مستمری مددجویان | واریز مستمری مددجویان

واریز معوقات مستمری مددجویان از امشب | افزایش 60 درصدی مستمری مددجویان نصویب شد

در ادامه جزئیات جدید از واریز معوقات مستمری مددجویان را ئنبال کنید.

واریز معوقات مستمری مددجویان از امشب | افزایش 60 درصدی مستمری مددجویان نصویب شد
| کد مطلب: ۲۸۵۰
لینک کوتاه کپی شد

خبرنگار شایلین بهبودی:

با گذشت چند روز مستمری بگیران بهزیستی همچنان در انتظار دریافت مستمری خود هستند.

در خبر‌های گذشته عنوان گردیده بود که مستمری مددجویان افراد تحت پوشش بهزیستی ۳۰ الی ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

با توجه به اینکه مددجویان تحت پوشش این دو نهاد همچنان آسیب‌پذیرتر نسبت به افزایش ناگهانی قیمت‌ها هستند، دولت سیزدهم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز افزایش مستمری‌ها را در نظر گرفته است. طبق اعلام کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اعضای این کمیسیون به افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و افزایش ۶۰ درصدی مستمری معلولین شدید و خیلی شدید رأی مثبت داده‌اند. برای تایید نهایی این مصوبه، آن به صحن علنی مجلس و شاید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.

دولت سیزدهم با هدف کاهش فقر و رعایت عدالت در میان اقشار کم‌برخوردار، برنامه‌هایی را در دو سال اخیر اجرا کرده است. یکی از اهداف این برنامه‌ها، هدفمندی یارانه‌ها و تامین نیاز‌های ضروری مخاطبان، از جمله مددجویان بهزیستی، کمیته امداد و اقشار کم‌درآمد بود. دولت به تدریج برنامه امنیت غذایی و تأمین نیاز‌های ضروری را در قالب کالابرگ برای این گروه‌ها اجرا کرد.

مجلس شورای اسلامی نیز در کنار حمایت از برنامه‌های دولت، اقدام به تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد در سال گذشته نمود. برای تأمین منابع مورد نیاز واریز به حساب مددجویان، دولت در دو مرحله شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ افزایش ۴۰ درصدی را اجرا کرد. در نیمه نخست امسال، مستمری با افزایش ۲۰ درصدی و در نیمه دوم، افزایش مابقی نسبت به مرحله قبلی اجرا شد.

در لایحه بودجه ۱۴۰۳ که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد، برای سال آینده افزایش ۳۰ و ۶۰ درصدی مستمری مددجویان در نظر گرفته شده است.

دولت سیزدهم از بودجه عمومی کشور برای تأمین مستمری مددجویان استفاده می‌کند و افزایش مستمری‌ها نیز در جهت کاهش فقر و تسهیل در زندگی این افراد اتخاذ می‌شود. با افزایش مستمری‌ها، مددجویان قادر به تأمین نیاز‌های روزمره خود و خانواده‌هایشان بهتر خواهند بود و بهبودی قابل توجهی در شرایط زندگی خواهند داشت.

این تصمیم نشان از توجه و تلاش دولت برای اجرای سیاست‌های اجتماعی عدالت‌محور و کاهش نابرابری‌های اجتماعی دارد. افزایش مستمری مددجویان باعث می‌شود تا این افراد دست برای بهبود شرایط خود بیشتری داشته باشند و به شکلی جدی‌تر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی خود شرکت کنند.

امیدواریم که این تصمیم بتواند بهبودی قابل‌توجهی در زندگی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ایجاد کند و به کاهش بیشتر فقر و نابرابری‌های اجتماعی کمک کند.

بر اساس تازه‌ترین اخبار رسیده امروز یکشنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۲ مابه التفاوت ۲۰ درصدی مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد واریز شد.

براین اساس، مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴/۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوار‌های ۲نفره: ۱/۰۹۰/۰۰‌۰تومان، ۳نفره: ۱/۵۲۵/۰۰۰تومان، ۴نفره: ۱/۹۶۵/۶۰۰تومان، ۵نفره: ۲/۴۰۲/۴۰۰تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز گردید.

همچنین، حق پرستاری خانواده‌محور برای افراد معلول شدید و خیلی شدید تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۲/۱۰۰/۰۰۰ تومان در دی ماه واریز شد.

روز گذشته هم زمان واریز عیدی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد که در نیمه اسفندماه است مشخص شد.

مبلغ مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در آبان ماه با احتساب ۲۰ درصد افزایش نسبت به نیمه اول سال، طبق برنامه افزایش ۴۰ درصدی سال جاری نسبت به ۱۴۰۱، تغییر خواهد کرد.

تصویب افزایش ۲۰ درصدی  یارانه معیشتی  مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که ۶ میلیون از جامعه ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد سهام عدالت دریافت می‌کنند.یارانه معیشتی بیستم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود. یارانه معیشتی ۷ دهک اول به شرط استفاده از کالابرگ افزایش خواهد یافت در ادامه به خبر جدید درباره یارانه معیشتی می پردازیم.​

مستمری مددجویان تحت پوشش دونهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی کشور در حالی با افزایش ۲۰ درصدی مابه‌التفاوت ۴۰ درصد ابتدای سال مواجه است که هنوز خبری از پرداخت نیست. اگرچه وزیر تعاون دیروز اعلام کردند که مستمری‌ها در حال واریز است، اما تاکنون بسیاری با تماس به رسانه‌ها خواستار پیگیری و علت عدم واریز مبالغ به حساب مددجویان شدند.

البته در کنار اقدامات مثبت دولت سیزدهم، تعلل و یا تاخیر در پرداختی‌های حقوق مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد سبب دلخوری و ناراحتی این قشر آسیب‌پذیر شده است. افرادی که در کنار ناراحتی‌های ناشی از معلولیت و مخارج سنگین درمان‌های مورد نیاز که در برهه تورم‌های کنونی واقعا آزرده‌کننده و شکننده است، اکنون نگران عدم واریز مبالغ حمایتی هستند.

طبق اعلام‌های غیررسمی، دلیل عدم واریز یا همان تاخیر در واریز مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد، اختلالات سیستمی در شبکه واریز وپرداخت بانک‌ها به دلیل همزمانی با واریزی حقوق‌های کارمندان و کارگران در ابتدای هر ماه عنوان می‌شود. براساس این گفته‌ها که البته چندان قانع‌کننده هم نیست، از نیمه شب اول آذرماه واریزی‌ها به ترتیب در حال انجام است که به نظر واریزی مستمری تک‌نفره‌ها با تاخیری یک روزه نسبت به دیگر مستمری‌بگیران انجام می‌گیرد.

براساس اعلام رسمی سازمان بهزیستی، حق پرستاری خانواده‌محور آبان ماه ۱۴۰۲ معلولان جسمی حرکتی شدید و خیلی شدید و معلولان ذهنی تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به حساب کارت بانک رفاه آنان واریز شد. کانال معلولان بهزیستی در فضای مجازی در خبری اعلام کرد که: «مستمری آبان ماه ۱۴۰۲ مددجویان تحت پوشش بهزیستی به حساب کارت بانک رفاه این عزیزان۱ آذر واریز می‌شود.»

براین اساس، مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴ هزار و ۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوارهای۲ نفره یک میلیون و ۹۰ هزار تومان، ۳نفره: یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان، ۴ نفره: یک میلیون و ۹۶۵ هزار و ۶۰۰ تومان، ۵ نفره: ۲ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۴۰۰ تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز می‌گردد.

زمان واریز مستمری مددجویان

یارانه نقدی ۱۹ دی‌ماه واریز خواهد شد و از ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه قابل برداشت است. چنانچه سرپرستان خانوار از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند رقم کامل یارانه برای ایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به همان میزان از یارانه خانوار کسر گردیده و باقی مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.

در صورتیکه سرپرستان خانوار پیش از این نسبت به دریافت تسهیلات قرض الحسنه ۱۰ میلیون ریالی دوم کرونا اقدام نموده‌اند، باقی مانده اقساط این تسهیلات از مبلغ واریزی به حساب آنان کسر خواهد شد.

مبلغ مستمری مددجویان 

عسکری، مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها به تازگی در مصاحبه‌ای کار اصلی سازمان هدفمندسازی یارانه ها را در دو بخش اعلام کردند که یکی تامین منابع در قالب بودجه حاصل از فروش فراورده های نفتی، گاز طبیعی و صادرات مشتقات نفتی و بخش دیگر پرداخت یارانه ها که شامل یارانه نقدی و معیشتی به ۷۸ میلیون نفر و بر اساس دهک‌بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ماهانه رقمی در حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان است. همچنین پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد تومان به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و پرداخت یارانه نان و دارو از محل بودجه است.

رییس هیات مدیره سازمان هدفمندسازی یارانه ها در پاسخ به سوالی در خصوص لزوم اختصاص بودجه برای هدفمند کردن یارانه ها خاطر نشان کردند که منابع قانون هدفمند کردن یارانه ها که از سال ۱۳۸۹ اجرایی شد هر سال در قالب بودجه های سالانه به این سازمان تخصیص یافته است.

ایشان در ادامه تاکید کردند که سازمان هدفمندسازی یارانه ها مجری تصمیمات دولت و مجلس در این خصوص است و اگر در ادامه ی مسیر تصمیم بر حذف خانوارهای پردرآمد یا افزایش یارانه ی دهک های پایین جامعه باشد، پس از دهک‌بندی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قابل اجراست.

پس از پخش گزارشی در خصوص اصلاح سیاست ارز ترجیحی، عسکری ترجیح عقلایی پرداخت یارانه را بر واریز آن به صورت نقدی و دادن اختیار مصرف به خانوارها دانست که باعث پیشگیری از انحراف در توزیع ارز ترجیحی می گردد.

در این خبر به توضیحاتی درباره زمان مابه التفاوت مستمری بهزیستی ۱۴۰۲ و افزایش ۶۰ درصدی مستمری معلولان پرداخته شده است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از افزایش دریافتی‌های معلولان خبر داد.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از افزایش حقوق مستمری بگیران کمیته امداد و معلولان خبر داد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در مصاحبه‌ای گفت: پیشنهاد دولت برای متوسط افزایش حقوق ۱۸ درصد بود؛ بحث‌های مفصلی که در کمیسیون انجام و نظرات نمایندگان مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس اخذ شد که در نهایت با توجه به تورم فعلی و تورم احتمالی سال آینده به ۲۵ درصد رسیدیم. در کنار این ۲۵ درصد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان حق عائله‌مندی و حق اولاد نیز در کمیسیون اجتماعی تصویب شد و مصوبه را به کمیسیون تلفیق ارسال کردیم.

اسماعیلی همچنین بیان کرد: مصوب کردیم دریافتی مستمری بگیران کمیته امداد ۳۰ درصد افزایش پیدا کند همچنین مصوب کردیم ۶۰ درصد دریافتی معلولین شدید و خیلی شدید نیز افزایش یابد. وام ازدواج را برای هر زوج ۳۰۰ میلیون و برای آقایان زیر ۲۵ سال و بانوان زیر ۲۳ سال ۳۵۰ میلیون تعیین شد. کمیسیون اجتماعی همچنین مصوب کرد که دولت باید بدهی ۱۷۰ همتی خود به سازمان تامین اجتماعی را در بازه زمانی یکساله به صورت اوراق یا منابع نفتی و یا گازی برای تامین منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت کند.

منبع : نبض بازار |
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان

  ارسال دیدگاه

  اخبار روز سایر رسانه ها
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت قاب امروز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد اخبار از پلیکان
   پربازدیدترین