گواهینامه | گواهینامه رانندگی

دریافت گواهینامه یکروزه با حداقل مبلغ | بدون معطلی و بصورت آنلاین گواهینامه بگیر

در ادامه جزئیات جدید از دریافت گواهینامه را بخوانید.

دریافت گواهینامه یکروزه با حداقل مبلغ | بدون معطلی و بصورت آنلاین گواهینامه بگیر
| کد مطلب: ۳۱۳۹
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

برخی افراد با دریافت مبالغی گواهینامه پایه یک، ۲ و ۳ صادر می‌کنند که هزینه گواهینامه پایه یک مبلغ ۱۰ میلیون، پایه ۲رقم ۸ میلیون و پایه ۳حدود ۵ میلیون تومان است.

برخی افراد با دریافت مبالغی گواهینامه پایه یک، ۲ و ۳ صادر می‌کنند که هزینه گواهینامه پایه یک مبلغ ۱۰ میلیون، پایه ۲رقم ۸ میلیون و پایه ۳حدود ۵ میلیون تومان است. نکته جالب توجه اینجاست که این افراد حتی به شرط استعلام و صحت گواهینامه اقدام به فروش آن می‌کنند.

مدت زمان صدور گواهینامه هم بین ۲۳ تا ۲۵ روز است. خیلی‌ها هم که حال و حوصله خواندن کتاب و شرکت در کلاس‌های آموزشگاه‌های رانندگی را ندارند، به راحتی گول این افراد را می‌خورند و گواهینامه تقلبی می‌گیرند.

اما رئیس مرکز صدور گواهینامه راهور، آب پاکی را روی دست این افراد ریخته و اعلام کرده که با توجه به فرایند سیستمی و هوشمند، صدور گواهینامه‌های رانندگی، امکان ورود و دسترسی افراد غیرمجاز به سامانه‌های این مرکز غیرممکن است؛ بنابراین هرگونه تبلیغ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر امکان صدور گواهینامه با داشتن سابقه در سیستم پلیس راهور غیرممکن است.

تعدادی از جاعلان بعد از گرفتن بخشی از هزینه‌های مربوطه از افراد و طعمه‌های خود، خطوط ارتباطی خود را قطع و امکان دسترسی افراد را غیرممکن می‌کنند و تعدادی نیز با گرفتن مدارک هویتی و شناسنامه‌ای اشخاص دیگر گواهینامه با مشخصات سایرین جعل می‌کنند که در سامانه‌های پلیس راهور فاقد سابقه و اعتبار است؛ بنابراین اول از همه اینکه تنبلی را کنار بگذارید و با شرکت در آزمون‌های راهنمایی و رانندگی گواهینامه بگیرد تا پولتان بی‌جهت هدر نرود، دوم اینکه اگر گواهینامه دارید، به توصیه پلیس هر چند وقت یک‌بار سوابق تخلفاتی درج شده در سابقه گواهینامه خود را کنترل و بررسی کنید و در صورت مشاهده هرگونه سابقه تخلف رانندگی که خودتان مرتکب نشده‌اید، به مرکز اجراییات و مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور مراجعه و موضوع را پیگیری کنید تا از مشخصات‌تان سوءاستفاده نشود.

گواهینامه

سخنگوی دولت گفت: مطابق مصوبه جدید دولت، نوجوانان ۱۶ساله گواهینامه‌ های موتور سیکلت‌های خاص را دریافت می‌کنند. در راستای تحقق دولت الکترونیک، تمام مراحل ثبت‌نام متقاضی به‌صورت برخط انجام می‌شود. بعد از فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، این ابلاغیه اجرایی خواهد شد.

رئیس پلیس راهور فراجا گفت: مهلت توقف تبدیل گواهینامه پایه ۳ به ۲ و پایه ۲ به ۱، کاهش یافت.

سردار سید کمال هادیانفر، درباره تصویب آئین نامه راهنمایی و رانندگی توسط هیأت دولت، صدور گواهینامه دو زبانه و روند گواهینامه یک روزه موتورسیکلت، توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: در بحث انواع صدور گواهینامه، دو بند مورد تاکید پلیس راهور بود که تصویب شد.

رئیس پلیس راهور فراجا افزود: در آئین نامه گذشته پیش بینی شده بود کسانی که گواهینامه پایه ۳ داشتند و پایه ۲ می‌خواستند، ۲ سال باید توقف می‌کردند؛ در اصلاح آئین نامه به یک سال زمان توقف کاهش پیدا کرد.

وی افزود: این آئین نامه به محض ابلاغ دولت، در کل کشور اجرایی خواهد شد. روش‌های خودش برای تبدیل گواهینامه از پایه ۳ به ۲ و از پایه ۲ به ۱ برقرار است.

وی ادامه داد: صدور گواهینامه دوزبانه برای افرادی که تاریخ انقضای گواهینامه آن‌ها تمام شده یا درخواست المثنی دارند و یا جدیدالصدور هستند، صادر می‌شود.

سردار هادیانفر گفت: افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند و فوریت برای درخواست گواهینامه دو زبانه دارند، می‌توانند به سامانه سخا مراجعه کنند.

گواهینامه بین المللی رانندگی یا به‌اختصار (IDP) دفترچه یا کارتی است که توسط مراجع کشورهای مختلف صادر می‌شود. دارنده‌ این سند حق رانندگی با وسایل نقلیه را در کشوری غیر از وطنش پیدا می‌کند.

این مجوز با توجه به شرایط متقاضی و کشور مقصد با اعتبار یک سال و سه سال صادر می‌شود. اما نحوه گرفتن گواهینامه بین‌المللی چگونه است؟

گواهینامه بین المللی رانندگی یا به‌اختصار (IDP) دفترچه یا کارتی است که توسط مراجع کشورهای مختلف صادر می‌شود. دارنده‌ این سند حق رانندگی با وسایل نقلیه را در کشوری غیر از وطنش پیدا می‌کند.

افراد علاقه‌مند به دریافت این سند، ابتدا باید گواهینامه رانندگی ملی دریافت کنند. یعنی سند بین المللی فقط در صورتی اعتبار دارد که با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع ارائه شود.

هم اکنون ۱۹۶ کشور عضو سازمان جهانی اتومبیلرانی(مرکز جهانی صدور گواهینامه بین المللی) هستند و همگی کشورهای عضو، گواهینامه‌ی بین المللی را قبول دارند.

نحوه گرفتن گواهینامه بین المللی رانندگی

اخذ گواهینامه، هم به صورت حضوری در دفاتر کانون جهانگردی و هم به صورت غیرحضوری و با مراجعه به سامانه اینترنتی صدور آنلاین مجوز بین المللی رانندگی به نشانی اینترنتی idp.taci.ir امکان‌پذیر است.

لازم به ذکر است که تنها مرجع صدور گواهنامه رانندگی بین‌المللی در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بوده و نماینده‌ رسمی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) محسوب می‌شود.

بنابراین، مدارک صادر شده از سوی سایر افراد حقیقی و حقوقی، قانونی تلقی نمی‌شوند.

پس از ثبت درخواست اینترنتی در سامانه و بعد از دریافت پیامک صدور گواهینامه بین المللی رانندگی، متقاضیان ساکن در تهران، حداکثر تا ۴۸ ساعت (بدون احتساب روزهای تعطیل) مجوز رانندگی بین المللی را دریافت می‌کنند. همچنین سایر متقاضیانی که ساکن تهران نیستند، حداکثر تا ۷ روز کاری می‌توانند این مجوز را تحویل بگیرند.

مدارک لازم برای صدور گواهینامه رانندگی بین المللی

اصل گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین المللی رانندگی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله

یک قطعه عکس تمام رخ ۳x۴ ( بدون کلاه ، عینک و لباس فرم ، برای بانوان محترم دارا بودن حجاب اسلامی الزامی است .)

گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)

اصل یا کپی صفحه اول گذرنامه

تکمیل فرم درخواست

پرداخت هزینه‌های اعلام شده

اگر شخص به شکل حضوری برای دریافت اقدام کرده باشد این سند فقط به خود فرد تحویل داده می‌شود. درصورتی‌که فرد متقاضی برای دریافت گواهینامه حضور نداشته باشد فقط وکیل قانونی با ارائه‌یچ اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر و یا بستگان درجه یک وی با ارائه‌ اصل سند شناسایی عکس‌دار می‌توانند گواهینامه را دریافت کنند.

اعتبار گواهینامه بین المللی خودرو چند سال است؟

بسته به نوع مجوز، اعتباری بین یک‌سال تا سه سال خواهند داشت. به طور مثال طبق قانون، متقاضیانی که قصد تردد در کشور آذربایجان را دارند، باید مجوز رانندگی ۳ ساله داشته باشند.

منبع : اندیشه قرن |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین