حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان

افزایش 7 برابری حقوق کارمندان 1403 | کف حقوق کارمندان اعلام شد

جزئیات جدید از افزایش حقوق کارمندان را در ادامه بخوانید.

افزایش 7 برابری حقوق کارمندان 1403 | کف حقوق کارمندان اعلام شد
| کد مطلب: ۳۸۰۹
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

 به گفته نمایندگان مجلس، در سال ۱۴۰۳ حداقل حقوق کارمندان ۱۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین نمایندگان مجلس بیشترین مبلغ دریافتی توسط کارمندان دولت را ۷ برابر کف حقوق یعنی ۷۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

بر اساس منابع مصوب لایحه بودجه ۱۴۰۳ میانگین رشد  حقوق کارمندان دولت  و  حقوق بازنشستگان  در سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود.

سقف خالص پرداختی از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها از هر محل و تحت هر عنوان در سال آینده ۷۰ میلیون تومان خواهد بود. این خبر را جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده اعلام کرده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید: حداقل حقوق را به ۱۰ میلیون تومان در تمام بخش‌های اجتماعی رساندیم و این به همان نسبت سقف حقوق ۷ برابر می‌شود و به ۷۰ میلیون تومان می‌رسد که این حداکثر حقوقی است که یک فرد می‌تواند دریافت کند.

این در حالی است که در سال ۱۴۰۲ سقف خالص پرداخت ماهانه به کارکنان دولت ۵۵ میلیون تومان است.

بحث در خصوص میزان افزایش حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳ در هفته‌های اخیر داغ بوده و کشمکش‌هایی هم میان دولت و مجلس در این زمینه وجود داشته است. کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در حالی پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حداقل حقوق را مطرح کرده که به گفته اعضای این کمیته، نظر دولت روی افزایش ۱۸ درصدی است و با افزایش ۲۰ درصدی حقوق مخالف است.

بهادری جهرمی سخنگوی دولت اخیرا گفته است: تأکید دولت بر افزایش میانگین ۱۸ یا ۲۰ درصد حقوق است؛ این پرداخت حقوق عادلانه است. یعنی کسی که حداقل‌بگیر است یا حقوق پایین دارد دولت امکان افزایش ۳۰ درصدی حقوق برای او داشته باشد چراکه دریافتی کمتر دارد و این افزایش برای او ۳ میلیون تومان است. اما کسی که حقوق ۵۰ میلیونی می‌گیرد دلیلی ندارد که ۲۰ درصد افزایش حقوق داشته باشد. او با ۱۰ درصد افزایش حقوق، ۵ میلیون تومان دریافتی بیشتر دارد.

سخنگوی دولت می گوید: از مجلس خواهش می‌کنم کمک و همراهی کنند که پیشنهاد دولت برای افزایش میانگین حقوق در لایحه بودجه تصویب شود تا شرمنده حداقل‌بگیرها نباشیم و بتوانیم به سمت عدالت در پرداخت‌ها حرکت کنیم.

فاصله ۷ برابری سقف و کف حقوق با انتقادهایی مواجه شده‌ است و برخی معتقدند به خاطر وضعیت اقتصادی مردم و فاصله طبقاتی دهک‌های بالا با دهک‌های پایین، سقف حداکثر حقوق باید اصلاح شود.

حقوق کارمندان

با توجه به اطلاعات سامانه حقوق کارمندان دولت، میانگین ناخالص پرداختی به کارمندان دولت برابر حدود ۱۵ میلیون تومان بوده است.

براساس اطالاعات میانگین ریالی حقوق و مزایای ناخالص دریافتی سالانه در دوره زمانی 1397-1401 که به تفکیک حکم کارگزینی غیر حکم کارگزینی و ناخالص پرداختی، میانگین حکم کارگزینی کارکنان دولت در سال 1401، حدود 11 میلیون تومان و میانگین ناخالص پرداختی آنها برابر حدود 15 میلیون تومان بوده است.

با توجه به اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت میزان ضریب جینی حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 1397 معادل 0,277 واحد بوده که در سال 1401 به مقدار 0,239 واحد رسیده است نابرابری حقوق و مزایا در طی سالهای 1397 تا 1401 کاهشی معادل 0٫038 واحد (14 درصد) را تجربه کرده است.

لازم به ذکر است، اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای کلیه کارکنان دولت از سوی سازمان اداری و استخدامی و براساس داده‌های سامانه حقوق و مزایای کارکنان دولت در دسترس قرار گرفته است. البته این آمارها تا پایان سال 1401 است. 

در این بین و در خصوص حقوق سال 1403 نیز اخیرا میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی گفته است، هر یک درصد افزایش حقوق کارمندان دولت ماهانه هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه خواهد داشت. او این مسئله را در خصوص تبدیل افزایش 18 درصدی حقوق به 20 درصد در لایحه بودجه سال آینده گفت و تاکید کرد که سازمان برنامه و بودجه باید در این خصوص با مجلس و شورای نگهبان مذاکره کند.

درحال حاضر و با توجه به اینکه همچنان لایحه بودجه به طور کامل به تصویب نرسیده و به نظر می‌رسد که پس از انتخابات مجلس بررسی بخش دوم لایحه بودجه آغاز خواهد شد، همچنان اعداد و ارقام جزئی مربوط به حقوق و دستمزد و همچنین جداول بودجه مشخص نشده است. با در نظر گرفتن این موضوع باید گفت که همچنان سرنوشت نهایی بودجه مورد نظر دولت برای هزینه حقوق و دستمزد که بخش عمده بودجه جاری کشور را تشکیل می‌دهد، تعیین تکلیف نشده است.

حقوق کارمندان سال ۱۴۰۳ حوالی ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس کمیته حقوق و دستمزد مجلس در توضیح محاسبه رقم حقوق سال آینده گفته است: یعنی این ۲۰ درصد افزایش حقوق اینطور تقسیم می‌شود که ۱/۵ میلیون تومان ثابت و ۱۰ درصد هم به همه افزوده شود.

نحوه محاسبه حقوق کارمندان سال آینده چگونه است؟

آن وقت اتفاقی که رخ می‌دهد این است که کسی که حداقل حقوق را دریافت می‌کند؛ کف حقوقش می‌شود ۱۰ میلیون، ۱/۵ میلیون هم به آن اضافه می‌شود یعنی ۱۱/۵ میلیون و حدوداً ۱ میلیون تومان هم عائله‌مندی و اولاد به او اضافه می‌شود که خارج از این قاعده است و در نهایت تقریباً حدود ۴۰-۴۱ درصد افزایش را خواهد داشت.

یعنی ما برای آن کسی که حداقل حقوق را دریافت می‌کند، تقریبا متناسب با تورم افزایش داشتیم و همینطور برای آن کسی که بیشترین حقوق را دریافت می‌کند هم همان ۱/۵ میلیون تومان به همراه ۱۰ درصد افزایش حقوق خواهد بود که می‌شود حدود ۱۳-۱۴ درصد افزایش حقوق که متوسط افزایش حقوق‌ها ۲۰ درصد خواهد شد.

رئیس کمیته حقوق و دستمزد مجلس گفت: ۲۰ درصد افزایش حقوق سال آینده این‌طور تقسیم می‌شود که ۱/۵ میلیون تومان ثابت و ۱۰ درصد هم به همه افزوده شود.

حقوق کارمندان سال ۱۴۰۳ حوالی ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. رئیس کمیته حقوق و دستمزد مجلس در توضیح محاسبه رقم حقوق سال آینده گفته است: یعنی این ۲۰ درصد افزایش حقوق اینطور تقسیم می‌شود که ۱/۵ میلیون تومان ثابت و ۱۰ درصد هم به همه افزوده شود.

آن وقت اتفاقی که رخ می‌دهد این است که کسی که حداقل حقوق را دریافت می‌کند؛ کف حقوقش می‌شود ۱۰ میلیون، ۱/۵ میلیون هم به آن اضافه می‌شود یعنی ۱۱/۵ میلیون و حدوداً ۱ میلیون تومان هم عائله‌مندی و اولاد به او اضافه می‌شود که خارج از این قاعده است و در نهایت تقریباً حدود ۴۰-۴۱ درصد افزایش را خواهد داشت.

یعنی ما برای آن کسی که حداقل حقوق را دریافت می‌کند، تقریبا متناسب با تورم افزایش داشتیم و همینطور برای آن کسی که بیشترین حقوق را دریافت می‌کند هم همان ۱/۵ میلیون تومان به همراه ۱۰ درصد افزایش حقوق خواهد بود که می‌شود حدود ۱۳-۱۴ درصد افزایش حقوق که متوسط افزایش حقوق‌ها ۲۰ درصد خواهد شد.

کارمندان می توانند در این جدول جزئیات حقوق تعیین شده برای کارمندان در سال ۱۴۰۳ را مشاهده کنند.

جدیدترین اخباری که از حداقل حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ منتشر شده است، افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ برای کارمندان دولت و کاگران مشمول قانون کار است.

بر اساس جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ حداقل دستمزد ساعتی برای کارگران و کارمندان قرار است به مبلغ 289،674 ریال برسد. همچنین حداقل دستمزد روزانه 2،123،313 ریال و حداقل حقوق ماهانه 63,699,408 ریال خواهد بود.

جدول حقوق کارمندان سال ۱۴۰۳

در این جدول، میزان حقوق و سایر مزایای کارمندان را به صورت روزانه و ماهانه برای شما شرح داده ایم که در ادامه مشاهده می کنید: 

ردیف شرح روزانه (ریال) ماهیانه (ریال)

1 حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز 2,123,313 63,699,408

2 کمک هزینه اقلام مصرفی 440.000 13,200,000

3 حق مسکن 360.000 10,800,000

4 حق اولاد (برای هر فرزند)   212.332 6,369,940

5 پایه سنوات (به شرط داشتن یک سال سابقه کار) 84.000 2,520,000

6 مجموعه دریافتی بدون فرزند و سابقه کار    2.923.313 87,699,408

اساس منابع مصوب لایحه بودجه ۱۴۰۳ میانگین رشد حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگان در سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود.

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی اظهار کرد: کمیسیون تلفیق امروز در ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه وارد بخش حقوق شاغلان و بازنشستگان شد. براین اساس کمیسیون تصویب کرد که میزان افزایش حقوق شاغلان( کارکنان دولت) در سال آینده ۲۰ درصد باشد که در لایحه دولت این میزان ۱۸ درصد آمده بود.

وی بیان کرد: میزان افزایش حقوق بازنشستگان نیز ۲۰ درصد تعیین شد، البته بازنشستگان علاوه بر ۲۰ درصد، شامل ۴۰ درصد اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان براساس برنامه هفتم توسعه هم می‌شوند.

میرتاج‌الدینی افزود: همچنین سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان ۱۲ میلیون تومان در ماه تعیین شد.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ بیان کرد: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که حداقل حقوق شاغلان در سال آینده ۱۰ میلیون تومان و حداقل حقوق بازنشستگان ۹ میلیون تومان باشد.

افزایش حقوق کارمندان 1403 تعیین تکلیف شد بر این اساس سید صولت مرتضوی در میان خبرنگاران اظهار داشت که برای کارکنانی که حقوق و دستمزدشان از منابع عمومی تامین می‌شود، در مجلس شورای اسلامی تعیین کرده است که یک رقمی در ردیف اول و دوم احکام، یک ۲۰ درصد و یک رقم پلکانی را برای آن‌ها پیش‌ بینی کند.

 در بخش بازنشستگان نیز علاوه بر افزایش ۲۰ درصدی که مشمول می‌شود، مقرر شد که ظرف سه سال به حداقل ۹۰ درصد دریافتی شاغلان برسند و ما با مجلس در تلاش هستیم که منابع تامین شود تا ۴۰ درصد آن ۹۰ درصد که بناست که محقق شود در سال آینده(۱۴۰۳) تامین و پرداخت شود.

وی افزود: در حوزه حداقل حقوق و دستمزد  کارگران از طرف شرکای اجتماعی دیدگاه‌های مختلفی وجود دارند که برخی نمایندگان دولت، نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان کارگری به مزد منطقه‌ای، مزد بخشی و یا پرداخت دستمزد بر اساس صنایع تفاوت‌های وجود داشته باشد برخی نیز معتقد است به صورت کلی تعیین شود، که هر سه گزینه در کارگروه‌های بررسی می‌شود تا در وقت مناسب با مشارکت شرکای اجتماعی به وحدت‌نظر برسیم و سال آینده حداقل حقوق و دستمزد پرداخت شود.

مرتضوی با اشاره به اینکه همزمان با دهه فجر ۶۶۰ طرح عمرانی در چهارمحال و بختیاری با اعتباری بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال(سه هزار میلیارد تومان) به بهره‌برداری رسید، گفت: عملیات اجرایی تعدادی طرح‌های عمرانی دیگر نیز در استان آغاز شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به محقق شدن وعده دولت برای توسعه استان اشاره کرد و گفت: امروز در هر نقطه از استان که مراجعه و سفر داریم به لحاظ اینکه مصوبات سفر اول رییس‌جمهور را فهرست‌بندی کردیم طرح‌ها به بهره‌برداری رسیده است و توسعه در آن مناطق قابل مشاهده است.

وی از پیگیری مسوولان استان، نمایندگان و نماینده ولی فقیه در استان برای رفع مشکلات و محرومیت‌ها اشاره کرد و گفت: همراهی و استقبال گرم مردم در سفر دوم سفر قابل تقدیر است.

به گفته وی، در دولت سیزدهم اقدامات خوبی در سطح استان و کشور انجام شده و به مولفه‌های حداکثری در حوزه زیرساختی در استان رسیدیم.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دهک‌های یارانه‌ای افزود: پرداخت یارانه سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و امسال طرح فجرانه از دهه فجر امسال شروع و به مدت سه ماه تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

به گفته وی، در این طرح برای دهک یک تا هفت میزان یارانه‌ای که از طریق کالا برگ دریافت می‌کنند و یارانه تشویقی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال به ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار ریال افزایش یافته است و شرط خرید ۲ میلیون ریال حداقل برای سرانه حذف شده و پرداخت یارانه به صورت وزنی است و هر کس هر مقدار از این ۱۱ قلم را خریداری کند به همان مقدار که سهمیه دارد یارانه پرداخت می‌شود.

افزایش پلکانی حقوق تأثیر قابل توجهی بر کارکنان دارد. با افزایش پلکانی حقوق، کارکنان می‌توانند از مزایای مالی بیشتری برخوردار شوند. این امر می‌تواند بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی آنان داشته باشد و نیز تشویق بیشتری برای بهبود عملکرد و افزایش تلاش در محیط کار ایجاد کند.

افزایش پلکانی حقوق همچنین می‌تواند به کاهش نابرابری درآمدی کمک کند. با ایجاد پلکانی حقوق، افراد با درآمد پایین‌تر نسبت به افراد با درآمد بالاتر، بهبود قابل توجهی در درآمد خود تجربه می‌کنند.

از دیگر تأثیرات افزایش پلکانی حقوق می‌توان به افزایش رضایت شغلی اشاره کرد. با اینکه حقوق و دستمزد تنها یک جنبه از رضایت شغلی است، اما افزایش پلکانی حقوق می‌تواند بهبود قابل توجهی در رضایت کارکنان ایجاد کند و ارتباط مثبتی بین کارکنان و سازمان برقرار کند.

به طور کلی، افزایش پلکانی حقوق می‌تواند تأثیر مثبتی بر کارکنان و سازمان داشته باشد و بهبودی قابل توجهی در شرایط مالی و رضایت شغلی فراهم کند.

منبع : اقتصاد 100 |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین