یارانه جدید | یارانه جدید بنزین

کام یارانه بگیران شیرین می شود | واریز دور اول یارانه جدید رمضان در این تاریخ

در ادامه جزئیات جدید از واریز یارانه جدید را بخوانید.

کام یارانه بگیران شیرین می شود | واریز دور اول یارانه جدید رمضان در این تاریخ
| کد مطلب: ۴۰۴۴
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

علیرضا عسگریان در حاشیه همایش بنگاه‌های اقتصادی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مرحله دوم طرح فجرانه همچون طرح اول است و هیچ تفاوتی ندارد. حدود ۲۲ روز است که از اجرای طرح یارانه جدید فجرانه می‌گذرد و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان دولت هزینه کرده است.

یارانه جدید

یارانه جدید با بیان اینکه حدود ۴۷ هزار میلیارد تومان بر روی سفره مردم نشسته است، افزود: دامنه مواد خوراکی نیز چرخی در حوزه تولید زده است. در مرحله اول اجرای طرح ۴۷ میلیون بسته غذایی توزیع شده است و یقین داریم در مرحله دوم اجرای طرح نیز مردم با همین استقبال حضور پیدا می‌کنند.

معاون وزارت رفاه با بیان اینکه مرحله دوم طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک ۱۸ ماه شروع می‌شود، گفت: مردم از نوزدهم می‌توانند خرید خود را انجام دهند.‌

عسگریان با بیان اینکه مشمولان این طرح ۶۰ میلیون نفر هستند که در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند، تاکید کرد: تاکنون استقبال از طرح فجرانه به ۸۷ درصد رسیده و دهک یک تا سه بیشترین استقبال را داشته‌اند.

وی افزود: تعداد فروشگاه‌های متصل به این طرح ۲۲۰ هزار فروشگاه است و فعلا برنامه‌ای برای افزایش آن نداریم. ۱۳ هزار فروشگاه در این طرح دارای تخلف‌هایی بودند که آن‌ها را از طرح خارج کردیم.

دولت قرار است در ماه رمضان مبلغی را برای مردم واریز کند که در ادامه جزییات مهم از این واریزی را می‌خوانیم.

دولت سیزدهم که با نگاه ویژه به قشر ضعیف و آسیب‌پذیر همواره تلاش کرده طرح‌های حمایتی خاصی را در مقاطع مختلف تعریف نماید، حالا با طرح فجرانه و افزایش میزان یارانه جدید برای گروه‌های هدف، تلاش کرده در آستانه شب عید، قدرت خرید خانوارها را اندکی افزایش دهد.

کافی است سری بزنید به فروشگاه‌های مختلفی که اجناس خود را با کالابرگ به فروش می‌رسانند، تا با پرسش‌های مختلف مردم از کارکنان فروشگاه مواجه شوید. مجموع این سؤالات نشان می‌دهد نه‌تنها کسبه بلکه مردم هم در مورد این یارانه اضافه و یا تشویقی سردرگم هستند؛ چراکه اطلاع‌رسانی مفید و مؤثری در این باره انجام نشده یا حداقل این اطلاع‌رسانی کافی نبوده است.

به سراغ یکی از شعب فروشگاه‌های سطح شهر می‌رویم، فروشگاهی که تا روز قبل مملو از خریداران اجناس مختلف با استفاده از طرح کالابرگ بودند و به‌سختی می‌توانستی وارد شوی، اما امروز جز مسئول فروشگاه و چند فروشنده‌اش کس دیگری نیست.

وی با انتقاد از این‌که امروز جنس را می‌فروشیم اما ۱۰ تا ۱۵ روز بعد پول را به‌حساب واریز می‌کنند، گفت: هرچند در روز اول اجرای طرح کالابرگ فجرانه که جنس را می‌فروختیم فردا پول به حسابمان واریز می‌شد اما اکنون نه‌تنها این‌گونه نیست بلکه هیچ‌کسی هم در این خصوص پاسخ نمی‌دهد.

وی با بیان این‌که شرکتی به نام فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) وابسته به دولت اجراکننده طرح است، افزود: بسیاری از مغازه‌داران تلاش دارند از این طرح خارج ‌شوند چون بیشتر به ضررشان است، ماه قبل ۴۴۵ میلیون کالابرگ کشیده‌ام اما ۱۵ روز بعد به‌حساب واریز شد.

نظیف تصریح کرد: پیگیری هم که می‌شود اعلام می‌کنند سیستم قطع بوده است، چطور فقط روزهایی که مبالغ سنگین است دستگاه‌هایشان قطع می‌شود در این ماه ۴۰۰ میلیون طلبکار هستم که هنوز واریز نشده است.

وی با بیان این‌که نه‌تنها مبالغ را دیر واریز می‌کنند بلکه تمام پول را هم نمی‌دهند، اظهار کرد: ماه قبل ۸ میلیون تومان کمتر واریز به‌حساب کرده‌اند، کسی که برنامه حسابداری داشته باشد می‌فهمد چقدر ضرر می‌کند این را در کل کشور محاسبه کنید که چگونه از این عدم واریزها به نفع خود کار می‌کنند.

نظیف در ادامه با اشاره به این‌که برای کالابرگ فجرانه ۱۱ کالا در نظر گرفته شده است و برای هرکدام هم‌وزن خاص خودش را در نظر گرفته‌اند، عنوان کرد: عملاً برای یک خانواده ۴ نفره ۸۸۰ هزار تومان تعلق گرفته درصورتی‌که باید بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید کرد تا اعتبار کالابرگ آزاد شود.

نظیف با اشاره به این‌که بازار وابسته به کالابرگ شده و هر کس مراجعه می‌کند اگر حساب شارژ نشده باشد خریدی نکرده و بر می‌گردد، گفت: برخی کسبه از این وضعیت سوءاستفاده کرده‌اند و چون امکان بررسی نیست قیمت کالاها را افزایش داده‌اند.

به سراغ یکی دیگر از فروشگاه‌های سطح شهر می‌رویم، باید زمان طولانی در صف بایستی تا فرجی شود و بتوانی وارد فروشگاه شده و از طرح فجرانه برای خرید کالای اساسی بهره‌مند شوی. یکی از شهروندان که به همراه همسر و دو فرزندش برای استفاده از طرح فجرانه در کناری فاکتور خریدشان را محاسبه می‌کردند توجهم را به خودشان جلب می‌کنند، وقتی می‌فهمد خبرنگارم به خنده می‌افتد و می‌گوید من که اصلاً متوجه نشدم چگونه محاسبه می‌کنند شما اگر می‌دانید راهنمایی کنید.

او که خود را رضا غفوری معرفی می‌کند در گفت و گو با ایسنا افزود: همه‌چیز را بر اساس کالاهای اساسی برداشتیم و خرید کردیم اما نمی‌دانم چرا بازهم این‌همه از جیب‌مان پول دادیم؟

وی با بیان این‌که بسیاری از شهروندان و حتی مسئولان هم با این طرح آشنا نیستند، اظهار کرد: چون به طرح‌ها اعتمادی نیست و از سویی هر روزه شاهد تورم و گرانی هستیم عملاً بسیاری از شهروندان به‌محض این‌که اعلام می‌شود پولی به حسابشان واریز شده سعی می‌کنند در همان روزهای ابتدایی اقدام به خرید کالاها کنند و این موجب می‌شود شاهد صف‌های طولانی و نارضایتی در برخی مغازه‌ها باشیم.

مبلغ دقیق یارانه جدید ۱۷ اسفند اعلام شد

غفوری با اشاره به این‌که هرچند بر اساس آنچه اعلام شده فقط ۱۱ کالا مشمول طرح کالابرگ می‌شود اما سایر کالاهای غیرمرتبط را هم می‌توان با این روش خریداری کرد، بیان کرد: برخی کسبه که منصف نیستند نه‌تنها رسید به مشتریان نمی‌دهند بلکه قیمت کالا را بیشتر از حد معمول محاسبه می‌کنند و از سویی ما هم نمی‌دانیم چه قیمتی را ثبت کرده‌اند.

شنیده ها حکایت از آن دارد که احتمال واریز یارانه جدید ویژه شب عید وجود دارد.

شایعاتی مبنی بر اینکه قرار است یارانه ویژه شب عید به حساب سرپرستان خانوار واریز شود به گوش می رسد. 

دولت هنوز به گمانه‌زنی‌ها در خصوص واریز یارانه ویژه عید واکنش نشان نداده و درباره یارانه معیشتی ماه رمضان هم صبحتی به صورت رسمی مطرح نشده است و تنها یارانه‌ای که واریز آن به صورت رسمی تأیید شده، اعتبار کالابرگ الکترونیکی است که در قالب طرح فجرانه در بهمن‌ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و این اعتبار در ماه‌های اسفند و ماه فروردین هم برای یارانه بگیران دهک‌های یک تا هفت در نظر گرفته شده است.

برخی معتقدند تمدید شدن طرح فجرانه در دو ماه اسفند و فروردین به این معناست که دولت این یارانه ۲۲۰ هزار تومانی را در حقیقت به عنوان عیدی سال جدید هم در نظر گرفته و خبر از عیدی نقدی نخواهد بود. در واقع طرح فجرانه هم عیدی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و هم عیدی نوروزی دولت به مردم است.

با این وجود گروه دیگری همچنان از دولت انتظار دریافت یارانه عیدانه دارند و سابقه دولت سیزدهم در واریز یارانه معیشتی ویژه نوروز این امیدواری را افزایش داده است. در واقع دولت در نوروز ۱۴۰۱ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان عیدی برای بیش از ۱۲ میلیون سرپرست خانوار دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی واریز کرد و این احتمال وجود دارد که امسال نیز چنین عیدانه‌ای برای اقشار کم درآمد جامعه در نظر گرفته شود.

علیرغم آنکه مبلغ عیدی دولت در نوروز ۱۴۰۱ رقم قابل توجهی نبود، اما به هر حال یک عیدانه غیر منتظره برای اقشار کم درآمد جامعه، به ویژه خانواده‌های پرجمعیت، می‌تواند بخشی از هزینه‌های آن‌ها در نوروز را ولو اندک، جبران نماید.

ضمن اینکه از روز ۲۲ اسفندماه ماه مبارک رمضان هم آغاز می‌شود و باید دید آیا دولت قصد دارد مانند رمضان دو سال قبل از اقشار کم درآمد حمایت کند یا خیر. دولت دو سال قبل در فروردین ۱۴۰۱ مبلغ ۱۵۰ هزار تومان یارانه معیشتی به حساب بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز کرد که هدف از این یارانه تشویقی، حمایت از دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند اعلام شد.

جزئیات نهایی از واریز یارانه جدید ویژه رمضان را بخوانید.باتوجه به آخرین «دهک‌بندی»، خانوارها می‌توانند در صورت لزوم، اعتراض و درخواست بررسی مجدد اطلاعاتشان را ثبت کنند

البته سامانه حمایت طی چند روز گذشته با اختلال مواجه بود، اما هم‌اکنون در دسترس قرار گرفته و سرپرستان خانوار می‌توانند با مراجعه به سایت حمایت به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir در صورت لزوم، اعتراض و درخواست بررسی مجدد اطلاعاتشان را ثبت کنند.

رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان در خصوص زمان اعلام نتایج اعتراض خانوارهایی که نسبت به دهک‌بندی خود معترض هستند، افزود: بررسی‌ها به مرور صورت می‌گیرد، زیرا باتوجه به اینکه داده‌ها ثبتی است و به‌روزرسانی‌ها هر ۶ ماه یکبار صورت می‌گیرد، تا زمان اعمال و به‌روز رسانی، تغییری در روند یارانه‌بگیری فرد ایجاد نمی‌شود.

محمدی تصریح کرد: البته در برخی مواقع ممکن است دستگاه‌های حمایتی برای اولویت قرار دادن افرادی با شرایط خاص با ما مکاتبه کنند و ما نیز براساس ویژه بودن شرایط، بررسی آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهیم.

رئیس مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان تصریح کرد: علاوه بر سامانه حمایت، افراد می‌توانند با شماره‌گیری ۰۲۱۶۳۶۹ با مرکز پاسخگویی وزارت رفاه که از ۷ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوی مردم است، اعتراض خود را بیان و ثبت کنند.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد ۸ درصد از افرادی که تغییراتی در دهک‌بندی‌شان ایجاد شده بود، ثبت اعتراض کرده‌اند.

وی در پایان گفت: با توجه به اعلام طرح کالابرگ فجرانه، در مرکز پاسخ گویی در روزهای گذشته با ترافیک روبرو بودیم و سعی براین است که در روزهای آتی این سامانه تلفنی تقویت شود.

هموطنان عزیز برای شناسایی این فروشگاه‌ها می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی شما مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده نمایند. برای دریافت این نرم افزار می‌توانند به سکوهای بازار، مای‌کت و یا سایت shoma.sfara.ir مراجعه کنند. همچنین از طریق اجرای کد استعلام کالابرگ دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* می‌توانند لینک نصب این نرم‌افزار را دریافت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این‌که «نزدیک به ۳۷ میلیون نفر از طرح فجرانه کالابرگ استفاده کرده‌اند»، عنوان کرد: مرحله اول این طرح تا ۱۷ اسفند ادامه دارد و بعد از آن دو ماه به صورت ماهانه هر ماه جداگانه اعتبارات را شارژ خواهیم کرد.

سید صولت مرتضوی صبح چهارشنبه دوم اسفند ۱۴۰۲ در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت: طرح کالابرگ از اسفند پارسال آغاز شد و روش‌های مختلف و ابداعاتی را اجرایی کردیم که در دهه فجر امسال به اوج این طرح رسیدیم و مقرر شد یارانه مضاعف یا تشویقی برای هفت دهک جامعه پیش‌بینی و به صورت کالابرگ الکترونیکی پرداخت شود.

وی با بیان این‌که «طرح فجرانه کالابرگ با موفقیت اجرا شد و در مرحله نخست به مدت سه ماه ادامه دارد»، افزود: مرحله اول آن که از ۱۸ بهمن‌ماه آغاز شد تا روز گذشته تقریبا با استقبال ۱۲ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۱۶ خانوار مواجه بوده است.

به طور مثال یک خانواده ۲ نفره مبلغ ۱ میلیون و ۲۴۰ هزارتومان یارانه جدید دریافت کرده اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: حدودا جمعیتی بالغ بر ۳۷ میلیون نفر یعنی حدود ۶۲.۵ درصد تاکنون از این طرح فجرانه کالابرگ استقبال کرده‌اند و مرحله اول این طرح تا ۱۷ اسفند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: دهک‌های درآمدی که از طرح فجرانه کالابرگ استفاده کرده‌اند شامل دهک یک ۸۵.۷، دهک دو ۶۸ درصد، دهک سه ۶۹ درصد، دهک چهار ۸۴ درصد، دهک پنج ۴۳ درصد، دهک ششم ۴۶ درصد و دهک هفت ۴۲ درصد هستند.

مرتضوی در ادامه بیان کرد: معدل اعتباری که صورت گرفته است و خریدی که از بنگاه‌های مختلف هم شرکت‌های زنجیره‌ای و هم فروشگاه‌های عمومی تاکنون صورت گرفته است ۳۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ۳۴.۶ همت خرید شده است که از این مجموع ۷.۸ همت از یارانه و ۲۶.۸ از منابع مردم استفاده شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: دهک‌های مختلف خیلی تعجیل نداشته باشند مرحله اول این طرح تا ۱۷ اسفند ادامه دارد و دو ماه دیگر هم بعد از ۱۷ اسفند به صورت ماهانه هر ماه جداگانه اعتبارات را شارژ خواهیم کرد و امید است بتوانیم بخشی از وظایفمان را نسبت مردم به‌خصوص به دهک‌های ضعیف ایفا کرده باشیم.

بسیاری از یارانه بگیران در انتظار دریافت یارانه جدید خود رد روز‌های پایان اسفند ماه می‌باشند.

پرداخت یارانه نقدی از ماهی که پشت‌سر گذاشتیم با سروشکل جدیدی انجام می‌شود و از این به بعد طبق ترتیبی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص کرده، یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار پراخت خواهد شد.

یارانه نقدی اسفند با این اوصاف در قدم اول به شکلی است که مستمری کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور، روز بیستم ماه به حساب مشمولان ریخته می‌شود.

یارانه جدید

یارانه نقدی و معیشتی خانوار دهک یک تا سه، روز بیست و پنجم اسفند به‌حساب آن‌ها واریز می‌شود و یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوار یعنی افراد حاضر در دهک چهار، پنج، شش، هفت، هشت و ۹ در تاریخ ۳۰ هر ماه پرداخت می‌شود. پرداخت یارانه دارو، یارانه هزینه حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی سوخت هم به ابتدای ماه موکول شده است.

پرداخت یارانه نقدی از بهمن امسال تا اردیبهشت سال آینده شامل طرح فجرانه می‌شود و به‌جز مبلغی که به همه افراد حاضر در دهک یک تا ۹ پرداخت می‌شود، چیزی تحت‌عنوان یارانه تشویقی به افراد حاضر در دهک یک تا هفت تعلق می‌گیرد.

یارانه تشویقی خانوار دهک یک تا هفت در قالب طرح فجرانه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. افزایش ۴۵ درصدی یارانه تشویقی فعلا در بازه زمانی ۱۷ بهمن تا ۱۷ اردیبهشت انجام می‌شود و یکی دیگر از واریزهای آخر سال به‌حساب می‌آید.

یارانه جدید تشویقی تا پایان اردیبهشت سال آینده درقالب طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی به حساب سرپرستان خانوار پرداخت خواهد شد.

یارانه تشویقی تا پایان اردیبهشت سال آینده درقالب طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی به حساب سرپرستان خانوار پرداخت خواهد شد. آنطور که محاسبات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی شامل حال ۶۱ میلیون ایرانی می‌شود و همین عدد می‌تواند بیانگر اهمیت بالای ماجرا باشد. از زمان آغاز داستان طرح کالابرگ الکترونیکی در قالب طرح فجرانه، بخش قابل توجهی از مخاطبان فرارو با ابهام‌ها و پرسش‌های زیادی روبرو بودند و در این مطلب سراغ ۱۰ تا از پرتکرارترین موارد رفتیم.

یارانه جدید تشویقی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

یارانه تشویقی که در قالب کالابرگ الکترونیکی پرداخت می‌شود، از تابستان امسال به سرپرستان دهک‌های یک تا سه درآمدی تعلق می‌گرفت، اما از مهرماه شامل سرپرستان دهک‌های درآمدی چهار، پنج، شش و هفت نیز می‌شود. آنطور که محاسبات دوستان در وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی نشان می‌دهد فعلا جمعیت هدف طرح یارانه تشویقی ۶۱ میلیون ایرانی هستند و همین عدد اهمیت بالای طرح طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک را مشخص می‌کند.

یارانه تشویقی که در قالب طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی طراحی شده، بدون اعمال شرط خرید ۲۰۰ هزار تومانی تعلق می‌گیرد و طبق وعده اعلام شده از سوی وزارت رفاه این طرح به‌مدت سه ماه یعنی از ۱۷ بهمن تا ۱۷ اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت.

یارانه جدید تشویقی را می‌توانیم به‌شکل نقدی استفاده کنیم؟

خیر. یارانه نقدی را می‌توان از خودپردازها برداشت کرد، اما این امکان برای مبلغ یارانه تشویقی وجود ندارد. این خبری است که از زمان اجرای طرح واریز یارانه تشویقی در تابستان درجریانش هستیم و حالا معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با رسانه‌ها تاکید دارد، اعتبار شارژ شده صرفا برای خرید از فروشگاه‌ها طراحی شده و امکان برداشت نقدی یارانه تشویقی وجود نخواهد داشت

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد ضمن تشریح اقدامات این معاونت در امور مربوط به حوزه قوانین و مجلس، با بیان اینکه از ابتدای مجلس یازدهم تسهیلات بانکی اشتغالزایی ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۲ این رقم به ۳۵ همت افزایش یافت، اعلام کرد که تسهیلات اشتغالزایی قرض الحسنه بانکی در بودجه سال ۱۴۰۳ هم پیش‌بینی شده که این رقم معادل ۳۵ همت است.

حسین فتاحی در نشستی خبری بیان کرد: از آنجایی که بخشی از بودجه و اعتبارات کمیته امداد از محل اعتبارات عمومی کشور تامین می‌شود، لازم است با نمایندگان مجلس تعامل خوبی داشته باشیم. از سوی دیگر آنها نیز دغدغه‌ها و مشکلات مردم حوزه انتخابیه خود را به امداد منتقل می‌کنند و ما نیز در جهت رفع این موانع ،گزارشاتی به ریاست و معاونت‌های مختلف ارائه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ثمره تعاملات با نمایندگان، تصویب قوانینی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مددجویان تحت پوشش خواهد بود، یادآور شد: در سنوات مختلف بعد از انقلاب، قوانین حمایتی خوبی جهت رفاه حال محرومان به تصویب رسیده که از جمله آنها می‌توان به بحث معافیت از هزینه‌های دادرسی، معافیت‌های مالیاتی، معافیت از پرداخت ارزش افزوده و… اشاره کرد.

فتاحی با بیان اینکه در مجلس یازدهم نیز تعاملات خوبی داشته‌ایم، گفت: در ابتدای دوره مجلس یازدهم، مقام معظم رهبری خواستار توجه به اقشار ضعیف جامعه از مجلس بودند که با توجه به گزارشات موجود، بخشی از دغدغه‌ها برطرف شده و بخش دیگر با تعاملاتی که با مجلس داریم در آینده مرتفع خواهد شد. از دیگر عواملی که در دوره مجلس یازدهم، ما و نمایندگان را به یکدیگر نزدیک می‌کرد، حضور موثر نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه بود که از نزدیک با مشکلات مردم روبرو می‌شدند.

منبع : نبض بازار |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین