عیدی بازنشستگان | زمان واریز عیدی بازنشستگان

واریز عیدی بازنشستگان از هفته آینده | خبر خوش دولت برای بازنشستگان تامین اجتماعی

در ادامه جزئیات جدید از واریز عیدی بازنشستگان را بخوانید.

واریز عیدی بازنشستگان از هفته آینده | خبر خوش دولت برای بازنشستگان تامین اجتماعی
| کد مطلب: ۳۴۰۹
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

با توجه به جدول پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی براساس حروف الفباء از هفته آینده، پیش‌بینی می‌شود عیدی بازنشستگان پس از واریز حقوق بهمن‌ماه به حساب آنها واریز شود.

میرهاشم موسوی؛ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه سال جاری درباره پرداخت عیدی به بازنشستگان این سازمان گفت: با توجه به مشخص شدن مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در تلاش هستیم با تامین منابع، عیدی را به حساب بازنشستگان پرداخت کنیم.

وی درباره زمان پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: ان‌شاءالله تا دو هفته آینده عیدی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی واریز می‌شود.

با توجه به جدول زمانبدی پرداخت حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی براساس حروف الفباء از هفته آینده، پیش‌بینی می‌شود عیدی بازنشستگان پس از اتمام پرداخت حقوق بهمن‌ماه به حساب آنها واریز شود. با احتساب زمان پرداخت حقوق بازنشستگان از هفته آینده و زمانبدی عیدی بازنشستگان اوایل اسفندماه به حساب بازنشستگان واریز شود.

جزئیات واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد .

طبق گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ، حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به حساب مستمری بگیران به عنوان عیدی واریز خواهد شد .

بیت‌الله برقراری در نشستی خبری با اشاره به فلسفه تاسیس صندوق بیمه‌های اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: در اصل ۲۹ قانون اساسی به بیمه‌های اجتماعی همگانی تاکید شده و دولت مکلف است آن را برای آحاد جامعه فراهم کند. سوال اساسی این است که مگر بیمه‌های اجتماعی نبودند؟ بیمه‌های اجتماعی بودند و سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوقها وجود داشت، اما آنها اجباری هستند و بخشی از جامعه تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی نبود که از جمله آنها می‌توان به روستاییان و عشایر اشاره کرد و صندوقی در این زمینه تاسیس نشده بود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: روستاییان و عشایر امنیت غذایی ما را تضمین می‌کنند و مولد کشور هستند لذا قانونی به نام ساختار و نظام جامع تامین اجتماعی به تصویب مجلس رسید که برگرفته از آن، این صندوق در قالب آیین‌نامه اجرایی تاسیس شد تا روستاییان و کشاورزان و عشایر بتوانند خود را بیمه اجتماعی کنند.

وی با بیان اینکه هر چقدر اطلاع‌رسانی به مخاطبان جامعه هدف بیشتر باشد این جامعه هدف می‌توانند از خدمات صندوق بهره‌مند شوند، تصریح کرد: بیمه‌های اجتماعی حوزه‌های مهمی هستند که می‌توانند آینده افراد را تضمین کنند، لذا کسانی که کار می‌کنند و در تولید و اقتصاد ملی نقش دارند باید بیمه شوند تا آینده‌شان تضمین شود. از همین رو کسانی که در این صندوق عضو می‌شوند خدماتی دریافت می‌کنند.

برقراری یکی از این خدمات را دریافت حقوق و مستمری اعلام کرد و ادامه داد: دومین خدمت این است که اگر کسی عضو بیمه و از کارافتاده شد با تایید پزشک، مستمری از کارافتادگی دریافت می‌کند. نکته دیگر این است که اگر فرد بیمه شده فوت کرد، دیگر خانواده‌اش نگران آینده نیست و با عزت نفس حقوق و مستمری بازماندگان را دریافت می‌کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر همچنین با اشاره به موضوع درمان این جامعه هدف گفت: درمان جامعه هدف توسط بیمه سلامت انجام می‌شود که دولت توجه ویژه‌ای دارد. در خصوص درمان تکمیلی نیز همه مستمری‌بگیران سال آینده تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: در صندوق هدف گذاری کردیم که به سمت کفایت مستمری و ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر حرکت کنیم.

برقراری با اشاره به اینکه مهمترین مولفه این است که براساس سطوح درآمدی که در این صندوق حق بیمه دریافت می‌شود دو سوم حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند، تاکید کرد: به سمت عدالت اجتماعی حرکت می‌کنیم و یکی از راه‌های تحقق عدالت اجتماعی، گسترش چتر بیمه‌ای است.

مبلغ عیدی بازنشستگان 1403

برقراری در بخش دیگری از این نشست در خصوص رقم عیدی نیز توضیح داد: طبق آیین‌نامه، حداکثری که طبق ضوابط قابل پرداخت است، سطح یک است. میزان سطح یک نیز حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است که پیشنهاد شده و باید تصویب شود. تلاش می‌کنیم ظرف یک هفته آن را نهایی و به حساب مستمری بگیران به عنوان عیدی واریز کنیم.

به گفته وی این صندوق اکنون دارای ۱۹۲ هزار نفر مستمری‌بگیر است.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: عیدی بازنشستگان برای هر نفر معادل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، همسر ۷۰۰ و هر فرزند ۳۰۰ هزار تومان است و اوایل اسفند پرداخت می‌شود. عیدی و پاداش کارگران در قانون مشخص است و معادل ۲ ماه حقوق دریافتی در اسفند ماه پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درپاسخ به این پرسش که عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی پرداخت می شود؟گفت: زمان و جزئیات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید تأمین مالی شود اما تلاش می کنیم در زمان مشخص پرداخت شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره بیمه نشدن سکوهای اینترنتی گفت: ۳ تا ۴ میلیون نفر در این سکوها فعال هستند و با احتساب خانواده ها حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان هستند، بر این اساس با فوریت به سراغ سکوهای اینترنتی برای اعمال قوانین اینترنتی خواهیم رفت.

 میرهاشم موسوی رئیس سازمان تامین اجتماعی امروز پانزدهم بهمن ماه در نشست خبری با رسانه‌ها با تبریک ایام دهه مبارک فجر اظهار کرد: در پیش از انقلاب اسلامی در حوزه بیمه ۲۰ درصد از جامعه تحت پوشش بیمه های اجتماعی بودند. در آن زمان جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر بود و امروز بالغ بر ۷۴درصد تحت پوشش بیمه های اجتماعی هستند.

وی افزود:در حوزه بیمه های درمانی با دستوری که سال قبل و اوایل امسال از سوی رئیس جمهور صادر شد، صددرصد مردم از دهک های پایین درآمدی از بیمه سلامت و درمان برخودار شدند و بدون دریافت هزینه از آنها دربرابر مشکلات درمانی حمایت می شود.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سازمان تأمین اجتماعی امروز ۴۰۴ مرکز تخصصی و فوق تخصصی و بیمارستان و مراکز درمانی بسیاری در کشور داریم و خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهیم؛ این در حالی است که پیش از انقلاب تنها ۲۰ مرکز درمانی داشتیم.

وی ابراز کرد: ۵۷ هزار مرکز طرف قرارداد داشتیم و حدود ۱۲ درصد آثار توسعه رشد خدمات درمانی در مراکز طرف قرارداد را شاهد بودیم.

موسوی ابراز کرد: در ۹ هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری شده و در اقتصاد کلان و خرد فعال هستیم.

رئیس سازمان تامین اجتماعی ابراز کرد: در حوزه بیمه ای ۴۷ میلیون نفر هستند و ۱۶میلیون بیمه شده اصلی و ۲۳ میلیون نفر وابسته هستند و ۸ میلیون هم بازنشسته هستند.

وی عنوان کرد: ۱میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه کوچک و متوسط تحت پوشش داریم و در شرایط مختلف کنار این افراد هستیم. در بخشودگی جرائم در سال جاری ۲۶ هزار کارگاه از شرایط تعدیلی استفاده کردند و ۱۰ هزار میلیارد تومان تقسیط بدهی داشته ایم. 

موسوی ادامه داد: به طور متوسط روزانه ۱میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت سرپایی در حوزه درمان و در خدمات بستری نیز حدود ۱۳ هزار خدمت را به صورت روزانه در بخش های مختلف به مردم ارائه داده ایم.

موسوی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل اساسی در حکمرانی، صندوق ها هستند و به عنوان چالش مطرح هستند. ما می گوییم برخی صندوقها دچار چالش هستند اما چالش سازی و بحران سازی  را قبول نداریم. صندوق ها هم مانند انسان هستند و دوران های مختلفی دارند اما مهم این است که چگونه با آنها برخورد کنیم.

وی ابراز کرد: ما با چند موضوع اساسی در صندوق مانند ناترازی و کسری شدید مواجه بودیم.۴تا ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم و استقراض بی رویه صورت گرفته بود و به جای این تلاش کردیم تا بتوانیم با راهبرد درست بالغ بر ۱۰۶ هزار میلیارد تومان که از بانک رفاه استقراض بی رویه صورت گرفته بود را پرداخت کنیم.

موسوی با تاکید بر اینکه عدم اصلاحات چالش هایی را برای صندوق های بازنشستگی ایجاد کرده است گفت: عدم اصلاحات نیز صندوق را با مشکل روبرو کرده است. سن امید به زندگی پیش از انقلاب ۵۵ سال و امروز به ۷۶ سال رسیده است و اخیرا با اجماع حاکمیتی اصلاحات جزئی در سن و سابقه صورت گرفته است. بنده اعتقاد دارم این اصلاحات اختیاری است و  تغییراتی در صندوق ها و مثبت شدن روند نخواهد گذاشت.

وی ادامه داد: ما ۸ راهبرد توسعه پوشش بیمه ای، توانمندسازی صندوق ها، توسعه خدمات کمی و کیفی، مباحث هوشمندسازی و سرمایه گذاری را دنبال می کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: امروز به لطف خداوند متعال توسعه پوشش بیمه ای بالغ بر ۲.۳میلیون نفر از ابتدای دولت تاکنون پوشش بیمه ای داشته ایم و حدود ۷۳همت از این محل درآمد بیمه ای کسب کرده ایم.این میزان معادل ۷ سال بیمه شده در دولت قبلی است.

وی ابراز کرد: ۱۰ ماه از سال سپری شده و ما حقوق و مستمری را بدون یک ریال استقراض از نظام بانکی پرداخت کرده  و ۴۳ هزار میلیارد تومان اعتبار داشته ایم و ۱۰ همت اعتباری موقت برای پرداخت هزینه های درمانی از بانک مرکزی گرفته ایم.

وی عنوان کرد: تسویه کامل ۱۰۶ هزار میلیاردی بدهی که به بانک رفاه داشتیم را انجام دادیم.

موسوی گفت: دولت ۷۰ همت را از بدهی های خود پرداخت کرده است و برای امسال ۷۰ همت در واگذاری های صورت گرفته و یکی از بنگاه ها که کشتیرانی بود در حال انجام واگذاری است.این دولت ۲۴۰ همت بدهی های انباشته شده را پرداخت کرده و این بی سابقه بوده است.

وی همچنین با اشاره به طلب های سازمان گفت:طلب های ما از کارفرماها حدود ۴۷ همت بوده و اینها طلب حسابرسی شده است و برآوردی هم طلب داریم و جمعا ۹۳ همت از کارگاه ها و کارفرماها طلب داریم و می خواهیم این عزیزان کمک کرده و پرداخت کنند.

وی عنوان کرد: از آغاز دولت تاکنون ۳۳ مرکز درمانی تکمیل و به بهره برداری رسیده است و اینها در مراکز محروم  راه اندزای شده اند. امسال پروژه های بزرگی را راه اندازی می کنیم و تا پایان سال بیمارستان های فیاض بخش، هدایت و لنگرود و ..‌تکمیل می شوند.

 مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درپاسخ به این پرسش که عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی چه زمانی پرداخت می شود؟گفت: زمان و جزئیات عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز مشخص نیست و باید تأمین مالی شود اما تلاش می کنیم در زمان مشخص پرداخت شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: از آغاز دولت ۳۳ مرکز درمانی تکمیل و راه اندازی شده است. ۱۳۳ پروژه درمانی را در حال طراحی و توسعه و ایجاد داریم. 

موسوی با بیان اینکه در سال ۹۹ ۶۰۹ میلیارد تومان برای پروژه های بیمارستانی هزینه شد گفت: این رقم در سال ۱۴۰۰ این رقم ۱۲۰۰ میلیارد تومان بود. در سال ۱۴۰۱ ۲۳۵۰ میلیارد تومان در پروژه ها هزینه کردیم.‌ 

در خصوص تعرفه‌های قرارداد و پرداختی ها گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم حدود ۸ ماه با مراکز طرف قرارداد درمانی فاصله پرداخت داشتیم و بدهی بالغ بر ۱۳ تا ۱۴ همت بود. سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۹، ۱۷ همت به مراکز درمانی پرداختی داشته است. در سال ۱۴۰۰، ۲۱.۵ همت و در سال ۱۴۰۱، ۴۱ همت به طرف‌های قرارداد پرداختی داشته است. تاکنون ۴۶ همت در سال جاری به مراکز طرف قرارداد پرداخت کردیم.

زمان واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی

وی همچنین رقم برآوردی بدهکاری به مراکز درمانی، منهای طرح دارویار را همان رقمی که سال ۱۴۰۰ سازمان را تحویل گرفته است اعلام کرد و گفت: یعنی ۱۳_۱۴ همت بدهکار مراکز طرف قرارداد هستیم.

در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه در بحث درمان در کنار وزارت بهداشت در طرح های کلان در کنار وزارتخانه بودیم، گفت: در طرح دارویار، داروهای جدیدی تحت پوشش بیمه ای قرار گرفت و ما هم تحت پوشش تحت پوشش بیمه قرار دادیم. سازمان تامین اجتماعی این داروها را تحت پوشش بیمه خود قرار داد. تامین مالی حدود ۴۰۰ قلم طرح دارویار از طریق بیمه‌ها انجام شد و ما هم در سیستم خود اعمال کردیم. 

وی در ادامه با بیان اینکه با رویکرد توجه به بیماریهای خاص و ویژه، فشار خون و دیابت را مورد توجه قرار دادیم، گفت:‌ در سال ۱۴۰۰ طرح راه اندازی کلینیک دیابت و فشار خون را راه اندازی کردیم. اکنون ۲۱۲ مرکز دیابت و کنترل فشار خون داریم. 

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: همچنین پوشش درمانهای تخصصی زوجین نابارور در این دولت صورت گرفت و بیماران خاص و صعب العلاج با همکاری سازمان در بیمه سلامت شکل گرفت و هزینه های سرسام آور بیماری های خاص تامین می‌ شود.

موسوی گفت: افزایش سن بازنشستگی موضوع حاکمیتی است و اقتضایی است که در تحولات حکایتی باعث شد که این اقدام صورت بگیرد ترجبت مسورهای مختلف دنیا در پایداری صندوق ها را ببینید. اصلاحات پارامتریک نباید با آن شک داشت و ضرورت دارد که به آن پرداخته شود. این بحث دیر آغاز شده و سه دهه پیش ضریب پشتیانی با سرعت بالا کاهش یافته است و باید زودتر اصلاحات پارامتریک صورت می گرفت. ما باید اصلاحات را همه جانبه ببینیم و بخش های مختلف آن را بپذیرند و تاب آوری در نظر می گیرند.قانون یک قانون اختیاری است و فشار زیادی به بازنشستگان و افراد دیگر فشار نمی آورد. اگر کسی این مدت به سن او اضافه شود افزار حقوقش را دریافت می کند.

وی درباره میزان بیمه نشده‌های کشور گفت: ما برآورد می کنیم ۶ تا ۸ میلیون نفر بیمه نشده در کشور داریم و فرار بیمه ای تبدیل به یک فرهنگ شده است و باید فرهنگ سازی کرد اما ما در شرایط سخت در کنار مردم هستیم. یک بیماری ساده می تواند آدم را فقیر کند.

موسوی گفت: این گونه نباید باشد که یک نفر در دو جا حساب شود و این اشکالات را در بازرسی ها با حداقل برسانیم ،اگر اطلاعات ما به نظام بانکی و مالیات وصل شود به سمت خود اظهاری می رویم و رصد می کنیم و در بیمه ها مشکلی نخواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه نشدن سکوهای اینترنتی ابراز کرد: درباره بحث سکوها یکسال است که موضع خود را اعلام کرده ایم. این ها باید بیمه اجباری شوند، اشتغال دارند و رابطه مزدی است و مکلف هستیم که به سراغ آنها برویم و ما پیگیر هستیم تا بیمه شوند. توصیه می کنیم توافقی مساله حل شود و اگر نباشد با توجه به مراجعات مکرر شاغلان سکوها درباره درمان و یا تصادفات ما به آنها مراجعه می کنیم.

وی ابراز کرد: ۳ تا ۴میلیون نفر در این سکوها فعال هستند و با احتساب خانواده ها حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان هستند و به فوریت به سراغ سکوهای اینترنتی برای اعمال قوانین حاکمیتی اینترنتی خواهیم رفت.

موسوی درباره پرداخت متناسب سازی ۲۵درصد بازنشستگان نیز گفت: سال‌هایی پرداخت نشده و  این حق باید سال ۱۴۰۰ پرداخت می شد. ما از زمان اعمال آن را پرداخت کردیم و آن دو سالی که مانده را باید ببینیم شرایط چه هست تا پرداخت کنیم.

وی همچنین درباره واگذاری سهام پرسپولیس به تأمین اجتماعی گفت: تاکنون به طور رسمی مساله واگذاری پرسپولیس را به ما ابراز نکرده اند و تلاش می کنیم تا در حیطه تخصصی  خود فعالیت کنیم.

منبع : اقتصاد آنلاین |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین