این وام چهار درصد به صورت سالانه است.

وثیقه مورد نیاز برای دریافت این وام شامل یکی از موارد داشتن حساب یارانه، سهام عدالت، سفته یک نفر ضامن و یک نفر بستگان درجه اول می‌شود.

همچنین داشتن کارت پایان خدمت برای دریافت این وام الزامی نیست.

بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ۱۴۰۳ متناسب با حجم مبلغ دریافتی محاسبه می‌شود.

بر این اساس، مبلغ وام فرزندآوری ۱۴۰۳ به‌ازای فرزند اول ۴۰ میلیون تومان (سه ساله)، فرزند دوم ۸۰ میلیون تومان (چهار ساله)، فرزند سوم ۱۲۰ میلیون تومان (پنج ساله)، فرزند چهارم ۱۵۰ میلیون تومان (شش ساله) و برای فرزند پنجم به بعد ۲۰۰ میلیون با بازپزداخت هفت ساله درنظر گرفته شده است.

والدین می‌توانند برای دریافت این وام ابتدا با مراجه به آدرس www.ve.cbi.ir، در سامانه بانک مرکزی ثبت نام کرده و در مرحله دوم کد رهگیری از سامانه را دریافت کنند.

پس از دریافت کد رهگیری، ۱۲ روز فرصت دارند به بانک مراجعه کرده و پس از مراجعه به بانک متقاضیات برای تکمیل مدارک ۶۰ روز فرصت دارند تا مدارک مورد نیاز را ارائه دهند.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه تا بهمن ماه سال جاری، ۹۰ درصد کسانی که پرونده وام ازدواج تشکیل داده بودند وام خود را دریافت کرده‌اند از ارتقا وام فوری ازدواج به ۷۰۰ میلیون برای زوج‌ها خبر داد.

سینا کلهر در نشستی خبری با بیان اینکه ما حلقه وصل دولت و جوانان هستیم، گفت: طرح‌ها و برنامه‌هایی که از سوی حاکمیت برای جوانان تعیین شده را پیگیری می‌کنیم. مسکن، شغل و ازدواج و گاهی هم اوقات فراغت جزو موضوعات مهمی است که در خصوص جوانان مطرح است. ما باید وضعیت جوانان از حیث ازدواج، مسکن و اشتغال را رصد کنیم و به اطلاع دستگاه‌های مختلف برسانیم. وام یکی از مطالبات جوانان در زمینه مسکن و اشتغال‌زایی است که ایجاد شده است. زمانی که وضعیت را رصد کردیم متوجه شدیم که برخی حوزه‌ها نیاز به عملیات دارند که از طریق سایر دستگاه‌ها دنبال می‌شود.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: نهاد شورایعالی جوانان به ریاست رئیس جمهوری بعد از توقف ۱۰ ساله، سه جلسه متوالی در سه سال برگزار کرده و مسائل اصلی جوانان در این شورا بررسی می‌شود. همچنین باید اعلام کنم که معاون جوانان مامور پیگیری مسکن نیست بلکه مسئول رصد آن است. مسئولیت مسکن هم برعهده وزارت مسکن است.

کلهر با اشاره به اینکه موضوعات مهاجرت، پنجره جمعیتی، بهداشت و تحصیل هم از مسائل جوانان است، گفت: در حوزه اشتغال امسال بالاترین سطح اشتغال پذیری را از سال ۸۲ تاکنون داشتیم و کمترین میزان بیکاری مربوط به سال ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ است.

به گفته وی، وضعیت استان‌های سمنان، تهران و البرز در خصوص نرخ بیکاری زیر ۱۵ درصد است، اما برخی استان‌ها وضعیت خوبی ندارند. دولت چند طرح ویژه را پیگیری می‌کند که غیر از ۱۳۰ هزار نفر استخدام دولتی، ما طرح جذب ۴۰۰۰ نخبه در دستگاه‌های دولتی را هم در دست داریم.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه حمایت ویژه برای اشتغال جوانان از طریق مهارت آموزی هم در حال انجام است، توضیح داد: یکی از موارد سال ۱۴۰۳ در این زمینه کیفی شدن اشتغال جوانان است. در اشتغال تناسب شغل با تحصیلات و علایق جوانان و درآمد مهم است. صرفا داشتن اشتغال مدنظر نیست، بلکه می‌خواهیم جوان حداقل درآمد و ارتباط با تحصیل و علاقه به شغل هم داشته باشد.

وی در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه همه آمارهای ازدواج دقیق نیست، گفت: تعداد جوانان در سطح کشور از ۱۶ میلیون به ۱۲ میلیون نفر کاهش یافته پس طبیعتا تعداد ازدواج‌ها هم کم می‌شود. هم اکنون عدد ۱۲ میلیون نفری که در سن ازدواج هستند ثابت مانده یعنی ازدواج نه کاهش و نه افزایش داشته است. شاید ثبت احوال آمار جدیدتری داشته باشد که تلاش ما هنوز برای کسب آمار جدید نتیجه نداده است.

کلهر در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع وام ازدواج اشاره کرد و گفت: در وام ازدواج سه اتفاق مهم افتاده است؛ کوتاه شدن ارجاع پرونده به شعبه که حداکثر ۱۵ روزه است. زمان پرداخت وام که اکنون حداکثر یک ماه زمان لازم است تا پرداخت صورت گیرد و این میانگین عمومی است.

بنا بر اعلام کلهر، تا بهمن ماه سال جاری، ۹۰ درصد کسانی که پرونده وام ازدواج تشکیل داده بودند وام خود را امسال دریافت کرده‌اند و۱۰ درصد باقی مانده نیز تا پایان امسال باید تعیین تکلیف شوند.

اعلام رقم وام فوری ازدواج در سال ۱۴۰۳

وی با بیان اینکه اعتبار وام ازدواج در سال جاری ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده گفت: دولت ۱۳۴ هزار میلیارد تومان آن را تامین کرده است. برای سال ۱۴۰۳ نیز وام ازدواج به ۷۰۰ میلیون برای زوج‌ها ارتقا یافته است. در کنار طرح مسکن ملی که به صورت عمومی اجرا می‌شود، طرح ویژه ای برای جوانان هم دنبال می شود که نهایی نشده است. امیدواریم ۱۴۰۳ خبر خوشی در خصوص مسکن جوانان به این واسطه داشته باشیم.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به سمن‌ها و تشکل‌های جوانان نیز گفت: اولین کاری که معاونت جوانان به صورت تخصصی انجام می‌دهد، سمن‌ها و تشکل‌های جوانان است. کار ما صدور مجوز، توانمندسازی و حمایت از جوانان است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدا تا سال ۱۴۰۲ تعداد سمن‌های ثبت شده در سامانه وزارت ورزش و جوانان ۴۵۹۴ سمن بوده است، گفت که ۱۱۰۲ مورد از این تعداد مربوط به دولت مردمی بوده است. به عبارتی ۲۵ درصد از مجوزهای صادر شده مربوط به فعالیت این دولت است.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهارکرد: تا قبل از دولت سیزدهم سالانه ۳۷۳ سمن ثبت شده که در دولت سیزدهم این رقم به ۴۴۴ سمن رسیده است که رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد. این سمن‌ها را در قالب ۱۴ شبکه ملی متشکل کردیم. حدود ۱۲۹۴ سمن عضو تشکل‌های ۱۴ گانه هستند.

وی همچنین در خصوص حمایت مالی از سمن‌ها نیز اظهارکرد: حمایت مالی از سمن‌ها در سالجاری نسبت به سال قبل چهار برابر شده است. همچنین دستورالعمل تشکیل سمن‌ها پس از ۲۰ سال بازنگری شده و اردیبهشت ماه ابلاغ خواهد شد.روح حاکم بر دستورالعمل جدید ساده شدن و تسهیل تشکیل سمن است.

کلهر با اشاره به فعالیت در حوزه توسعه اجتماعی جوانان نیز گفت: صدور مجوز مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده اولین کاری است که در این حوزه انجام می‌شود و یکی از سه نهادی هستیم که مجوز صادر می‌کنیم. برای دوره جدید تلاش شده تا صدور مجوز تسهیل شود. در سال ۹۸ و ۹۹، ۱۶۷ مجوز مرکز تخصصی مشاوره خانواده صادر شده و این رقم در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ این رقم به ۴۶۷ مرکز رسیده است.

سخنگوی جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برگزاری کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج نیز اظهارکرد: افراد در آستانه ازدواج در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند و مهارت‌های زندگی مشترک را آموزش می‌بینند. تعداد کارگاه‌ها از ۱۴ هزار کارگاه به ۲۱ هزار کارگاه و تعداد شرکت کنندگان از ۳۵۵ هزار نفر به ۵۸۰ هزار نفر ارتقا پیدا کرده است.

وی همچنین درباره صدور مجوز مراکز همسان گزینی نیز گفت: سال‌ها بود که مسئله مراکز همسان گزینی یا همسرگزینی متولی نداشت و قانونگذار تکلیف را مشخص کرده است. تایید مراکز با سازمان تبلیغات و صدور مجوز برعهده ماست.

کلهر در بخش دیگری از این نشست به موضوع طرح ملی جهیزیه اشاره کرد و گفت: دولت طرحی را پیگیری می‌کند و امید است سال ۱۴۰۳ خبر خوبی در خصوص جهیزیه ایرانی داشته باشیم تا بتوان پنج قلم اصلی را برای درصد قابل توجهی از جوانان تدارک ببینیم. بخشی زیادی از کار آن انجام شده است و به نظر بعد از اردیبهشت‌ماه طرح ملی جهیزیه ایرانی هم عملیاتی شود. برای جشن ازدواج نیز میانگین بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان در استان‌های مختلف هزینه می‌شود. طرح ویژه معاونت این است که در سال ۱۴۰۳ بتوان سامانه‌ای راه اندازی کنیم که با حذف واسطه‌ها حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه ها را کاهش دهیم.

بانک ملت طرح تسهیلاتی به نام «شایان» را تدارک دیده که براساس آن شخص این امکان را دارد تا با ایجاد میانگین حساب یک تا 12 ماهه، وام فوری 500 میلیون تومانی دریافت کند.

افرادی که مشتری بانک ملت هستند و در یکی از شعب این مجموعه سپرده کوتاه مدت عادی با حداقل سپرده 15 میلیون تومانی دارند، می‌توانند برای طرح تسهیلاتی شایان درخواست بدهند.

البته افراد به منظور دریافت این تسهیلات گذشته از سپرده کوتاه مدت باید ضامن رسمی مورد نظر بانک و اعتبار شغلی نیز داشته باشند. میزان سود این تسهیلات برحسب ضریب برابری و مدت ماندگاری تعیین شده و بین 18 تا 23 درصد است. افراد بعد از دریافت وام بین 12 تا حداکثر 60 ماه امکان پرداخت اقساط را دارند.

با توجه به مبلغ وام، نرخ سود 18 درصدی و در نظر گرفتن حداکثر مدت زمان بازپرداخت، میزان هر قسط این تسهیلات به 12 میلیون و 696 هزار و 714 تومان می‌رسد. کل سود تسهیلات 261 میلیون و 802 هزار و 823 تومان خواهد بود. جمع رقم وام و سود آن نیز به 763 میلیون و 532 هزار و 823 تومان می‌رسد.

وام فوریدریافت وام فوری با سفته یکی از فوری‌ترین وام‌هایی است که مشتریان انواع بانک‌ها می‌توانند آن را در مدت‌زمان کوتاهی دریافت کنند. مبلغ تسهیلات وام با سفته معمولا جیزی بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است اما برخی بانک‌ها برای افزایش اعتبار و جلب توجه مشتریان آن را تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان نیز افزایش می‌دهند.

منبع : اقتصاد 100 |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین