حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان

مبلغ حقوق کارمندان 1403 نهایی شد | خبر خوش دولت برای کارمندان در این هفته

جزئیات افزایش حقوق کارمندان را در ادامه بخوانید.

مبلغ حقوق کارمندان 1403 نهایی شد | خبر خوش دولت برای کارمندان در این هفته
| کد مطلب: ۳۹۹۹
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

صولت مرتضوی, وزیرکار نیز چندی پیش درباره حقوق گفت: حداقل حقوق کارمندان را شورای عالی کار که متشکل از نمایندگانی از جامعه کارگری، کارفرمایی و سه نماینده دولت است مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه "تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است" بیان کرد: باید از هفته آتی جلسات شورای عالی کار برگزار شود. البته جلسات کارشناسی برگزار شده و شاخص‌ها در دست بررسی است.

وی در ادامه گفت: حداقل حقوق و دستمزد را دولت و وزارت کار مشخص نمی‌کند، شورای عالی کار که متشکل از نمایندگان از جامعه کارگری، کارفرمایی و سه نمایندگان دولت است، مشخص می‌کند. امیدوارم بتوانیم تصمیم معقول و منطقی بگیریم.

احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت هم چند روز گذشته در نشست خبری خود درباره مزد منطقه‌ای گفت: اصل موضوع مزد منطقه‌ای یکی از ظرفیت‌های قانونی است که از دهه‌های قبل در ماده ۴۹قانون کار وجود داشته است و به نظر می‌رسد با توجه به مذاکرات در شورای عالی کار در سال ۱۴۰۳در دستور کار نیست و اجرایی نخواهد شد.

حقوق کارمندان

یکی از موضوعات مهم ویژه پایان سال برای حقوق کارمندان و دریافت کنندگان حقوق، اطلاعات درباره افزایش حقوق و دستمزدها در سال جدید است. در این مقاله، جزئیات افزایش حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۳ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اکنون که به پایان سال نزدیک می‌شویم، بسیاری از افراد به دنبال جابه‌جایی در محیط کار و کسب تجربیات جدید در موقعیت‌های شغلی تازه‌تر هستند. اطلاعات درباره حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ و میزان افزایش آن‌ها می‌تواند به شما در ترسیم مسیر شغلی جدید کمک کند. در ادامه، حداقل حقوق سال ۱۴۰۳ و عواملی که بر تعیین دریافتی خالص کارگران و کارمندان تأثیر می‌گذارند، بررسی می‌شوند.

میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۳

در حال حاضر، متوسط افزایش حقوق کارمندان به نسبت ۲۰ درصد تصویب شده است و حداقل حقوق آنها نیز مبلغ ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است. به اضافه‌ی این، ۳ هزار امتیاز (معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان) به حقوق کارمندان دولت اضافه می‌شود و حق عائله‌مندی و حق اولاد آنها نیز افزایش قابل توجهی خواهند داشت. با این توصیفات، متوسط افزایش حقوق کارمندانی که کمتر از ۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند، تقریباً ۴۰ درصد خواهد بود.

در سال‌های گذشته، تمامی افرادی که بر اساس قوانین وزارت کار استخدام شده‌اند، افزایش حقوق داشتند. به این ترتیب، افرادی که در دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کنند، احتمالاً شامل ۲۰ درصد افزایش حقوق خواهند بود. همچنین، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، کارمندان مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، و قضات نیز احتمالاً شامل این قانون افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳ خواهند بود.

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳

معمولا میزان حقوق کارگران در سال جدید بر اساس افزایش حقوق کارکنان دولتی تعیین می‌شود، بنابر این در سال ۱۴۰۳، احتمالاً حقوق کارگران بر اساس افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولتی تعیین خواهد شد. در نتیجه، پایه حقوق اداره کار به احتمال زیاد از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۶ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۹۴۰ تومان افزایش خواهد یافت. با توجه به این تغییرات، یک کارگر با یک سال سابقه کار و یک فرزند، حقوقی در حدود ۹ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان دریافت خواهد کرد.

جزئیات مربوط به افزایش حقوق ۱۴۰۳ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

۱۴۰۳ (با افزایش ۲۰ درصد)

۱۴۰۲

شرح (دستمزد کارگر با حداقل یک سال سابقه کار)

۲۱۲ هزار و ۳۳۱ تومان

۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان

حداقل دستمزد روزانه

۶ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۹۴۰ تومان

۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۲ تومان

پایه حقوق وزارت کار ماهانه

۶۳۶ هزار و ۹۹۴ تومان

۵۳۰ هزار و ۸۲۸ تومان

حق اولاد

۱ میلیون و ۸۰ هزار تومان

۹۰۰ هزار تومان

حق مسکن

۱ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان

۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

بن کارگری

۲۵۲ هزار تومان

۲۱۰ هزار تومان

حقوق کارمندان 

پایه سنوات

۹ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۰ تومان

۷ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۲۸۲ تومان

حداقل حقوق دریافتی کارگر بدون فرزند

۸ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۴۴ تومان

۷ میلیون و ۶ هزار و ۷۰۲ تومان

خالص حقوق دریافتی کارگران بدون فرزند (پس از کسر بیمه و مالیات)

۹ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۹۳۴ تومان

۸ میلیون و ۴۹ هزار و ۱۱۰ تومان

حداقل حقوق دریافتی کارگر با یک فرزند

۹ میلیون و ۴۵ هزار و ۳۶ تومان

۷ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۵۳۱ تومان

خالص حقوق دریافتی کارگر با یک فرزند (پس از کسر بیمه و مالیات)

مالیات بر درآمد و معافیت‌های مالیاتی ۱۴۰۳

نرخ مالیات بر درآمد نیز یکی از مسائل مهم برای کارگران و کارمندان است. معمولاً، نرخ مالیات بر درآمد بر اساس عوامل مختلفی مانند شرایط اقتصادی، تورم، و نظر کمیسیون تعیین‌کننده مالیات تعیین می‌شود.

در بسیاری از کشورها از جمله ایران، مالیات بر درآمد برای کارگران و کارمندان طبق یک نرخ یکسان محاسبه می‌شود. با این حال، میزان مالیات که باید از حقوق کارگران کسر شود، بسته به درآمد و نرخ مالیات معین شده تغییر خواهد کرد.

در سال ۱۴۰۳، سقف معافیت مالیاتی برای حقوق درآمد، به میزان ۱۲ میلیون تومان در ماه و ۱۴۴ میلیون تومان در سال تعیین شده است. این بدان معنی است که افرادی که درآمدی کمتر از این مبالغ دارند، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود. در مقایسه با سال ۱۴۰۲، سقف معافیت مالیاتی افزایشی به میزان ۲ میلیون تومان داشته است.

افرادی که درآمد سالیانه بیشتر از ۱۴۴ میلیون تومان دارند، مشمول پرداخت مالیات خواهند بود. در این صورت، باید مالیاتی بر اساس درآمد خود پرداخت کنند. می‌توانید میزان مالیات پرداختی را با توجه به بازه حقوق دریافتی در جدول پایین مشاهده کنید:

نرخ مالیات

مازاد درآمد سالانه

۱۰ درصد

۱۴۴ الی ۱۹۸ میلیون تومان

۱۵ درصد

۱۹۸ الی ۳۲۴ میلیون تومان

۲۰ درصد

۳۲۴ الی ۴۸۰ میلیون تومان

۳۰ درصد

بالای ۴۸۰ میلیون تومان

منبع : اقتصاد آنلاین |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین