بیمه کارگران | مبلغ بیمه کارگران

کارگران بخوانند | آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی

جزئیات جدید از بیمه کارگران را در ادامه دنبال کنید.

کارگران بخوانند | آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی
| کد مطلب: ۳۴۲۸
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: در بازه زمانی 6 ماهه، اگر حتی یک بار کارگر حق بیمه خود را واریز نکند، سازمان بدون اطلاع قبلی بیمه کارگر را قطع می‌کند.

سمیه گلپور، رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: مطابق قانون بر اساس متراژ مربع سازمان تامین اجتماعی از سازندگان حق بیمه کارگران ساختمانی را دریافت می‌کند. یعنی 20 درصد از سازندگان دریافت می‌کند و 7 درصد از کارگران ساختمانی.

وی ادامه داد:مشکلی که وجود دارد این است که در بازه زمانی 6 ماهه اگر حتی یک بار کارگر حق بیمه خود را واریز نکند، سازمان بدون اطلاع قبلی بیمه کارگر را قطع و مختومه اعلام می کند. میزان حق بیمه 27 درصدی در شرایطی است که به هیأت امنای سازمان اجازه داده شده است که تا 30 درصد میزان این حق بیمه مطابق قانون افزایش یابد. کارگران با ترس قطع شدن بیمه خود زندگی می‌کنند. این مسئله وضعیت کارگران را بدتر کرده است.

 رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: چگونه است که هنوز کارگری بیمه نشده است، حق بیمه آن از سازنده دریافت می کند؟ اما اگر کارگر ساختمانی که یک کارگر ساده است به دنبال شغل و کسب درآمد است و دو ماهه حق بیمه پرداخت نمی‌کند، بیمه‌اش قطع می‌شود؟ چرا سازمان تامین اجتماعی به کارگر اطلاع نمی دهد؟ چرا که حتی در قالب جریمه مسیر بیمه را ادامه نمی دهد؟ قطع کردن بیمه کارگر ساختمانی باعث می‌شود خانواده‌های آنها در بستر درمان دچار مشکل شوند.

گلپور افزود: معیشت کارگران ساختمانی با شرایط کار کردن بسیار در خطر است، اینکه تأمین اجتماعی با بهانه اینکه یک ماه حق بیمه دیر پرداخت شده و بیمه آنها را قطع می‌کند,، بسیار برای کارگران آزار دهنده است.

 وی افزود: مطابق اطلاعات درج شده در سامانه رفاهی, از سال 98 هیچ ورودی جدیدی برای بیمه کارگران ساختمانی وجود ندارد، در حالی که تامین اجتماعی حق بیمه را از سازندگان دریافت می کند. زمانی که کارگران ساختمانی مراجعه می کنند و علت بیمه نشدن را سوال می کند، کمبود منابع را دلیل آن اعلام می کنند. در حالی که 27 درصد حق بیمه از سوی سازندگان و 7 درصد از سوی کارگر پرداخت می شود, دقیقا سازمان تأمین اجتماعی از کدام کسری بودجه صحبت می کند؟

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: از سال 52 تاکنون که مصوبه برای کارگران ساختمانی وجود دارد، حدود 37 سال می‌گذرد که در تمام این سنوات سازمان به کارگران ساختمانی بدهکار است. در این بازه زمانی باید لیست ارائه کند که تا کنون در این سال‌ها چند نفر را بیمه کرده است. اینکه دلیل می‌آورند که منابع کفایت نمی کند، قابل قبول نیست. مدت زیادی از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص نداده است.

گلپور بیان کرد: کار کارگران ساختمانی هم سخت و زیان‌آور است و هم با توجه به وضعیت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، مرگ‌آور است؛ چرا کارگری که در این شرایط کار می‌کند باید از ابتدایی‌ترین حق خود محروم شود؟ چرا باید نگران قطع بیمه‌ خود باشد؟ سالی یک یا دو بار بازرسان ساختمانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و ناعادلانه بیمه‌ی برخی از کارگران را قطع می‌کنند. دلهره‌ی کار ساختمانی یک طرف، دلهره‌ی قطع بیمه هم طرف دیگر که مجموع اینها کارگران ساختمانی را در تنگنای بیشتر قرار می‌دهد. 500 هزار کارگران ساختمانی در انتظار بیمه شدن از سوی سازمان تأمین اجتماعی هستند.

میزان حق بیمه کارگران ساختمانی 

گلپور با بیان اینکه مسئله دیگری که وجود دارد این است که تمام کارگران ساختمانی میزان حق بیمه یکسان پرداخت می کنند در حالی که در گذشته این چنین نبوده است افزود: میزان حق بیمه استادکاردرجه 1 به میزان 704 هزار تومان، کمک‌بنا درجه 2 به میزان 590 هزار تومان، کارگرمعمولی درجه3، 482 هزار تومان بوده است. این درحالی است که سازمان از تمام اسکلت‌سازان که جزو کارگران معمولی محسوب می شوند میزان حق بیمه 704 هزارتومان دریافت می کند، یعنی رتبه بندی آنها را حذف کرده است.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین